Trh s byty je letadlo, kterému už brzy dojde palivo
Sdílet článek:
Neustálá mediální masáž o zaručeně zdvojnásobené ceně každých 10 let způsobila nákupní horečku a sebenaplňující se proroctví, které už však přestává stát na pevných reálných základech.

Já vím, že ceny dál už neporostou jste slyšeli od roku 2015 a nyní jsme na dvojnásobku a ani covid a ekonomický propad s tím nic neudělal. Takže už všichni předpokládají neustálé zhodnocování a zpátky ni krok. Tato víra sama o sobě pak žene ceny ještě výš, ale je dobré si situaci alespoň trochu rozebrat.

Proč jsou ceny bytů v Česku nyní tak vysoké a neustále se každoročně rapidně zvyšují prakticky už 10 let? Musíme si uvědomit, že je to trend a trend má svoji velkou setrvačnost. Je to koktejl několika různých faktorů a je potřeba se na jednotlivé “ingredience” podívat zvlášť.

1) Demografie – po roce 2010 na trh poněkud opožděně vstupovala silná generace ze 70. let, která jako první masivně využila k nákupu hypotéky. Česko má nyní o cca 500 000 více občanů, než tomu bylo před 20 lety. Dále jsou to zahraniční pracovníci, kterých tu máme v současnosti cca přes 700 000, což je také nárůst o cca 500 000 za posledních 20 let. Čili tu žije o 1,2 milionů lidí více, než před 20 lety a tito lidé se ještě koncentrují do velkých měst a průmyslových oblastí.

2) Solidní růst HDP a mezd po roce 2012, relativně nízká cenová hladina v porovnání se západem.

3) Během intervencí ČNB bylo do světa vypuštěno přes 2 biliony korun, z nichž velká část se časem proměnila v investice do realit. Ano, pokud jste zahraniční investor a nakoupíte za eura koruny, tak bylo celkem logickým krokem, že za ně pak nakoupíte reality, místo toho, aby vám ležely na účtu.

4) Nedostatečná bytová výstavba. Například v 1,7 mil Varšavě se za rok 2020 dokončilo 20 500 bytů, zatímco v 1,3 mil Praze pouze 5280. Průměrná cena tam je skoro poloviční, přičemž mzdy jsou nižší pouze o cca10 %. A o bytové výstavbě mimo Prahu a Střední Čechy se raději ani nezmiňuji…

5) Nízké úrokové sazby až do nedávna.

Tyto faktory jsou zásadními složky paliva, které odstartovalo výrazný růst cen bytů a tento růst i drželo.

6) Dnes však panuje představa, že tento růst bude nekonečný. Kdo vysloveně nemusí, tak neprodává a kdo jenom trochu může, tak kupuje, což je poslední zásadní faktor, který ceny žene dál nahoru. Ale tento faktor už nemá za sebou žádné reálné fundamenty, je to pouze víra a sebenaplňující se proroctví.

Celý růst už je v podstatě založen z velké části jenom na víře, že ceny dál porostou. Všechny ostatní faktory, které ceny vyhnaly tak vysoko už se z velké části vyčerpaly.

1) Demografie – po silných ročnících z období komunismu budou nyní na trh přicházet naopak velmi slabé populační ročníky z 90. let, přičemž nemalá část z nich už má dávno bydlení zajištěno od rodičů. Cizinců bude stále přibývat, ale s postupující robotizací ten nárůst patrně už nebude tak markantní.

2) Konvergence HDP k západu bude i dál pokračovat, ale už ne tak vysokým tempem. Navíc cena našich bytů se už i v absolutním měřítku začíná přibližovat městům na západě či je dokonce překonává. Vážně čekáte, že byt v Praze nebo Brně bude stejně drahý či dražší, než třeba v Mnichově nebo Frankfurtu n. M?

3) Růst úrokových sazeb nyní naopak posiluje korunu a část investorů může začít přemýšlet, že je vhodná doba k realizaci zisků prodejem bytu a následné výměny korun za valuty.

4) Zdlouhavé stavební řízení je mantra, proč se u nás staví málo bytů a určitě to je minimálně z části pravda. Ale nikdy jsem si nevšiml, že by u nás vázla výstavba obrovských kancelářských či obchodních center nebo průmyslových zón. Developeři jenom v Praze mají už dávno zajištěny obrovské pozemky pro deseti tisíce bytů, ale proč spěchat, když každý rok navíc vám vynese klidně o 10-15 % více na tržbách. Uvidíte, jak se bytová výstavba při těchto cenách najednou rozjede a to nemluvím o tom, že se možná opravdu zjednoduší i to stavební řízení.

5) Nízké úroky jsou nyní na nějakou dobu naprosto pasé. Jenom úroky z hypotéky v řádech nižších milionů si už nemůže dovolit splácet ani valná část střední třídy.

Takže nám tu jako opravdový tahoun zůstává už pouze jenom ta víra, že zdražování/zhodnocování bude i nadále pokračovat. Tento faktor bude jistě působit nějakou dobu a ceny můžou klidně další dva tři roky dál růst nad rámec inflace. Ale to už hrajeme hru letadlo, kterému dříve nebo později zákonitě dojde palivo. A je třeba si už nyní položit otázku, kdo, za co a proč vlastně bude za 5 a více let kupovat byty?

  • https://www.czso.cz/csu/czso/pocet-v-cesku-pracujicich-cizincu-loni-vzrostl
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3796920/pred-rokem-skoncily-devizove-intervence-cnb-trvaly-41-mesicu.html
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/595074-praha-je-na-prvnim-miste-ve-stredni-evrope-bohuzel-v-nedostupnosti-bydleni/

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*