
SYRZDARMA
Jihoafrický prezident se asi divil, co ho čekalo v Bílém domě. V Portugalsku posílily konzervativní strany a několik zpráv z frontové linie Bílý dům vs. progresivní levice.
Zcela subjektivní výběr ze světových událostí. Odkaz na zdrojovou informaci přímo v textu.
Frontové zprávy
V USA se vede boj mezi pokračovateli Obamova dědictví a Trumpovou administrativou. Tento týden padla řada výstřelů:
Bidenovo razítko
Vládou pověřený právník Ed Martin vyšetřuje pod hlavičkou ministerstva spravedlnosti, kdo „obsluhoval razítko” s Bidenovým podpisem. Prezident Trump nazval celou situaci zradou, neboť Joe Biden, jako v podstatě středový demokrat, by nikdy nesouhlasil s otevřením hranic. Ed Martin v rozhovoru řekl, že za ním již přišli vysoce postavení demokraté a řekli mu jména lidí, kteří měli přístup k razítkům. Za udělování milostí měli dostávat peníze, ale Ed Martin uvedl, že si není jistý, zda tomu má v této fázi věřit.
Pozn. redakce: Kdyby to bylo obráceně, jak velký by to byl skandál? Nebo by o tom média nepsala?
Úplatné celebrity
Donald Trump na sociální síti uvedl, Kamala Harris zaplatila během předvolební kampaně ilegálně miliony dolarů hollywoodským celebritám za svoji podporu. Beyoncé tak dostala 11 milionů dolarů za to, že vyšla na pódium a podpořila Kamalu. Ani zazpívat nemusela. Jedná se o porušení pravidel financování politických kampaní.
Pozn. redakce: Jeden by si myslel, že celebrity to dělají z přesvědčení. Tak ne!
Jé, Pepo, já se spletla
Státní zástupkyně státu New York, Letitia James, která před volbami zažalovala Donalda Trumpa, čelí sama vyšetřování za uvedení lživých informací při žádosti o hypotéku a daňové úniky. Uvedla, že se jedná o politicky motivované stíhání, neboť ona pouze nedopatřením nesprávně uvedla v dokumentech stát, ve kterém má trvalý pobyt.
Pozn. redakce: Niccolo Machiavelli: Kdo chce zabít císaře, nesmí minout. To je pravidlo staré tisíce let. Hlas lidu: Nikdo není nad zákonem. A úškleb.
Škola mediální manipulace
Americká média píší, že bývalý demokratický guvernér státu New York Andrew Cuomo je vyšetřován, neboť v době pandemie posílal pacienty nakažené covidem do pečovatelských domů, kde následně ve velkém umírali senioři. Vyšetřování se týká faktu, že o úmrtích v pečovatelských domech lhal Kongresu.
Pozn. redakce:
Tato zpráva je ukázkovým příkladem často používané manipulace s cílem vyvolat nějaký dojem o nějakém politikovi. Proč? Ve zprávě chybí slovo „údajně”, které se v amerických médiích objevilo. Slovo údajně je žolíkem politické žurnalistiky. Nemá definici. Řekl to novináři nějaký pobuda, nebo třeba viděl kopii spisu? Obojí spadá do široké definice „údajně”. S jeho pomocí je možné vygenerovat nekonečnou řadu pozitivních i negativních zpráv na kohokoli. A také se to děje dnes a denně. Takhle se vytvářejí mediální padouši a hrdinové. Realita? Ta někoho zajímá?
Lidé, kteří tvrdí, že je to neovlivní v názoru, jsou stejně důvěryhodní jako ti, již říkají, že nepodlehnou reklamě.
Vyšší žurnalistika
Prezidentka televizní stanice CBS News Wendy McMahon rezignovala náhle na svou funkci. Podle New York Times to souvisí se žalobou, kterou na stanici podal prezident Trump za to, že úmyslně sestříhala rozhovor s Kamalou Harris tak, aby odpověď na jednu otázku využila v sestřihu jako odpověď na otázku jinou. Mohla tak ukázat Kamalu Harris v příznivějším světle. CBS News se snaží o mimosoudní vyrovnání v řádu desítek milionů dolarů.
