Piráti podle končícího předsedy Bartoše opustí vládu i její koalici v úterý




Sdílet článek:

ET/ČTK

Piráti podle jejich končícího předsedy, vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše opustí vládu i koalici v úterý po jednání poslaneckého klubu, kdy také demisi podají ministři zahraničí Jan Lipavský a pro legislativu Michal Šalomoun. Bartoš to dnes uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Bartoš byl premiérem Petrem Fialou (ODS) z vlády odvolán k pondělku 30. září, kdy skončí také vnitrostranické hlasování Pirátů o odchodu do opozice.

„Je to tak,“ uvedl Bartoš na dotaz, zda Piráti koaliční kabinet opustí. „Když vyhodíte z vlády předsedu strany po telefonu, tak strana asi nemůže reagovat jinak,“ řekl. Podle něj výsledky vnitrostranického hlasování, které skončí v pondělí večer, v úterý „akceptuje“ poslanecký klub Pirátů a následně podají demisi zbývající pirátští ministři Šalomoun a Lipavský „k nějakému datu, které se pravděpodobně domluví s premiérem“. Bartoš se chce následně sejít s ostatními koaličními partnery.

Bartoš neví, zda by byl Lipavský ochoten pokračovat ve vládě jako nestraník vzhledem k tomu, že souběžně s demisí ohlásil i odchod od Pirátů. Podle místopředsedkyně opozičního hnutí ANO Aleny Schillerové je Lipavský pokládán za nepostradatelného, neboť plní úkoly Fialovy vlády.

Místopředseda ODS a ministr financí Zbyněk Stanjura v debatě uvedl, že po odchodu Pirátů z vlády bude nutné změnit koaliční smlouvu tak, aby se vztahovala jen na zbývající čtyři strany koalice. Programové prohlášení vlády se měnit podle Stanjury nebude a proto není důvod, aby čtyřkoaliční vláda požádala o důvěru Sněmovnu. Opozice kvůli tomu zvažuje, že vyvolá hlasování o nedůvěře kabinetu.

Stanjura nepovažuje za potřebné, aby koalice po odchodu Bartoše z vlády obsazovala jeho funkci vicepremiéra pro digitalizaci, která bude nadále prioritou vlády. Zrušena by mohla být i funkce ministra pro legislativu, naznačil Stanjura s tím, že koalice o tom bude ještě jednat.

Bartoš označil za chybu, pokud by funkce byla zrušena. Její obsazení je podle Bartoše nutné kvůli mezirezortní koordinaci digitalizace, řízení Rady vlády pro informační společnost a pokračování týmu pro centrální digitalizaci na Úřadu vlády. „Nejsou to nějací asistenti Ivana Bartoše,“ řekl končící vicepremiér.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Digitalizace …

    Dopracovaní digitalizace Stavebního rízeni udajně přijde ASI na 200 – 300 milonů a bude na tom pracovat cca 50 IT po dobu 12 – 18 měsíců,

    https://www.echo24.cz/a/HYzLk/zpravy-domov-stavebni-rizeni-fiala-bartos-podrzeli-jsme-ho-dalsi-stamiliony

    Tedy se sama nastoluje otázka, která kupodivu zatím nikda nepadla:
    “Kolik už daňové poplatniky stál do teď, ten Bartošův digitalizovaný paskvil ???”.

    To musí být penězovod …

  2. Barbora Lipavský Škrlová je vynikající ministro zahraničních podělání, ale podobně úspěšné by bylo i Myrka Rohlík Němcová.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*