Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Sdílet článek:

ANDREW MORAN/ONDŘEJ HORECKÝ

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzinu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Globální spotřebitelský průzkum McKinsey & Co. Mobility Consumer Global Survey 2024 zkoumal postoje k elektromobilitě u 30 tisíc respondentů z 15 zemí včetně Číny, Francie, Německa, Velké Británie nebo Itálie. Z výsledků se zdá, že stále více řidičů elektrických vozidel přemýšlí o přechodu zpět na automobily se spalovacím motorem.

Ve Spojených státech uvedlo 46 % oslovených majitelů elektrovozů, že se pravděpodobně vrátí k řízení vozidel na fosilní paliva. Hlavními důvody jsou náklady a nedostatek veřejné dobíjecí infrastruktury. Ještě větší podíl (49 %) nespokojených majitelů elektromobilů je v Austrálii.

Celosvětově uvažuje o návratu ke „spalovákům“ 29 % dotázaných. Nedostatek veřejné dobíjecí infrastruktury byl hlavním důvodem nespokojenosti, přičemž 35 % osob uvedlo, že „pro mě ještě není (infrastruktura) dost dobrá“. 34 % oslovených zase uvedlo, že celkové náklady na vlastnictví EV jsou „příliš vysoké“.

Seznam důvodů, proč jsou uživatelé zklamaní z elektromobilů, je završen tím, že nemohou nabíjet doma (24 %), příliš mnoho starostí a stresu s nabíjením (21 %), měnící se požadavky na mobilitu (16 %) a slabý zážitek z jízdy (13 %).

Celkově 21 % globálních respondentů uvedlo, že by si nikdy elektrické vozidlo nekoupili. Naopak 18 % potvrdilo, že jejich příštím automobilem bude elektromobil. V horizontu následujících 10 let hodlá svůj automobil nahradit jinými druhy dopravy 29 % dotázaných. Jako důvod uváděli vysoké náklady na vlastnictví auta, touhu žít udržitelnějším životním stylem a práci na dálku.

Jiné studie zjistily podobné trendy ve Spojených státech.

Podle zprávy BloombergNEF 2024 Electric Vehicle Outlook panuje rostoucí zděšení spotřebitelů kolem trhu EV. „V USA nervozita na trhu s elektrickými vozy zapálená nadcházejícími prezidentskými volbami pomohla letos zpomalit pořizování a do roku 2027 bude pouze 29 % aut prodaných v zemi elektrických,“ uvádí zpráva.

„Prodej elektromobilů celosvětově stále stoupá, ale některé trhy zažívají výrazné zpomalení a mnoho automobilek své cíle pro elektromobily odsunulo,“ píše se ve zprávě s tím, že několik automobilek, včetně Tesly, Mercedes-Benz, General Motors a Fordu, od začátku roku 2023 snížilo své krátkodobé cíle pro oblast elektromobility.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*