Urážení Dominika Lakatoše jistě správné není. Proč ale není stejný metr i u jiných?
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Někteří sportovní příznivci se na internetových diskusích ptají, proč se při sportovních zápasech důsledně netrestá hanlivé či vulgární urážení bez ohledu na to, jakého etnika či jaké rasy postižený hráč nebo mužstvo je.

Disciplinární komise hokejové extraligy dnes udělila klubu Kometa Brno pokutu ve výši 30 tisíc korun za nevhodné chování části svých fanoušků. Konkrétně za to, že během čtvrtfinálové série play off s Vítkovicemi hanlivě uráželi kapitána soupeřova týmu Dominika Lakatoše (viz odkaz zde).

Jak ti, kteří hokej aspoň okrajově sledují, nejspíš vědí, Dominik Lakatoš je hráč romského původu, který při loňské Euro Hockey Tour ve Švédsku již oblékl i reprezentační dres. Část brněnských fanoušků na tohoto bezpochyby výborného hokejistu, který je však rovněž známý tvrdou a někdy až zákeřnou hrou, několikrát pokřikovala „cikáne, cikáne…“, a v šestém, závěrečném zápase pak v jednu chvíli i „Lakatoš je cikán zk…“. Tenhle způsob „fandění“ kritizoval ihned po skončení série, která skončila celkovým vítězství Vítkovic v poměru 4:2 na zápasy, i vítkovický trenér Miloš Holaň. Ten tehdy doslovně prohlásil: „Jsem trenér, který se vždycky staví za hráče. Pro mě jedinou kaňkou na této sérii byly rasistické urážky na Dominika Lakatoše, to bylo přes čáru. Mně se to nelíbí, že na stadionech je to nepotrestáno“.

Vítkovický trenér se tedy potrestání brněnského klubu dnes dočkal. Předseda disciplinární komise Viktor Ujčík po vynesení trestu dodal, že Lakatoš se v průběhu zápasu nedopustil žádné provokace vůči divákům či příznivcům domácího klubu, nebyl původcem žádného konfliktu a nedal tak žádnou záminku k urážení. Já sám jsem z celé čtvrtfinálové série viděl zápasy dva – třetí na vlastní oči přímo v brněnské hale, kdy jsem uvítal nabídku mých kamarádů – fanoušků Komety (já sám jsem i po sestupu do druhé ligy zůstal věrný hokejistům Zlína), kterým zůstal jeden lístek na jinak beznadějně vyprodaný zápas volný, a zmiňovaný šestý pak v televizi na ČT Sport. A faktem je, že byť se vítkovický kapitán poměrně často dohadoval s rozhodčími a zapojoval se do některých strkanic u mantinelů, provokování z jeho strany jsem si nevšiml ani já.

Faktem však také je, že Dominik Lakatoš často na ledě pro ránu daleko nejde, například v letošní sezóně se při zápase se Spartou pustil zcela nesmyslně pěstmi do sparťanského protihráče Němečka, za což dostal od rozhodčích trest na pět minut plus do konce zápasu. Disciplinární komise mu tehdy za to udělila trest v podobě zákazu startu na jeden zápas, který tehdy řada hokejových fanoušků hodnotila jako hodně mírný a kladla si otázku, zda by disciplinární komise byla takto benevolentní i v případě jiného hráče. A například v sezóně 2020/2021 ho v anketě MF DNES a iDnes, ve které hlasovali ligoví hráči ze všech oddílů, označilo nejvíce respondentů za „nejzákeřnějšího hráče soutěže“ (viz odkaz zde).

Samozřejmě, že nic z toho neopravňuje fanoušky Komety, ani kteréhokoliv jiného klubu, aby Dominika Lakatoše rasisticky uráželi. Byť někteří možná budou argumentovat tím, že slovo „cikán“ rasistickou urážkou není a že v minulosti se takto pokřikovalo na hokejových stadionech i na některé hráče, kteří romského původu ani nebyli (za všechny vzpomenu například Sparťany Žemličku s Jelínkem nebo Tomáše Sršně, hrávajícího za Brno či Vsetín). V tomhle směru je pokuta pro brněnský klub (je třeba říci, že v nikterak astronomické výši) v pořádku.

Přesto se však někteří sportovní příznivci na internetových diskusích ptají, proč se při sportovních zápasech důsledně netrestá hanlivé či vulgární urážení bez ohledu na to, jakého etnika či jaké rasy postižený hráč nebo mužstvo je. Vždyť při fotbalových derby „pražských S“ někteří sparťanští fans často skandují směrem ke kotli sešívaných „Jude Slavie“, oblíbeným pokřikem soupeřových příznivců na adresu letenských jsou pak pokřiky typu „Sparta, Sparta, buzerantů parta“, vulgárně jsou často ve fotbalových či hokejových ochozech uráženi i hráči, kteří patří k oporám české reprezentace. Z tohoto hlediska může pak mít některý fanoušek pocit, že když se nejedná o Roma či hráče tmavé pleti, tak to novináři ani příslušné disciplinární komise příliš neřeší.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Jistěže problém není v rasismu. Ani v jiném vyvolávání nepřátelství vůči odlišným skupinám. Vždyť třeba i naše požehnaná vláda uráží „lůzu“, „dezoláty“, a to ještě neberu v úvahu třeba řeporyjského exota.
    Sport je soutěžení a bez emocí se neobejde. Na hřišti se emoce vybíjejí fyzicky, v hledišti nadávkami a urážkami. Pro urážky se pak chodí nejkratší cestou. No a Lakatoš je holt cikán. Nejlepší na tom je, když se někdo pasuje do role arbitra o tom, která urážka se ještě může a která už ne. Jestliže ve sportu zlikvidujete emoce, zlikvidujete sport.
    Stejně je to jenom jako, třicet tisíc je pro Kometu pakatel.

  2. Když někdo na cikána řve:”Cikáne”! Tak je to stejný, jako by na psa řval:”Pse”! Je to divný, ale určitě né urážlivý. Pokud ten cikán hraje hokej jako prase, což on jak je v článku popsáno, hraje, tak není úplně mimo mísu mu říct, že je cikánský prase. Kdyby hrál jeden bílej v černým týmu a hrál jako ten cikán a někdo by na něj řval, že je bílý prase, tak by to bylo OK. Jinak si myslím, že většinově byli ti fanoušci rasy indo-evropské, kam patří bílej čech i cikán. Rasismus to tedy být prakticky nemohl. To je tak, když zbytečný lidi hledají zbytečný problémy. Snaží se to řešit tak, že problém přejmenují cikán-rom a ono se tím nic nezmění. Tak se začne zakazovat mluvit o cikánech-romech špatně a ono se tím zase nic nezmění. Tak se začnou cikáni protlačovat do škol, na které nemají, vyhrávají soutěže ve kterých nic nepředvedli atd. To vyvolá mezi normálníma lidma nenávist, kterou ti zbyteční lidé jako chtěli zažehnat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*