Již před několika měsíci zaplatila televize ABC Donaldu Trumpovi 15 milionů dolarů jako kompenzaci za nepravdivé informace, jež na jeho adresu zazněly v televizi.
Pozn. redakce: Televize mají štěstí. Joe Biden je určitě nebude žalovat za to, že o něm říkaly, že je „chytrý jako král Šalamoun”.
Bílí mají smůlu
Ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování černošského starosty Brandona Johnsona. Je podezřelý, že při náboru zaměstnanců radnice rasově diskriminuje. V rozhovorech se opakovaně chlubil, že téměř všichni vysocí úředníci radnice jsou černošky nebo černoši.
Pozn. redakce: No, to budou muset vyšetřovat každou radnici ve všech městech řízených demokraty.
Nikdo není nad zákonem
Demokratická politička McIver při inspekci detenčního zařízení pro ilegální imigranty fyzicky napadla příslušníka imigračního úřadu. Státní zástupkyně ji za to obžalovala. Prezident Trump v reakci na dotaz novináře řekl, že „dny, kdy byl v Americe bordel, skončily”.
Pozn. redakce: Progresivní levice v Americe i Evropě rozumí jen síle. Kdo to nepochopil, nedosáhne vítězství rozumu nad zkázou.
Harvard v problémech
Americké ministerstvo odebralo univerzitě v Harvardu právo přijímat zahraniční studenty. Znamená to, že na Harvardu již nemohou studovat tisíce studentů s určitým typem vstupních víz, a ti, kteří tam již studují, se musí přesunout na jiné univerzity.
V oficiálním zdůvodnění se píše: „Prostředí na univerzitě je nepřátelské k židovským studentům, podporujete pro-hamásovské nálady a uplatňujete politiku diverzity a inkluze. Přijímat studenty ze zahraničí je privilegium.”
Harvard podle textu výzvy může rozhodnutí zvrátit, pokud do 72 hodin poskytne ministerstvu veškeré informace o násilných aktivitách zahraničních studentů.
Pozn. redakce: Opakování je matka moudrosti. Progresivní levice chápe jedině brutální sílu, protože sama je extrémně násilná.
Show v Bílém domě
Setkání prezidentů
Do Bílého domu zavítal prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa. Na společném setkání s novináři řekl prezident Trump, že v Jihoafrické republice zabavují bílým farmářům půdu a pak je zabíjejí. Prezident Ramaphosa odvětil, že tomu tak není. Následně nechal Donald Trump přehrát video, na kterém vůdce komunistické strany „Economic Freedom Fighters” Julius Malema vykřikuje na shromáždění „zabij Búry” (bílí Jihoafričané), nebo prohlašuje v parlamentu, ve kterém je jeho strana čtvrtá nejsilnější, že chtějí vyvlastňovat půdu bílých farmářů.
Pak začal Donald Trump ukazovat jihoafrickému prezidentovi obrázky zavražděných bílých farmářů.
V tom okamžiku se jeden z novinářů snažil zeptat na letadlo, které má americké ministerstvo obrany dostat od Kataru. Trump zareagoval: „Hovoříme o jiných věcech. To je snaha televize NBC odvést pozornost.”
Prezident Ramaphosa se obrátil na jihoafrického golfistu Retiefa Goosena, který byl členem jeho delegace, aby k tomu něco řekl. Ten uvedl, že někteří bílí farmáři byli zabiti a že žijí v obavách. Jeho bratr, který jednu farmu řídí, žije za elektrickým plotem. Bojí se, že kdykoli farmu opustí, může se něco stát.
Pozn. redakce: Každý si může myslet cokoli, ale jedno je jisté. Pro něco takového je nutná odvaha.
Co na to média?
Guardian: Trump zaskočil jihoafrického prezidenta videem a nepravdivými hláškami o rasismu proti bílým obyvatelům.
New York Times: Trump se prezentoval jako ochránce pronásledovaných bílých lidí. Učinil tak na základě okrajové konspirační teorie a poskytl ryzí koncentrát svého pohledu na rasu.
