Novinky

Žádejte po dodavateli energie vysvětlení, proč tolik zdražuje, říká analytik
Sdílet článek:

„Zaplaťte, ale zašlete ihned dodavateli žádost o odůvodnění výše ceny dodávané energie. Vyjádřete písemný nesouhlas s navýšením ceny,“ říká Plicka, podle něhož se může jednat o „bezdůvodné obohacování“.

„Oznamte dodavateli písemně, že v případě, že nedoloží věrohodné a pravdivé důvody pro navýšení ceny, budete uvažovat o podání žaloby za nedůvodné obohacení [1],“ radí právní expert.

Institut bezdůvodného obohacení řeší občanský zákoník, který říká že, „kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil.“

Nově také zákoník hovoří o tom, že nezákonné je obohacení bez „spravedlivého důvodu“. To znamená, že pokud neexistuje spravedlivý důvod pro vysoké navýšení ceny energií, můžeme to považovat za bezdůvodné obohacení a takové obohacení zažalovat u soudu.

„Spočítejte si o kolik vám energie zdražily,“ radí inženýr Plicka. „Vezměte si výši loňských plateb za elektřinu nebo za plyn a připočítejte k tomu například inflaci 40 %. Což je hodně velká inflace a řekněme, že jste platili například 2 000,- Kč měsíčně a připočítáte 40% inflaci, měli byste letos platit 2 800,- Kč, ale dodavatel po vás bude chtít 5 000,- Kč. Tak bych se tvrdě ptal na důvody pro ty další 2 200,- Kč. A kdyby mi neodpověděl, nebo odpověděl nedostatečně, šel bych proti němu žalobou za nedůvodné obohacení.“

Podle českého statistického úřadu vprosinci roku 2021 dosáhla inflace výše 3,8 %. (zdroj)

Podle Plicky je třeba začít jednat hned, protože si firmy, korporace i politici „zvykly na to, že pokud lidé nekladou odpor, budou zacházet dál a dál, až do bodu, kdy to bude pro lidi neúnosné a bude obtížné s tím už cokoliv udělat“.

„Musíte se vzepřít hned, jinak to budou považovat za tichý souhlas. Že souhlasíte, aby se s vámi takto nakládalo,“ řekl Plicka v rozhovoru pro deník The Epoch Times. „Pro začátek se stačí začít ptát dodavatelů na důvody zdražování, vyžadovat přesné a faktické odůvodnění a vyjádřit nesouhlas. Ti, co na to mají finance a znalosti, potom třeba podají žaloby.“

Vedlejší výsledek může podle Plicky být také to, že se naplno odhalí příčiny zdražování, protože „dodavatelé pod tíhou případných žalob budou muset začít dokládat skutečná data“.

Promlčecí doba pro bezdůvodné obohacení je dost dlouhá. Právo na vydání bezdůvodného obohacení se promlčí nejpozději za deset let, a bylo-li bezdůvodné obohacení úmyslné, promlčí se právo na jeho vydání nejpozději za patnáct let ode dne, kdy k bezdůvodnému obohacení došlo. (zdroj)

„Žaloval bych dodavatele energie, ale také ERÚ (Energetický regulační úřad) a připojil bych Ministerstvo financí a celou vládu,“ dodává Plicka, podle kterého všechny tyto subjekty buďto za cenu zodpovídají, anebo zodpovídají za to, „aby nedocházelo k bezdůvodnému obohacování na občanech“.


Poznámky:

[1] Zákon č. 89/2012 Sb., Zákon občanský zákoník, HLAVA IV, ZÁVAZKY Z JINÝCH PRÁVNÍCH DŮVODŮ, Díl 1, Bezdůvodné obohacení. (zdroj)

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Tady je řešení určitě na politicích, ti válčí s Putinem přes svetry a na lidi a jejich výdaje hází bobek. Žaloba na ERÚ možná ano, ale s dodavatelem nepořídíme v 90% nic. O ceně a platbách (zálohách) víme většinou podle ceníku dopředu. Platíme průběžně, víme za co a kolik. Kdo nemá fix, tak má ceník dostupný a také může kdykoli reagovat. Jejich odpověď bude ve stylu, kupujeme to na burze dle směrnic EU blabla, a tím to hasne…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*