Poprask v Americe. Kennedy Jr. otevřel Pandořinu skříňku




Sdílet článek:

PZ

Zpráva MAHA Komise vedená americkým ministrem zdravotnictví Robertem F. Kennedym Jr. viní farmaceutické a potravinářské giganty z masivního nárůstu chronických onemocnění u dětí v USA.

Když Robert F. Kennedy Jr. v srpnu 2024 vystoupil po boku Donalda Trumpa s projevem o dětské zdravotní krizi, média ho často označovala za konspirátora. O devět měsíců později je Kennedy ministrem zdravotnictví USA a předsedá Komisi MAHA, která byla zřízena k tomu, aby zmapovala příčiny dramatického nárůstu chronických dětských onemocnění. Komise je složena z významných postav nové administrativy jako jsou šéfka USDA Brooke Rollinsová, ředitel NIH Jay Bhattacharya a šéf FDA Marty Makary, informoval britský server UnHerd.Komise shromáždila data, která nelze přehlédnout:

• 1 z 31 dětí v USA je na autistickém spektru a jedná se prudký nárůst od 80. let
• 25 % teenagerů má prediabetes, přičemž v roce 2000 to bylo 11 %
• Výskyt dětské rakoviny vzrostl o 39 % od roku 1975
• Obezita postihuje více než 20 % dětí nad 6 let, což je nárůst o 270 % za posledních 50 let
• Autoimunitní choroby, astma, deprese a úzkosti jsou dnes u dětí běžnější než kdy dřív

Zpráva uvádí, že tyto problémy nejsou způsobeny infekcemi, ale změnami prostředí, ve kterém děti žijí. Vývoj ukazuje, že viník musí být hledán mezi změnami ve stravě, životním stylu, chemické expozici a zdravotnických praktikách posledních desetiletí.

„Snaha o identifikaci příčin chronických ‘onemocnění civilizace’ je mařena korupčním propojením vládních agentur, masivních korporací v oblasti potravin a farmacie, zájmových nevládních organizací a profesních sdružení,“ uvádí zpráva MAHA Komise.

Tento „kartel“ podle autorů ovládá výzkum, schvalování léků i komunikaci prostřednictvím médií. Zpráva připomíná, že devět z posledních deseti ředitelů FDA přešlo po ukončení funkce do vedení farmaceutických firem.

Zpráva MAHA vyvolala prudkou reakci ze strany médií i odborné veřejnosti. Progresivní deníky jako The Washington Post a The Guardian kritizují její údajnou „ideologizaci vědy“ a „podezřívání farmaceutického průmyslu“. Naopak konzervativní a libertariánské think-tanky jako The Heritage Foundation nebo Brownstone Institute označují dokument za „odvážný průlom“, který může nastartovat skutečnou reformu.

Zpráva MAHA nepřichází s konkrétními požadavky na zákaz konkrétních látek nebo vakcín. Podle některých aktivistů je opatrná až příliš. Kennedy vysvětluje, že cílem první zprávy je „změna rámce debaty“. Jde o první krok, který má otevřít veřejnou diskusi a připravit půdu pro legislativní a výzkumné iniciativy.

Zpráva MAHA přichází v době, kdy americká veřejnost ztrácí důvěru v instituce. Pokud se Kennedyho tým skutečně rozhodne narušit status quo zdravotnického komplexu, narazí na mocné odpůrce v řadách byznysu, akademické obce i médií. Historie však ukazuje, že systémové změny často začínají právě odvážnými a kontroverzními dokumenty jako je tento.

První zpráva Komise MAHA přináší zásadní zpochybnění dosavadní zdravotnické politiky Spojených států. Vysílá jasný signál, že zdraví dětí nelze obětovat zájmům průmyslu. Zda se MAHA stane pouhým manifestem, nebo základem skutečné reformy, ukážou následující měsíce.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*