Ukrajina a evropští ministři podpořili vznik speciálního tribunálu k Rusku




Sdílet článek:

ET/ČTK

Ukrajina a téměř 20 evropských ministrů zahraničí dnes ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ruského prezidenta Vladimira Putina a další ruské lídry pohnat k zodpovědnosti za vojenskou agresi proti Ukrajině. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.

„Tento tribunál zajistí, že ti, kdo nesou největší zodpovědnost za agresi proti Ukrajině, budou pohnáni k zodpovědnosti,“ uvedla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová pak v prohlášení sdělila, že Ukrajinci si zaslouží spravedlnost a že Evropa udělá vše, co je v jejích silách, aby se jim spravedlnosti také dostalo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoposelství prohlásil, že pro Evropu je morální povinností, aby Rusko za válku pohnala k zodpovědnosti. „Silný tribunál pro zločin agrese může – a musí – přimět každého potenciálního agresora, aby si to rozmyslel,“ řekl.

Zelenskyj dnes také oznámil, že v sobotu se na Ukrajině uskuteční summit „koalice ochotných“, aniž uvedl, kdo se ho zúčastní. Takzvaná koalice ochotných je skupina zemí, které pod vedením zejména Británie a Francie jednají o další podpoře Ukrajině. Skupina, kterou tvoří zástupci tří desítek států nejen z Evropy a v níž je i Česko, vznikla v reakci na změnu postoje Spojených států k ruské agresi vůči Ukrajině po nástupu prezidenta Donalda Trumpa.

Tribunál, který vznikne v rámci Rady Evropy, by podle představ jeho iniciátorů mohl začít působit příští rok. Takzvané Lvovské prohlášení, tedy dokument, který završuje přípravu právních nástrojů potřebných pro vznik tribunálu, podepsali podle agentury Reuters ministři zahraničí nejméně 37 zemí, včetně těch, kteří dnes ve Lvově nejsou.

Šéfové evropských diplomacií, včetně českého ministra zahraničí Jana Lipavského, se v západoukrajinském Lvově i s jejich ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou sešli v den, kdy si Rusko připomíná vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem.

Lipavský dnes po jednání českým novinářům řekl, že vznik tribunálu bude dalším krokem vyšetřovacího mechanismu ruských zločinů proti Ukrajině. „Nesmíme zapomínat, zločiny je potřeba vyšetřit, zjistit, kdo za nimi stál, a samozřejmě viníky potrestat,“ uvedl. „Myslím, že to je ta zpráva, která dnes letí ze Lvova do Moskvy,“ dodal.

Válka na Ukrajině, kterou v roce 2022 zahájilo Rusko vojenskou invazí, už si vyžádala statisíce životů. Ruští vojáci se v ní podle Západu dopustili řady válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Na Putina v roce 2023 Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Vznikající zvláštní tribunál má mít pravomoc vyšetřovat, stíhat a soudit ruské politické a vojenské lídry, kteří nesou největší díl zodpovědnosti za zločin agrese vůči Ukrajině.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (61 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

  1. Aby náhodou nevznikl tribunál pro tyto klauny, až se začnou v EU lámat ledy. Voliči pak nebudou hledat chyby u sebe, ale budou se ptát, kdo může za ten svrab, který nás v budoucnu čeká… 🙁

  2. A kdy vznikne tribunál proti představitelům západních demogracií USA,GB,Francie & izraele za potoky krve,vyvolání válek a genocidu v polovině světa???

  3. Směšní s bezvýznamnými se dohodli, že budou zbytku světa ještě více pro smích. Co dodat…?

  4. To je šaškárna, kterou bere vážně snad jen Kolemjdoucí Kočička tydýt (KOKO-t).
    Jen vzpoměnte co se dělo od 2014 na UKR. Ještě na počátku války 2022 byly mírová smlouva (istambul) na stole. Nebylo tam nic nepřijatelného, co by ospravedlnilo nakapsování se špiček UKR a statisíce mrtvých ze spodiny UKR. 🙁

  5. Ta slabá prý Evropa ohrožovala předevčírem jadernou mocnost a přitom se jí RF smála. A dneska představte si ta Evropa RF ohrožuje. A čím? Že konečně začne zbrojit jak carevič dobyvatel,který se 30let objímal s evropskými politiky a mezitím se připravoval na válku. A jakou? Napadl stejně nečekaně a stejně brutálně sousední suverenní zemi tak, jak fašistickě Německo SSSR akcí Barbarossa. Tam číhalo 4 miliony fašistů na hranici s SSSR. A car dobyvatel číhal se statisícovou armádou taky na hranici Ukrajiny a bulíkoval svět ať neblbne že on nic on muzikant. Děda osvoboditel, syn okupant a vnuk válečný zločinec. Člen rady bezpečnosti OSN RF chce genocidně vymazat vše Ukrajinské, vše rusifikovat a z Ukrajiny udělat otrockého vazala RF2. A proto bude souzena za válečné zločiny kterých se dopouští.

    • Víme, Cemper. Vinetů taky vraždil; však v ráně Odvážného Vlka našel ctihodný občan Rollins náhodou jeho nůž. To pak posloužilo k tomu, aby Ožralý Měch nad náčelníkem Apačů vyslovil spravedlivou klatbu. No to bylo u Cemperů radosti!

  6. „A proto bude souzena za válečné zločiny kterých se dopouští“. Jo, jasně. A předlužený, přeregulovaný, ekonomicky a vojensky zcela impotentní moloch jménem EU, vedený ekonomickými imbecily, k tomu RF donutí. Tak na to si počkám. Kávičku?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*