Rozhovor s americkým instruktorem: Putin připravoval invazi přes 20 let
Sdílet článek:

SM

SM pořídil exkluzivní rozhovor s americkým instruktorem pro vojenská vozidla Davidem, který má 22 let zkušeností v oboru včetně bojových. Je dobře obeznámen s celkovou situací na Ukrajině. Zajímalo nás, jak vidí vlekoucí se rusko-ukrajinský vojenský konflikt, jestli Ukrajina je schopna vyhnat okupanty ze svých území, či zda může ruský prezident Vladimir Putin použít jaderné zbraně. Více již v našem rozhovoru.

Co si myslíte o skutečných důvodech rusko-ukrajinské války. Odehrála se na Donbasu genocida, jak o ní často mluví Vladimir Putin, nebo to byl zcela zástupný důvod pro rozpoutání války?

Putin už několik let říká, že Rusko se bude rozšiřovat. Otevřeně také prohlásil, že ,,Velké Rusko” se vrací zpět. Putin cíleně a dlouhodobě modernizoval armádu, svůj vliv, posiloval své mezinárodní vazby, rozšiřoval záběr svých špionů i FSB (Federální služba bezpečnosti). Je třeba říct, že Putin plánoval provést invazi do nějaké země bývalého sovětského bloku. Invazi na Ukrajinu plánoval přes 20 let. Ruský prezident řekl všem službám, že chce napadnout Ukrajinu, a ptal se jich, zda jsou na to připravené. FSB byla jedinou, která odpověděla, že ne. Vyměnil jejího šéfa a nový už mu řekl, co chtěl slyšet.

Jaké zbraně podle vás Ukrajina potřebuje a stále je nemá ve stále probíhajícím konfliktu?

Je určitě mnoho, co Ukrajina nyní potřebuje. Mluvím například o tancích M60A3. Jsou upgradované a například Řekové, Turci či Egypťané mají více než 1000 kusů ve své rezervě. Dále bych na Ukrajinu poslal moderní bojová vozidla pěchoty, třeba Bradley, jak se o nich nyní hovoří (ty už USA na Ukrajinu posílá – pozn.red.). CV90 by nepředstavovalo rovněž špatné řešení. Pak mě ještě napadá starší systém protivzdušné obrany MIM-23 Hawk, Ukrajina má jednu baterii. Ale Evropa by mohla Ukrajině dodat další tyto systémy. Z možných letounů bych na Ukrajinu poslal stroje F-16, ty by udělaly určitě ,,svou práci” výborně. Ukrajina potřebuje neustálý přísun dodávek moderních zbraní. Čím modernější, tím pro Ukrajinu samozřejmě lepší.

Co očekáváte od zimního předělu války? Může Ukrajina úspěšně pokračovat v nějaké ofenzivě, nebo to vidíte na pat v tomto období?

Těžká otázka. Pokud se bude počasí pohybovat od zhruba -2-5 stupňů Celsia po určitou dobu, může Ukrajina provést úder. Ukrajina provádí rotaci vojáků, aby je mohla rychle přesouvat v podstatě kterýmkoliv směrem. Takže Ukrajina by byla za určitých okolností schopna provést další ofenzivy.

I když to Putin neřekne nahlas, očekáváte, že dojde zkraje tohoto roku k vyhlášení další vlny mobilizace?

Mobilizace se nikdy nezastaví, Rusko s ní možná nějaký čas počká, bude volit termín rozvážněji. Cvičiště jsou plná a Rusko nemá vybavení pro nové rekruty. Co Rusko ale dělá dál, je zatahování obyčejných lidí do války, obviňuje je z různých zločinů, a pokud by chtěli nastoupit na frontu, slibuje beztrestnost. Rusko se poohlíží po rekrutech prakticky všude. Například středoškolští studenti končí svá studia dříve, aby mohli být odesláni na frontu. Formují se navíc stále dobrovolnické sbory. To je tajná mobilizace, o níž ale nikdo veřejně nehovoří.

Domníváte se, že Putin je schopen použít jaderné zbraně, pokud by neúměrně rostly ruské ztráty na bojišti?

Putin je vlastně vojákem ze studené války, podle mě je schopen použít jadernou zbraň na Ukrajině nebo kolem ní. Jednalo by se ovšem o ,,menší” jadernou zbraň, který by například zasáhla 1-2 km prostoru. Ale je také možné, že by Putin dal příkaz k použití jaderné zbraně do oblasti Černého moře, což by Turecko pravděpodobně zatáhlo do války. Já jsem se o možnosti, pokud by byl tento typ zbraně použit, bavil s mnoha Ukrajinci. Jsou připraveni v případě, že by jaderná zbraň dopadla na jejich území, mít ze své země nový ,,národní park”, jestliže by to znamenalo, že nad Ruskem nakonec vyhrají.

Jak podle vás dopadne celý konflikt? Je Ukrajina se západní pomocí schopna porazit ruské okupanty a vyhnat je ze svého území?

