Tento týden se toho hodně událo, ale ne k naší radosti
Sdílet článek:

I když se nás to netýká bezprostředně, americké volby vyslaly smutnou zprávu. I těm z nás, kteří nevěřili příliš optimistickým přáním o jistém vítězství americké pravice, z jejich výsledků došlo, že je Amerika beznadějně nalevo, že to Američanům nevadí a že žádným významným faktorem nebyl ani evidentně nikoli v dobré formě se nacházející prezident Biden. Je to sdělení i u nás těm, kteří si myslí, že každý vidí beznaděj dnešní vládní koalice stejně jako oni. Nevidí.

Zdánlivě příznivou zprávou je pokles meziroční říjnové inflace na – jinak samozřejmě hrozivých – 15%. Proč jen zdánlivě? Příznivou zprávou by to bylo, kdyby k poklesu míry inflace došlo bez manipulace státu s cenovým indexem. Zastropování cen se do cenového indexu jistě ještě nepromítlo. Označovat sociální dávku, tzv. úsporný tarif, za snížení ceny je nesmyslem. Pamětník ve mně si vzpomíná, že jsme za komunismu také nevěřili oficiálně vykazovanému indexu maloobchodních cen. Tehdy se vedle standardního indexu, založeného na konceptu spotřebního koše, vypočítával či odhadoval index tzv. ceny průměrného nákupu (snad mne někdo upřesní, pokud to nenazývám úplně přesně). Pokud si dobře vzpomínám, když byl index maloobchodních cen plus 1%, tento index vykazoval plus 5, 6 až 8%. O tolik se zvýšila cena průměrného nákupu, i když ceny zdánlivě zůstaly beze změny. Pokud se nemýlím, tento druhý index se už dnes nekonstruuje.

Tento týden také probíhá mediálně sledované poplácávání se po ramenou těch, kteří uvěřili teorii lidmi způsobeného globálního oteplování. V egyptském Sharm El Sheikhu se stanovují další „odvážné“, ale hloupé cíle ve snižování emisí CO2. I náš premiér Fiala, který zaslouží obdiv za zvládání nepřetržitého cestování, tam slíbil, že do roku 2030 snížíme emise metanu o 30%. Obdiv zaslouží za to, že to ví tak přesně, i když to možná neví, ale myslí si, že to naší ekonomice může přikázat. Jak to ale udělá, nevím.

Václav Klaus, IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Náš premiér Fiala má již dávno splněno a to od doby, kdy Zeman prodal české plynárenství. Pokud tedy na našem území uniká někde methan tak nám (tedy ČR) rozhodně ne.

  2. Pane prezidente, vážím si vás, ale cítím se nucena něco upřesnit: Žiju totiž na severoamerickém kontinentě velkou většinu života a volby sleduji velmi pečlivě. Amerika není nalevo, naopak většina lidí všech vrstev nesnáší současnou vládu, která je naprosto katastrofická po všech stránkách. Volby prezidenta (2020) byly zfalšovány – ve skutečnosti vyhrál Trump, a to obrovským rozdílem – a je pro to mnoho důkazů. Já jsem osobně sledovala přímý přenos údajů po internetu. V noci, kdy Trump měl již velkou většinu hlasů, prakticky nepřekonatelnou, najednou v několika rozhodujích státech se bez vysvětlení přenos zastavil . Ráno jsme se s podivem dozvěděli, že přes noc došlo k těžko uvěřitelnému zvratu situace. Odborníci i svědci ty podvody dokázali, ale nic se s tím neudělalo. V jednom místě dokonce o falšování existuje video, jelikož jeho pachatelé zapomněli vypnout bezpečnostní kamery v oné místnosti; pozorovatelům nalhali, že je prasklé potrubí a vyhodili je s tím, že se na noc ono místo zavírá. Okamžitě poté začali (zcela nelegálně) vysouvat ze skrýší cestovní kufry na kolečkách, odtud vytahovali volební lístky a opakovaně je ládovali znova a znova do počítacích přístrojů. Během dne předtím jsem i já viděla, když ještě údaje běžely, jak se opakovaně určitý počet hlasů objevil v kolonce Trumpa a chvilku poté odtud zázračně zmizel a přesně tatáž částka se objevila v kolonce Bidena. Řidič svědčil, že vezl obrovský nákladák plný falešných volicích lístků z New Yorku přes několik hranic států, a přes noc jeho náklaďák zmizel z parkoviště. Atd atd. Nemohu zde v tomto formátu všechno vypsat, důkazů zcela nelegálního falšování je příliš mnoho. Většina (převážně Obamou dosazených) soudců odmítla i jen vyslechnout žaloby proti těmto neregulárním volbám! (Mimochodem, Obama neměl podle ústavy vůbec právo být zvolen prezidentem – viz i četné vynikající články Čechoameričana Oty Ulče.) Demokraté (kteří už dlouho nejsou demokratičtí) začali pronásledovat lidi, kteří proti zfalšovaným volbám 2020 protestovali. Mnozí z nich, hlavně lidé, kteří se zúčastnili naprosto mírumilovné demonstrace 6. ledna 2021 ve Washingtonu za Trumpa a proti neférovým volbám , jsou ve vězeních už cca rok a půl, bez řádného soudu nebo i propuštění na kauci. (Vrazi mají většinou více práv.) Čtyři účastnící demonstrace zemřeli po zákroku policie (z nich jedna mladá žena byla zcela bezdůvodně zastřelena černým bezpečákem, který za to ani nebyl obžalován!).
    Současné volby (2022) jsou naprosto podobně falšované, výsledky matematicky i statisticky nemožné. Lidé jsou zoufalí, situace v USA se začíná příliš podobat Orwellově strašidelné fantasmagorii. Ostatně nejen tam. Svět zešílel?

  3. No madam nechci zpochybnovat ze to co jste napsala je Vas zivot ceskeho obcana v USA,ale pro uklidneni mych pochchybnosti by jste mohlan ten Vas zivot vic popsat.Vite proc?Protoze na diskuzich v prubehu valky na Ukrajine muzete byt treba nekdo jiny a uplne z jine zeme a s jasne stanovenym ukolem.Tak se nezlobte.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*