Ruský pakt o vzájemné obraně se Severní Koreou je geopolitickou změnou hry
Sdílet článek:

ANDREW KORYBKO

Zvyšuje sázky v nebezpečné hře USA na jaderné kuře s Ruskem na Ukrajině, urychluje „otočení (zpět) USA do Asie“ a může tak uvěznit Čínu a USA ve spirále eskalace, která posune novou studenou válku ven. Evropy.

Rusko a Severní Korea právě uzavřely vzájemný pakt o obraně během cesty prezidenta Putina do Pchjongjangu, která následovala po návštěvě jeho protějšku Kim Čong-una ve Vladivostoku loni v září, o níž jsme analyzovali zde . Tato dohoda mění geopolitickou hru ze tří základních důvodů: zvyšuje sázky v nebezpečné hře USA o jaderné kuře s Ruskem na Ukrajině ; urychluje „ Pivot (zpět) do Asie “ USA ; a mohl by tak uvěznit Čínu a USA ve spirále eskalace, která přesune novou studenou válku z Evropy.

Abychom to vysvětlili, první výsledek lze interpretovat jako jednu ze slíbených asymetrických reakcí Ruska na to, že Západ vyzbrojuje Ukrajinu. Pokud Rusko dosáhne vojenského průlomu přes frontovou linii, čehož využívají někteří členové NATO jako záminky k zahájení konvenční intervence , která v Evropě vyvolá kubánskou pokrajovou krizi , pak by Severní Korea mohla vyvolat svou vlastní krizi v Asii, aby připomněla USA o principu „vzájemně zajištěného zničení“ (MAD).

Expert z Valdajského klubu Dmitrij Suslov, který je také členem ruské rady pro zahraniční a obrannou politiku a zástupcem ředitele pro světovou ekonomiku a mezinárodní politiku na moskevské Vyšší ekonomické škole, publikoval článek na RT, kde poznamenal, že USA „ ztratily strach “. houbového mraku “. Navrhl proto „demonstrativní“ jaderný test, aby vyděsil západní válečné štváče, ale nový pakt vzájemné obrany Ruska se Severní Koreou by mohl sloužit stejnému účelu.

V západním myšlení je Severní Korea synonymem jaderného děsu a třetí světové války, takže vědomí, že by mohla symetricky eskalovat v Asii ze solidarity s Ruskem v reakci na eskalaci USA v Evropě, by americké politiky mohlo přimět dvakrát přemýšlet o překročení ruských červených čar. tam. Koneckonců, už teď by bylo dost obtížné zvládnout eskalační žebřík v jedné kubánské krizové krizi, natož ve dvou ve stejnou dobu na opačných koncích Eurasie.

Pokud jde o druhý bod o urychlení amerického „otočení (zpět) do Asie“, tento proces se již rozvíjí, jak dokazuje způsob, jakým USA utahují svou omezující smyčku kolem Číny na prvním ostrovním řetězci prostřednictvím své nově vytvořené „ Squad“ s Austrálií, Filipínami a Japonskem. I tak se USA stále drží své politické fantazie uštědřit Rusku strategickou porážku, a proto jejich navýšená vojenská přítomnost v Evropě po roce 2022 dosud nebyla omezena a přesměrována do Asie.

Pokud Rusko začne provádět pravidelná cvičení se Severní Koreou a převeze do této země špičkové vojenské vybavení, pak by se USA mohly cítit nuceny urychlit svůj „Pivot (zpět) do Asie“ na úkor udržení tlaku na Rusko v Evropa. Náhlé vyvážení pozornosti USA by mohlo přimět některé jejich spojence v NATO přehodnotit konvenční intervenci na Ukrajině, protože USA by to již nemusely schvalovat kvůli potížím se zvládáním nově nalezeného napětí souvisejícího se Severní Koreou.

A konečně, jakýkoli hmatatelný pokrok v urychlení amerického „otočení (zpět) do Asie“ by snížil možnost, že Čína a Čína v brzké době normalizují své vazby , protože by to mohlo být katalyzátorem samoudržujícího cyklu eskalace, protože Čína reaguje na kroky USA. a pak USA reagují na čínské a tak dále a tak dále. USA nemohly souhlasit s omezením své vojenské přítomnosti v severovýchodní Asii v rámci spekulativního velkého kompromisu s Čínou kvůli kvalitativně zvýšené hrozbě, kterou představuje Ruskem podporovaná Severní Korea.

Vzhledem k tomu, že je nepravděpodobné, že by Čína někdy souhlasila s nevyrovnanou dohodou s USA výměnou za normalizaci jejich vazeb nebo alespoň snížení amerického tlaku na Lidovou republiku, jako je tlak, který by si zachoval jakoukoli předvídatelně posílenou vojenskou přítomnost USA v severovýchodní Asii, tento scénář lze vyloučit. V takovém případě by se čínsko-americké vazby mohly snadno dostat do pasti samoudržujícího cyklu vzájemné eskalace, jehož výsledkem by bylo, že Asie rychle vystřídá Evropu jako vrchol dějiště nové studené války.

Abych to všechno shrnul, pakt o vzájemné obraně Ruska se Severní Koreou je geopolitickou změnou hry, protože pravděpodobně uvězní Čínu a USA ve spirále eskalace, která funguje ve prospěch Kremlu tím, že vytváří podmínky pro zmírnění amerického tlaku na ni v Evropě. Než se to projeví, potrvá to čas, aby se USA mohly na Ukrajině eskalovat a/nebo otevřít další frontu v Eurasii (např. Střední Asie a/nebo Jižní Kavkaz ), takže se všechno může ještě zhoršit, než se to zlepší.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,40 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*