Reportáž CNN:
Pokřik „zabij Búra, zabij bílého farmáře” učinil znovu populárním Julius Malema. Je nepochybně provokující, ale je vytržen z kontextu. Má připomenout, že většinu půdy vlastní bílí farmáři.
Pozn. redakce: Aktuální satira v USA: Ptáte se, proč lidé v Africe hladoví? Jestli to není tím, že zabíjejí bílé farmáře.
Hlas bojovníka za ekonomickou svobodu
Samotný Julius Malema, šéf Economic Freedom Fighters, následně uvedl na sociální síti: „Skupina starších mužů se schází ve Washingtonu, aby mě pomluvili. O bílé genocidě neexistuje významný objem zpravodajských důkazů. Nebudeme ustupovat z našich politických zásad ohledně vyvlastňování půdy bez náhrady.”
Pozn. redakce: Jihoafrická republika je krásná země. Asi by se za ní nový papež měl modlit.
Jak přilákat investice?
Mahlengi Bhengu je jihoafrická politička a mluvčí Afrického národního Kongresu, což je nejsilnější strana v parlamentu. V jednom podcastu se jí host ptal, jak by odpověděla na otázku velkého zahraničního investora, který chce v zemi investovat miliardy dolarů a ptá se, jaké dostane záruky, že mu někdy ve veřejném zájmu jeho podnik nevyvlastní.
Mahlengi Bhengu odpověděla takto: „Můžete jít investovat do Indie. Ano, jděte jinam.”
Pozn. redakce: No, upřímnost se cení, že? Ale mráz po zádech z toho běhá.
Amerika
Bidengate
Demence bývalého prezidenta zůstává velkým tématem. Historek zábavných i hororových se objevuje řada. Náhodný výběr:
Autor knihy o Bidenovi uvedl pro televizi CNN, že v průběhu kampaně Bidenův tým připravil kompletně fiktivní setkání se voliči, aby mohli nafilmovat prezidenta při zhruba hodinovém rozhovoru s nimi. Jeho výkon byl tak slabý, že volební tým usoudil, že se žádný záběr nedá použít ani v sestřihu pro volební reklamu.
Pozn. redakce: Takzvané investigativní zpravodajství za rozhodnuté situace. Po pádu komunismu se také objevilo spoustu antikomunistů, kteří během komunismu potají v noci plivali bolševikům na koleje.
Vůdce svobodného světa
Velmi zábavné video Joe Bidena na pláži, kterým se baví Amerika, je například toto.
Pozn. redakce: V Americe mají rčení: „Není možné dostatečně opovrhovat médii hlavního proudu.” V originále: „You cannot hate mainstream media enough.” To v Čechách se naopak říká, že za kvalitní zpravodajství si lidé musí připlatit.
Jak vyrobit neziskovou organizaci
Ministr zahraničí Marco Rubio uvedl při veřejném slyšení v Senátu, že pouze 12 % z peněz, které rozdělovala agentura USAID, doputovalo na místo, pro které byly určeny. Zbylých 88 % skončilo u neziskových organizací, které ministr nazval charitativním průmyslovým komplexem.
Pozn. redakce: Když organizace utratí všechny státní peníze na svoje platy, je vlastně z definice nezisková. To by mohlo sedět.
The Big Beautiful Bill
Americký Kongres schválil včera nad ránem důležitý zákon, kterému dali jméno „Velký krásný zákon”, neboť shrnuje hlavní body Trumpova programu. Mimo jiné obsahuje:
- trvalé snížení daní, které bylo uzákoněno v roce 2017 během Trumpova prvního období;
- nulovou daň ze spropitného nebo příplatku za přesčasové hodiny;
- daňové úlevy pro rodiny;
- až 100% odpisy pro podniky při investicích do strojů a zařízení;
- snížení administrativní zátěže pro malé a střední podniky;
- omezení přístupu ilegálních imigrantů k sociálním výhodám a zdravotnímu pojištění;
- financování zdi na hranicích s Mexikem;
- konec zelených dotací.
Pozn. redakce: Evropa bude muset v těch dotacích přidat, aby americký výpadek nahradila. Ale ona to zvládne.
