Voliči v Berlíně schválili v referendu návrh na vyvlastnění bytů
Sdílet článek:

Podpořili tak kontroverzní návrh, aby berlínská samospráva převzala od soukromých vlastníků přibližně 240 tisíc bytů v hodnotě několika miliard eur s cílem omezit prudce rostoucí nájemné v německé metropoli.

Za vyvlastnění bytů se podle výsledků nedělního referenda vyslovilo 56,4 procenta voličů, proti bylo 39 procent.Výsledky nezávazného referenda se bude muset zabývat místní vláda v Berlíně. Návrh na vyvlastnění se týká zhruba 15 procent nájemních bytů v Berlíně.

Rostoucí náklady na bydlení jsou v Berlíně, kde ve srovnání s mnoha jinými metropolemi dlouho uplatňovaly nízké nájmy, v posledních letech výbušným tématem.

Jedním ze způsobů, jak se odchozí levicová městská koalice snažila problém řešit, jsou zpětné nákupy bytů, které kdysi patřily státu a v posledních dekádách přešly do rukou soukromých společností.

V dubnu německý ústavní soud rozhodl, že horní hranice nájemného, ​​kterou místní vláda stanovila loni, je protiústavní.

Zrušené pravidlo zmrazilo nájemné pro zhruba 90 procent berlínských bytů na pět let na úrovni, kde se nacházelo v červnu 2019. V mnoha případech bylo nutné nájemné snížit, aby odpovídalo nové hranici.

Po rozhodnutí soudu však museli početní nájemníci snížené platby zpětně hradit.

konzervativnyweb.sk

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*