Možné to je, věřím, že Ukrajina může nakonec vyhrát. 70 zemí dalo závazek, že Putin nevyjde z tohoto konfliktu vítězně. Ukrajina může získat svá území zpět. V Rusku vyrostli noví nacisté, to je třeba říct. Na druhé straně antiruský ,,PR program” funguje, a míra nenávisti, jakou si Rusko vysloužilo, je obrovská. S tím bude muset tato země žít dalších 100 let.

 

SM

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 2,10 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Pan americký instruktor je mimo realitu. Už i představitelé USA přiznávají, že UKR tuto válku nevyhraje. Nikdo totiž UKR nechce. Zbídačenou a zkorumpovanou. Celou UKR nechtějí ani Rusové. Ani USA. Bezedná studna na peníze.

 2. Americký instruktor pro vojenská vozidla má sice zajímavé názory, ale popelář od nás z vesnice říká něco úplně jiného. Ještě by to chtělo zveřejnit názory naší domovnice.

 3. Putin se připravoval na válku hned po svém nástupu? Zajímavé. Já myslel, že prvních 10 let dával do pořádku ten binec, co zůstal po Jelcinovi. Také postupně padaly všechny sliby, co byly dány mj v Budapešti ohledně bývalých satelitů a NATO. Válka samotná nastala jen proto, že byly na hranicích DLR rozmísťovány ukrajinská vojska a chystala se závěrečná genocida.

  • Taky jsem si říkala, kde na to hergot vzal čas a prostředky – alespoň těch prvních deset let.
   Velice mě taky zaujalo, jak perfektní zprávy má “instruktor bojových vozidel” o komunikaci mezi Putinem a různými tajnými složkami. Takže a) je to regulérní špion, b) normálně po amícku se vytahuje.
   A nakonec – ” (Putin) cíleně a dlouhodobě modernizoval armádu, svůj vliv, posiloval své mezinárodní vazby, rozšiřoval záběr svých špionů i FSB” Ano, to dělal a dělá. Proč – na to by stačilo milému instruktorovi vyjet si mapku základen NATO a chvilečku pozorovat dění v těch končinách.
   Ale to bychom po pánovi chtěli příliš.

 4. Aaá ranhojiči sveho vudce v akci.Pofoukat odřené kolinko a seřvat vsechny kdo se opováží oponovat tomu jedinemu sparvnemu pohledu na svet,kam patri poslat do zbytecne valky statisice lidi na smrt pro nic za nic.Pan vudce jede hop nebo trop a pokud trop,on uz bude pryc a zeme v bídě ho nebude zajimat.A jestli tady pata kola od vozu jasají,ze vyhraje ten nebo onen jak ve fotbale,tak na to co přijde potom budou s laskou vzpominat na to co bylo před potom.

 5. To jsou dobrý analytici! To je jako názory na covid.
  Další zbraně=další obsluha vojáky NATO. Naučit UK řídit tank, obsluhovat PVO za měsíc??? Scifi.
  Scott Ritter má opačný názor.

 6. “Putin plánoval provést invazi do nějaké země bývalého sovětského bloku. Invazi na Ukrajinu plánoval přes 20 let.”
  Po stejnou dobu USA a NATO vyzbrojovaly Ukrajinu a prováděly podvratné akce k nastolení protiruských vlád. Už jsem tady Kolemjdoucímu citoval chartu NATO:
  ČLÁNEK 1
  Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.

  Article 1
  The Parties undertake, as set forth in the Charter of the United Nations, to settle any international dispute in which they may be involved by peaceful means in such a manner that international peace and security and justice are not endangered, and to refrain in their international relations from the threat or use of force in any manner inconsistent with the purposes of the United Nations.
  https://www.natoaktual.cz/zpravy/Iwashingtonskasmlouva

  Nějak jsem nepostřehl, že by NATO vyvíjelo sebemenší úsilí “urovnávat konflikt mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost” a už vůbec se nezdržují ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.
  Naopak: dodávají stále víc a víc zbraní i vojáků, a to i za peníze ČR.

 7. Misto Vaseho sahodlouheho obvinovaní obranné(jeste jednou obranné) aliance NATO,stacilo napsat ze bylo poruseno Budapestske memorandum zajistujici bezpecnost Ukrajiny za vzdani se jadernych zbrani kterou zarucila RF.Velka chyba kterou svet nezapomene a nezopakuje.A do NATO staty v hruze utikaji a RF nema zadne pravo veta.

 8. Protipravni vyzbrojení nespokojenych civilistů cizim statem byl zlocin a pricina vsech pozdejsich udalosti vcetne Minska.S traktory mohly vyjet na Donbase leda na pole.Bezte seřvat Vaseho vudce,ze ten vojensky bordel dopustil a pritom zasahoval do vnitrnich veci ciziho statu,coz je zlocin ale pro Vas bezvyznamna vec zřejmě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*