Evropa
Muslimské bratrstvo jede
Francouzský deník Le Figaro zveřejnil zprávu, podle které se ve Francii rozmáhají aktivity Muslimského bratrstva, které chce zavést právo šaría. Le Figaro píše: „Francie je zaminována zevnitř.” Prezident Macron nařídil vládě, aby navrhla plán, jak se s hrozbou pro národní bezpečnost vypořádat.
Více o bratrstvu a jeho zakladateli zde.
Pozn. redakce: Pro vlády se všemi miliardami na zpravodajské služby je překvapením něco, co věděl každý „jouda” v hospodě již v roce 2015. Žádný politik, který není schopen pojmenovat věci správně, problém nevyřeší. Ten, který je pojmenuje správně, je extrémista. Houstone, máme problém.
Voličské preference v Británii
Tradiční toryové, strana Margaret Thatcher, se v průzkumech veřejného mínění propadají. Podle posledního průzkumu vede strana Reform UK s 29 %, jejíž preference stoupají. Druzí jsou labouristé a před čtvrté torye se dostali liberální demokraté.
Pozn. redakce: Evropu čeká období politického přesýpání.
Přemnožené nože
V Německu došlo k vlně útoků nožem. Podle zpráv ze sociální sítí se jedná o 165 útoků za posledních 18 dní. Informaci nelze příliš ověřit, protože tradiční média k tomu mlčí. Podle zprávy ministerstva se v Německu v roce 2024 odehrálo 15.741 útoků nožem. To je zhruba 40 za den.
Pozn. redakce: Kdo se v tom má vyznat a co si má tedy občan myslet?
Portugalsko volilo
V Portugalsku se konaly předčasné volby. Vyhrála konzervativní Demokratická aliance. Socialistická strana skončila druhá, ale výrazně ztratila, když se na ní dotáhla strana Chega, označovaná za extremistickou. Její název znamená „dost” a vystupuje proti imigraci. Chega získala ve volbách v roce 2019 v parlamentu jedno křeslo, tento měsíc dosáhla na 59 křesel. Její lídr prohlásil, že v Portugalsku skončila vláda dvou stran.
Pozn. redakce: Imigrace je a bude v celém západním světě jedním ze tří nejvážnějších volebních témat na dlouhou dobu.
Zcela nepřekvapivá zpráva
Vyšla zpráva evropského auditního orgánu o tom, jak EU rozdělila přibližně 650 miliard eur z fondu pro obnovu po pandemii. Ve zprávě se uvádí, že peníze byly rozdělovány bez řádné vazby na financované projekty, a upozorňuje na nedostatek transparentnosti.
Pozn. redakce: Následující řetězec je univerzální a neuhlídatelný:
Dobrý úmysl – okradení pracujících občanů – vytvoření fondu – jakási pravidla – lživé prezentace – korupce – nesmyslné projekty – audit – ticho po pěšině.
V algoritmech se používá výraz „LOOP 3”, to jest opakuj třikrát. Pak už ani není nutné předstírat dobrý úmysl.
Střelba v Madridu
Bývalý ukrajinský politik Andrej Portnov byl tento týden zastřelen na předměstí Madridu, když čekal před školou na své děti. Byl vysoce postaveným členem vlády Viktora Janukovyče, který byl zbaven funkce během nepokojů v roce 2014.
Pozn. redakce: Nic s ničím nesouvisí.
Svět
Pandemie bude!
Světová zdravotnická organizace schválila tento týden pandemickou dohodu. Například Polsko, Itálie nebo Slovensko se zdržely hlasování.
Pozn. redakce: V podstatě to znamená, že o protipandemických opatření budou rozhodovat lidé, které voliči nemohou odvolat. Demokratická exploze.
Volby v Buenos Aires
V argentinském hlavním městě Buenos Aires proběhly minulý týden volby. Vyhrála strana argentinského prezidenta Javiera Milei „La Libertad Avanza” neboli svoboda vpřed. Její kandidát získal přes 30 % hlasů.
Pozn. redakce: To, že strana Javiera Milei dokázala zvítězit i v hlavním městě, je významné, neboť městské aglomerace jsou typicky baštami progresivní levice napojené na státní penězovody. Zdá se, že lidé slyší na svobodu a svět bez parazitů.
Buďte první kdo přidá komentář