
OLEG NESTRENKO
„Jaderná triáda“
Strategický bombardér je bojové letadlo s mezikontinentálním doletem (více než 5000 km) určené k přepravě a odpalování jaderných zbraní (leteckých bomb, řízených střel a balistických raket) určených k ničení strategických cílů na nepřátelském území.
V ozbrojených silách Ruské federace jsou strategické bombardéry součástí tzv. „jaderné triády“, která označuje strategické ozbrojené síly složené ze tří složek: strategické letectvo, pluky mezikontinentálních strategických balistických raket a flotila strategických ponorek s jadernými raketami.
VýznamJaderná triáda spočívá v rozdělení strategických jaderných hlavic mezi tři typy strategických ozbrojených sil, což znemožňuje zničení celého jaderného arzenálu země v případě překvapivého útoku nepřítele, poskytuje větší flexibilitu při použití těchto zbraní a zaručuje okamžité zničení nepřítele v rámci odvetných úderů.
Smlouva START II
Negativní důsledky útoku na strategickou vojenskou infrastrukturu Ruska v souvislosti s vojenskou kampaní na Ukrajině jsou pro Moskvu téměř nulové. Důsledky tohoto kroku pro globální jadernou bezpečnost jsou však strategického významu a nelze je podceňovat.
Pomineme-li emocionální stránku věci, postoje a reakce různých stran na tuto otázku, jakož i způsob vojenské odvety Moskvy, která bude přinejmenším úměrná utrpěným škodám, podívejme se na skutečné důsledky pro jadernou bezpečnost.
Ne, nejde tu o potenciální explozi jaderné hlavice, která by se mohla nacházet na palubě některého z letadel v okamžiku jejich zničení, ale o něco úplně jiného.
První otázka, kterou si musí položit neznalí pozorovatelé ukrajinského útoku z 1. června, je zcela přirozená: jak je možné, že se letadla ruského letectva, která mají strategický význam pro bezpečnost země, mohla nacházet v takovém množství na obyčejném letištním parkovišti, místo aby byla pečlivě ukryta a zabezpečena v hangárech?strategického významu pro bezpečnost země se mohla hromadně nacházet na obyčejném parkovišti letiště, místo aby byla pečlivě ukryta a zabezpečena v hangárech z železobetonu, které jsou k tomuto účelu určeny a které musí odolat vojenským úderům nesrovnatelně silnějším než údery obyčejných malých dronů sestavených ručně v garáži?
Odpověď na tuto otázku v žádném případě nespočívá v potenciálním velkém nedostatku profesionality a nedbalosti osob odpovědných za umístění strategických letadel na dotyčných letištích, ale ve smlouvě Start-II/SNV-III. Rusko-americká smlouva o snížení strategických útočných zbraní.
V rámci nového charakteru rusko-západních vztahů, který nastal od začátku nepřátelských akcí na Ukrajině, pozastavila Ruská federace v únoru 2023 svou účast ve smlouvě o snížení strategických útočných zbraní Start-II/SNV-III – což bylo logickým a zcela předvídatelným krokem: vzhledem k hrozbě, kterou kolektivní Západ vůči Rusku vyslovil a částečně realizoval, přistoupilo Rusko k zákonnému zrušení omezení rozvoje svých strategických zbraní.
V ustanoveních smlouvy Start-II je stanoveno, že každá ze smluvních stran má právo od smlouvy odstoupit v případě významné změny okolností: „pokud se domnívá, že výjimečné okolnosti související s obsahem této dohody ohrozily její nejvyšší zájmy“ (článek 14 odst. 3). Stanovení cíle „strategické porážky Ruska“ kolektivním Západem a četná oficiální prohlášení v tomto smyslu představují významnou změnu okolností, na kterou byla adekvátně reagováno.
Oficiální potvrzení postupu Moskvy přijetím a následnou ratifikací federálního zákona č. 38-FZ ze dne 23. února 2023 bylo učiněno s cílem zůstat v naprostém souladu s mezinárodními závazky podepsanými a ratifikovanými Ruskou federací a nevytvořit precedens, který by umožnil protivníkům zneužít hypotetické porušení ruských závazků v rámci platného mezinárodního práva.
