Novinky

Trump žaluje Hillary Clintonovou a Christophera Steelea za vykonstruované spiknutí s Ruskem
Sdílet článek:

Americký exprezident Donald Trump 24. března zažaloval bývalou demokratickou soupeřku kandidující na post prezidenta USA Hillary Clintonovou a muže, který na něj sestavil nechvalně proslulý spis, jejž si objednala kampaň Clintonové.

žalobě podané u federálního soudu na Floridě se uvádí, že Clintonová a bývalý britský špion Christopher Steele spolu s dalšími asi třiceti lidmi uskutečnili spiknutí s cílem „zosnovat falešný narativ“ o tom, že Trump tajně spolupracuje s ruskými aktéry.

„Kroky podniknuté pro podporu jejich plánu – falšování důkazů, klamání orgánů činných v trestním řízení a zneužívání přístupu k vysoce citlivým zdrojům dat – jsou natolik pobuřující, podvratné a štvavé, že ve srovnání s nimi blednou i události aféry Watergate,“ uvádí se ve 108stránkové žalobě.

„Pod záminkou ‚opozičního výzkumu‘, ‚analýzy dat‘ a dalších politických lstí se obžalovaní hanebně snažili ovlivnit důvěru veřejnosti,“ dodává. „Spolupracovali navzájem s jediným, zištným cílem: očernit Donalda J. Trumpa. Jejich dalekosáhlé spiknutí mělo ve skutečnosti za cíl ochromit Trumpovu kandidaturu na prezidenta vykonstruovaným skandálem, který by byl využit k zahájení nepodloženého federálního vyšetřování a k rozpoutání mediálního šílenství.“

Steele sestavil spis na základě informací, o kterých tvrdil, že jsou z vnitřních ruských zdrojů. V roce 2020 vyšlo najevo, že jeho hlavním zdrojem byl Igor Danchenko, který byl vyšetřován federálními agenty pro podezření ze špionáže pro Rusko.

Epoch Times Photo
Ruský analytik Igor Danchenko při odchodu z budovy amerického soudu Alberta V. Bryana poté, co byl obžalován 10. listopadu 2021 v Alexandrii ve Virginii. (Chip Somodevilla / Getty Images)

Steele byl za svou práci, kterou před volbami v roce 2016 poskytl několika novinářům, placen Demokratickým národním výborem (DNC) a kampaní Clintonové.

Trump nakonec volby nad Clintonovou vyhrál, ale obvinění z tajných dohod ho pronásledovalo ještě několik let poté, co se stal prezidentem. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller nakonec nenašel žádné důkazy o spiknutí nebo koordinaci mezi Trumpem (či jeho kampaní) a Rusy.

Mnohá tvrzení obsažená ve spisu byla později potvrzena jako nepravdivá, zatímco jiná nebyla nikdy prokázána.

Mezi žalovanými jsou v podání uvedeni Clintonová, Steele, DNC a další, např. firma Fusion GPS a její pracovníci, kteří pomáhali vytvářet a distribuovat spis; Danchenko a právník Clintonové Michael Sussman, oba obvinění ze lhaní FBI v rámci vyšetřování zvláštního poradce Johna Durhama; bývalí představitelé FBI James Comey a Andrew McCabe; a bývalí agenti a zaměstnanci FBI Lisa Pageová, Peter Strzok a Kevin Clinesmith.


Infografika Skandálu SpyGate

Deník Epoch Times od počátku sleduje vývoj událostí ohledně údajného spolčení Donalda Trumpa s Ruskem, které je doprovázeno rozsáhlým vyšetřováním. Pracují na něm zejména Jeff Carlson a Jasper Fakkert.

Pro zvětšení infografiky klikněte na zde


Obžalovaní bezprostředně nereagovali na žádosti Epoch Times o komentář, nebo je nebylo možné zastihnout.

Žaloba obsahuje obvinění z trestných činů včetně spiknutí, krádeže obchodního tajemství a maření výkonu spravedlnosti.

Trump požaduje náhradu škody ve výši nejméně 24 milionů dolarů a soudní proces s porotou.

Případ byl přidělen federálnímu soudci Donaldu Middlebrooksovi, který byl do funkce nominován Billem Clintonem. Podle soudní doložky může ale část nebo celé řízení vést tzv. smírčí soudce Shaniek Maynard.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*