Přežila se neutralita tváří v tvář neúprosné válce?
Sdílet článek:

SM

Válka na Ukrajině již trvá rok a nevypadá to reálně, že by měla v dohledné době skončit. Spíš počítejme s tím, že potrvá možná roky. Západní státy posílají těžce zkoušené Ukrajině vojenský materiál, aby se mohla účinně bránit. Švýcarsko a Rakousko tak ale nečiní, a to z důvodu své neutrality. Může ale právě neutrální status obstát v momentě, když se konflikt v podstatě týká přeneseně celé Evropy, tedy i dvou neutrálních zemí?

Válka na Ukrajině zuří druhým rokem a Ukrajina i nadále potřebuje stálý přísun dodávek vojenského materiálu, aby se mohla ubránit ruské invazi, a posléze osvobodit i svá území od ruských vojsk, která tam nemají od 24. února co pohledávat. Západ od začátku ozbrojeného konfliktu, který vyvolal svým neuváženým rozhodnutím ruský prezident Vladimir Putin, dodává Ukrajině zbraně, už nějaký čas jsou přislíbené i moderní tanky, nicméně ne úplně v adekvátním množství.

Na každý pád jsou dvě země, které se v tomto ohledu vymykají – Švýcarsko a Rakousko. Oba alpské státy zdůvodňují svou neangažovanost v konfliktu svou neutralitou, která je dána historicky. Může však obstát tento pohled v momentě, kdy jde o celý osud Evropy, pokud Ukrajina válku prohraje a Rus vstoupí hlouběji do nitra starého kontinentu? V této fázi už určitě ne. Hlavně ve Švýcarsku, Rakousko tato debata ještě zřejmě čeká,  se tak začínají hlasitě projevovat hlasy, které plédují pro to, aby alpská země povolila reexport z ostatních zemí a sama přispěla svými zbraňovými systémy Ukrajině.

Na švýcarské politické scéně došlo k k pnutí v souvislosti s iniciativou Liberálně orientovaného politika Thierryho Burkarta, který předložil návrh na povolení reexportu zbraňových systémů do zemí, které spojují podobné demokratické hodnoty se Švýcarskem. ,,Jsme neutrální, zůstaneme neutrální, ale v současné situaci v podstatě zamezujeme našim západním partnerům v podpoře Ukrajiny,” Burkart dodal, že Švýcarsko je součástí západního světa. Jenže iniciativa neuspěla a Švýcarsko potvrdilo svou neutralitu. Švýcarsko nicméně čeká ještě v budoucnu jistě zdlouhavá debata o možných dodávkách zbraní na Ukrajinu, ale je nutno brát také v potaz postoj prostých občanů.

Pohled samotných Švýcarů se totiž začíná měnit, jak například napověděl průzkum společnosti Sotomo, který ukázal, že mírně nadpoloviční část respondentů podporuje reexport zbraňových systémů na Ukrajinu. A s pokračující válkou se mírná většina může přelít ve většinu jasnější, na což by potom již švýcarská vláda musela brát určitý ohled.

Pokud Švýcarsko a Rakousko argumentují tím, že jsou neutrální a tudíž nemohou dodávat zbraně bojující Ukrajině, tak objektivně nahrávají nepříteli, tedy Rusku, jak už to je v každé válce. A nyní jde o to, jestli si to obě země uvědomují, či nikoliv. Ukrajina potřebuje pomoc celé Evropy, protože celé Evropy se konflikt týká. Zatím je válka lokálně uzavřená, nicméně, jak už jsme uvedli, může se nebezpečně rozšířit v případě, že ruská vojska Ukrajinu nakonec pokoří.

Není v ničím zájmu, ani švýcarském, ani rakouském, aby ruská fyzická přítomnost dál postupovala Evropou, čímž by nepochybně vzniklo bezprostřední bezpečnostní riziko. V současné době je neutralitní postoj zastaralý, neodpovídající podmínkám a bezpečnostnímu prostředí, které se po 24. únoru bezprecedentním způsobem změnilo. Rakousko a Švýcarsko sklouzávají na pozice orbánovského Maďarska, které rovněž odmítá poskytovat zbraně Ukrajině, nicméně formálně není neutrální zemí, a tvoří tak jeden klub ,,neangažovaných”.

