Začínají USA připomínat rozvojovou zemi?
Sdílet článek:

Vysmíval jsem se kolegům, kteří po zvolení Donalda Trumpa předpověděli, že se USA jednoho dne rozdělí na samostatné státy. Už se nesměju. Rozhodnutí Nejvyššího soudu v posledních několika týdnech prohloubilo trhliny, které se v Americe otevírají už léta, píše redaktor vlivného Financial Times .

Ty mají kořeny nejen ve zvolení Trumpa a jeho progresivním odporu, ale lze je vysledovat již od finanční krize v roce 2008. Politická rozhodnutí přijatá od té doby republikány i demokraty (záchrany bank a ne majitelů domů, velké škrty firemních daní) narušily důvěru v americké instituce, která je nyní podle Gallupova ústavu rekordně nízká.

Soudní rozsudky, zejména převrácení zásadního rozhodnutí ve sporu Roe vs Wade, a nové omezení schopnosti federálních agentur jednat na národní úrovni zemi dále oslabí a rozdělí. Pokud se dostanou na své přirozené limity, znemožnily by federální vládě zaručit jednotný právní stát v celé Americe v základních otázkách, na kterých záleží nejen občanům, ale i investorům.

Hovořím zde o podnikových předpisech a standardech výkaznictví, pracovních a ekologických pravidlech, různých ochranách spotřebitele a dokonce io tom, s jakým druhem aktiv je možné nebo nelze obchodovat, pokračuje dále redaktor Financial Times. Jen si vzpomeňte na vše, co reguluje federální agentura, jako je Agentura pro ochranu životního prostředí nebo, co je možná důležitější, Komise pro cenné papíry a burzy. Zákonnost a vymáhání těchto pravidel je nyní předmětem opětovného projednání v celé zemi v závislosti na tom, ve kterém státě žijete.

To přichází v době nárůstu masových střeleb po celých Spojených státech (spolu s děsivými rozsudky Nejvyššího soudu, které usnadňují nošení skrytých zbraní), bujnou inflací a na pozadí televizních slyšení v Kongresu o útocích na Capitol Hill ze 6. ledna. Tato slyšení usnadňují každému školákovi zjistit, že Amerika je zemí, ve které se ozbrojené povstání může odehrávat a také se odehrává.

To vše vyvolává otázku, o které v současnosti diskutují někteří investoři. Pokud jde o otázky politického rizika a volatility, nezačínají se USA více podobat rozvíjejícím zemím než rozvinuté ekonomice?

Mark Rosenberg, zakladatel a spolupředseda výzkumné firmy GeoQuant, od ledna 2013 denně sleduje různá měřítka politického rizika v Americe a mnoha dalších zemích. V nedávném dopise klientům poznamenal, že při oslavách nezávislosti v Den 4. července – zemi zasáhlo nové vysoké politické riziko. To bylo způsobeno nárůstem dílčích ukazatelů včetně rizika správy, sociálního rizika a bezpečnostního rizika. I když je americké politické riziko v globálním srovnání stále relativně nízké (řadí se na 85 ze 127 zemí sledovaných Rosenbergem), je nyní zdaleka nejvyšší ze všech rozvinutých trhů. Pouze země jako Turecko, Kolumbie, Mexiko a Izrael se v rámci zemí OECD podobají USA.

Ještě znepokojivější je skutečnost, že změny a nestálost klíčových ukazatelů, včetně rizik sociální a vládní nestability, politického násilí a dokonce rizika pro demokracii, způsobují, že USA vypadají mnohem více než rozvojová země a ne jako rozvinutá – natož jako údajný vůdce svobodného světa.

Rosenberg to nazývá „EM-ifikace“ americké politiky, kterou definuje jako „méně stabilní formu politického konfliktu, ve kterém jsou instituce příliš slabé na to, aby jasně definovaly nebo prosazovaly pravidla, což zvyšuje sociální polarizaci a politickou a ekonomickou nejistotu při nějaké klíčové politické události“.

„EM-ifikace“ zesílila za Trumpovy administrativy, ale také se zvýšila za Bidena, když se americký politický frakcionalismus zhoršil. „Sociální a institucionální rizika v USA jsou nyní spíše podobná rizikům známým z rozvíjejících se zemí,“ říká Rosenberg. Právní rámec, který vás zavazuje, bude záviset na tom, kdo jste a kde žijete.

Samozřejmě, ne všechny EM jsou rozbité nebo na pokraji násilí; mnohé, včetně Číny, Indie, Tchaj-wanu, Polska, Řecka a Filipín, zaznamenaly v posledním desetiletí zlepšení skóre rizik.

A co víc, zatímco politické riziko v USA vzrostlo, velikost a hloubka amerických kapitálových trhů a obrovská síla jejich spotřebitelského trhu znamenají, že z ekonomického hlediska to mělo malý nebo žádný vliv. Dolar je silný a USA se v posledních několika letech ekonomicky dařilo lépe než mnoha rozvinutým zemím.

Ekonomiky a rezervní měny přesto vyžadují důvěru, aby mohly dlouhodobě prosperovat. A důvěra je postavena na důsledném dodržování zásad právního státu. Nedávná radikální rozhodnutí Nejvyššího soudu, která sama o sobě odrážejí politickou polarizaci, jasně ukázala, že zákon se nebude všude uplatňovat stejným způsobem. Právní rámec, který vás zavazuje, bude záviset na tom, kdo jste a kde žijete. Co by se mohlo stát v zemi, kde má hrstka pobřežních států a několik modrých uprostřed zcela odlišné rámce pro firemní regulaci, sociální otázky, zdanění, práci a životní prostředí? Chystáme se to zjistit. Secese bývala něčím, o čem se v USA vtipkovalo – lidé mluvili o „Tex-ite“ nebo o hnutí za nezávislost západních států známé jako „Cascadia“. Ozbrojený konflikt byl něco, co se stalo jinde. Už ne.

 

hlavnespravy.sk

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,69 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Trackback / Pingback

  1. Začínají USA připomínat rozvojovou zemi? » Oral.sk - Porno Politika

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*