Na jedné straně však Moskva zmrazením své účasti v dohodě zdůraznila, že bude i nadále „přísně dodržovat kvantitativní limity strategických útočných zbraní“, a to nezávisle na této rusko-americké dohodě;
na druhé straně i přes pozastavení své účasti v dohodě o snížení strategických útočných zbraní Rusko v rámci neveřejné rusko-americké dohody nadále vzájemně dodržovalo část dohody týkající se nezakrývání letecké složky jaderné triády: jelikož již nemohly provádět vzájemné kontroly jaderných zbraní na svém území, pokračovaly strany ve vzájemném satelitním sledování strategického letectva v rámci § 1b článku 4 a § 1b a § 1c článku 10 smlouvy, které nevyžadují přesuny kontrolorů.
Článek 4 odst. 1b stanoví: „Nasazení těžkých bombardérů je možné pouze na leteckých základnách“. Články 10 odst. 1b a 1c smlouvy jsou jednoznačné: „za účelem zajištění kontroly dodržování ustanovení této smlouvy se každá ze stran zavazuje, že nebude zasahovat do vnitrostátních technických prostředků kontroly jiné strany, která vykonává své funkce v souladu s tímto článkem, a že nebude používat maskovací opatření, která by ztěžovala kontrolu dodržování ustanovení této smlouvy vnitrostátními technickými prostředky kontroly“.
Zmluvní strany tedy nesmí bránit satelitům druhé strany v nepřetržitém sledování strategických bombardérů, a to žádnými prostředky. Tyto bombardéry tedy musí zůstat neustále na obloze.
Hra pyromana Zelenského s Pandořinou skříňkou a její důsledky pro svět
Vědom si toho, že úder, který se odehrál 1. června 2025, nebude mít nejen absolutně žádný vliv na průběh ruských vojenských operací na ukrajinském území a na jejich úspěch, ale naopak povede k vážným odvetným opatřením Moskvy, které svět brzy uvidí a které Ukrajina brzy pocítí, Zelenského režim, který nemá absolutně žádnou vůli vyjednat mírovou dohodu a ukončit probíhající válku – protože by to s velkou pravděpodobností znamenalo konec jeho vlády –, otevřel Pandořinu skříňku, která ve 100 % případů povede ke zhoršení situace v oblasti jaderné bezpečnosti ve světě.
Iniciativa Kyjeva nelze považovat za nic jiného než zločin, protože není pochyb o tom, že stránka vzájemného satelitního sledování strategického letectva je navždy uzavřena.
Nejen Ruská federace, ale i Spojené státy americké již nedovolí, aby jejich letadla zajišťující strategickou bezpečnost zemí byla vystavena nebezpečí potenciálních úderů „ukrajinského typu“.
I kdyby byly rusko-americké vztahy obnoveny, smlouva START II/SNV III, pozastavená v únoru 2023 a jejíž platnost končí v únoru 2026, již nemůže být znovu podepsána v původní podobě: od nynějška bude letecká složka příslušných jaderných triád výrazně zabezpečena a tedy skryta, což de facto povede k významnému oslabení kontroly nad jadernými zbraněmi ze strany světového společenství se všemi důsledky, které z toho vyplynou.
Důsledky pro rusácké zmrdy: Mužici konečně taky viděli válku zblízka, a kdyby to nebyli věčně ožralí primitivové, tak by jim třeba mohlo dojít, že by se jich mohla nepěkně dotknout a že to není žádná paráda. Tedy pokud se neválčí tisíce kilometrů daleko, že??
A jinak mě neustále fascinuje to vřískání rusáckých poskoků o míru, když přitom mají na mysli kapitulaci před agresivním rusáckým dobytkem za zcela nepřijatelných podmínek. To je celé „mírové“ úsilí toho jejich zkurveného šilhavého trpasličího fýrera…
A taky je zvláštní: Bolševický fízl Pepa 107 vadí. Rusácký bolševický fízl, válečný zločinec a hromadný vrah nevadí. Tak nevím. Ale místní rusácká úderka s tím jistě problém nemá. Ať už z blbosti, nebo za ten bájný „zlatý rubl“, který sice svět neviděl, ale který už brzy ovládne světové trhy.
Hele kočičák nemáš ve slově „rusácký“ málo písmenek „s“? Většinou čím více „s“ v onom slově, tím větší libtardí „russssssssobijec“ 🙂
Hele,ty šašku,vy eurohujeři jste válku dávko prohráli a to na celé frontě a nejen na Ukrajině.Ty raději zmiz někam do chalifátu v bruseli a dělej,žes nikdy nebyl nebo se v národu probudí zase to nejhorší.
Ukrajincům pěkně teče do bot, tak se Zelí snaží udělat z lokálního konfliktu globální 🙁 Jen mi něco říká, že si definitívně podepsal ortel smrti…