Málokdo by čekal, že právě válka na Ukrajině podnítí Finsko a Švédsko, které je také neutrální, aby vstoupily do NATO, a přece se tak stalo. Mohou Švýcarsko a Rakousko ,,odložit” své státní zájmy a bojovat za zájmy celku, tedy celé Evropy, nebo nepřímo budou i nadále podporovat svými postoji Putina v jeho rozpínavých plánech? To si už musí obě země přebrat samy.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 1,81 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. “Oba alpské státy zdůvodňují svou neangažovanost v konfliktu svou neutralitou, která je dána historicky. Může však obstát tento pohled … V této fázi už určitě ne”

  Tak autor má jasno. Podle něho neutralita, tedy závazek, že stát není součástí žádného z válčících bloků a že je trvale neutrální pro případ budoucích konfliktů a není proto členem žádné mezinárodní vojenské organizace, je asi pohádka pro děti. Kdo ji jednou poruší, už mu nikdy nikdo neuvěří. Autor (SM ?) pak Švýcarsku a Rakousku zajistí ochranu.

 2. Svycarsko si vybudovalo svou prosperitu na kolaboraci s fasistickym Nemeckem kde slouzilo jako skladiste naloupeneho bohatstvi vseho druhu i z koncentracnich taborů.Dodnes jsou sejfy bank plne zlata a cennosti z te doby.Nikdy jim proto nespadla ani jedna bomba na hlavu a mohli a prosperujou dodnes.A v dnešni dobe v teto strategii pokracují.Budou spolupracovat s kazdym kdo vyhraje valku.S louzili vzdy pro uschovnu podivnych penez z celeho sveta.Vsichni tam cpali a cpou ty svoje nakradene prachy.Ví proč.

 3. Co jsem četl,tak do NATO ve Finsku a Švédsku nikdo nechce,ale vedení země se lidí prostě neptá-ať je to členství v NATO nebo zasírání země nelegálními barevnými imigranty….
  A pro taváryšče Kolemjdoucí-úplně stejný důvod stojí za tzv.”západoněmeckým ekonomickým zázrakem” mylně připisovaný marshallově plánu,vyhlášené německé pracovitosti nebo konrádu adenauerovi a jeho armádě milionů nekompatibilních turků,které jim tam natahal a jehož plody germánci sklízí dodnes

 4. Mate v tom zmatek pane Antiukrajinče.Soudruhy obdivujete Vy.Vládnou zemi ktero obdivujete,ale kde z nějakeho tajemneho duvodu nechcete zit a preferujete ten prohnily zapad.(anebo tam zijete a prave proto ta nenavist).A to Vase kopnuti do SRN tomu celkem nasvedčuje.No a co se tyce Finska a Svedska tak to je bolehlav Vaseho vudce a samozrejmě Vas jako spravne pate kolo od vozu.No ale s tim se budete muset smířit,tak aspon zpochybnujete co se dá.Vsak to nekdo zpapá.Tak vidite ze ta Vase specialni operace prinesla specialni pristoupení tech zemí do NATO.A co by za to dali, kdyby meli takovou vojenskou ochranu svobodnych zemi jakou mate Vy.Tak si toho važte.

  • Já se ale s ničím smiřovat nemusím-mě j úplně jedno,jestli budou v NATO nebo ne-absolutně mě to nezajímá…
   A žiju v této zemi s jejím prašivým vedením proto,protože jsem se zde bohužel narodil

  • Zajímavé, jak vy všechno přesně víte – kdo je koho vůdce, čeho si máme vážit …
   Nechcete se raději starat sám o sebe než navrhovat ostatním, co mají dělat?

 5. V.Mate v tom zase zmatek.Ja jenom reaguju na to co prý vite Vy.A to ze tu neni demokracie a svoboda projevu a valku si pry Ukrajina zaslozila.Tak se ptam jak to vite?A píšete na Svobodnem svete,tak se zkuste podle toho řídit.Vase cenzura skoncila v roce 1989.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*