Zavést znova základní vojenskou službu?
Sdílet článek:

S válkou na Ukrajině spousta lidí otočila, takže většina Čechů je teď pro obnovení povinné základní vojenské služby; politici na to samozřejmě ochotně naskakují ve snaze zalíbit se voličům. Dle mého názoru je to z mnoha důvodů absolutně špatně.


Je válka; lidé mají strach – pochopitelně. Jenže když se bojíme, máme zastřený úsudek; vyděšení snáze činíme chybná rozhodnutí. Chceme „hlavně něco udělat“; a v panice neřešíme náklady, jen vytoužené (nikoliv rozumně očekávatelné) výsledky.

Zvýší povinná vojna obranyschopnost země? Nejspíš nějak ano. Kdy? Jak moc? Existují i jiné způsoby? Nemohou být efektivnější? Netuším; a drtivá většina voličů také ne. Jenže na tom nezáleží; musíme hlavně něco dělat – cokoliv.

Co to stojí? Moře času mladých lidí, kteří by šaškovali na buzerplace místo tvorby jiných hodnot; jejich utrpení a šikanu; možnost volby; a v neposlední řadě svobodu. Další omezení svobody v naší společnosti, která se svobod vzdává jako na běžícím pásu.

A kdybychom jim místo roku nebo dvou služby dali povinně pět či deset, asi bychom byli ještě obranyschopnější. Stejně jako kdybychom začali dávat do armády řádově více peněz. To všechno lze násilím vynutit; otázka zní opět stejně: Co to stojí?

Po vzoru Ruska jsme začali také s cenzurou. Co to stojí? Svobodu slova. Ta prý musí jít stranou, protože je válka. Musíme se bránit Putinově totalitě; zatím na to jdeme tak, že se pokoušíme urychlit přechod k totalitě vlastní.

Při dosahování téměř čehokoliv (nejen obranyschopnosti) lze obětovat další a další zdroje, aby byl výsledek ještě lepší. Jenže stojí to za to? Na tuhle otázku neexistuje žádná objektivní univerzální odpověď, jelikož hodnota je pouze subjektivní.

Ve světle toho je jediným logickým řešením nechat volbu na každém a nikoho k ničemu nenutit; ať každý obětuje obraně (nebo čemukoliv jinému), co sám uzná za vhodné – ze svého života, svých svobod, svého času, svých zdrojů; ale nikdy ne od druhých.

Jedině tak lze dosáhnout stavu, kdy nikdo nebude nucen obětovat nic, co je pro něj příliš cenné, výměnou za něco, co mu za to nestojí. Je to docela prosté; proč se však nepokusit urvat z cizího, když to státní aparát nejen umožňuje, ale přímo k tomu vybízí?

Urza, fb

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Myslím,že že naučit bránit se by mělo být ctí každého občana.
  Ovšem státi se vojákem,znamená dát svůj osud do rukou takových existencí,jaké reprezentuje současná vláda ČR.Rychle včas a bez odmluv vyrazit střílet své spoluobčany či lidi,kteří mi nic neudělali.Jen mají jinou pásku na rukávu.

 2. Jsem pro, ne proto aby na tzv buzerplace zabíjeli čas jak píše autor a to že mohou tvořit nějaké hodnoty je také blábol, většina mladých dnes nic nedělá jen se poflakuje a nechá se živit rodiči. Nemusela by trvat jako za nás dva roky ale ti mladí by potřebovali trochu prohnat a aby se naučili samostatnosti, nebo si myslíte že z těch mamánků někdy něco bude? Na druhou stranu máte ovšem jednu obrovskou pravdu, nikdo neví co by s nimi dnešní magoři a idioti jenž jsou u moci nadělali za paseku. A od hadráku je to ve vládě jeden větší dement než druhý.

 3. Asi ano, byť je to jistě irelevantní k současné situaci na Ukrajině. Za pár let ovšem můžeme být ohroženi my. Zvedlo by to i odolnost populace vůči teroristickým útokům.

 4. No jo, to dá rozum. Když všichni “demokraté” kvičí “hurá do boje proti Rusku” a od zedníka až po primitivní cuchtu Černochovou chtějí všichni vytáhnout do boje…, pak se to taky musí naučit. Nevím, kdo by za ty lemply jako měl bojovat, když zase nechtějí základní vojenskou službu. Asi Marťané, ne?:-)

 5. Teroristické útoky , to je ta nová doba už? Tomu se nedá předejít, nebo to i nějak eliminovat již předem ?…))) ne, , nová doba musí být, už si zvykáme říkat , no je to možně, ehmm ty ter útoky, ale proč?, jó to PROČ TO NAJEDNOU JE MOŽNÉ , to už se neptáme… a takhle to půjde se vším . Starosta Londýna to opsal jako , že to už patří , že to je.

 6. Útok nožem v Mohuči: několik zraněných – policejní výstřely

  Mainz – V Mohuči 32letý… ( Somálec ) … napadl několik lidí nožem a některé vážně zranil. Informuje o tom policie a státní zástupce. K útoku došlo v úterý (22. března 2022) kolem 15:08 před autoškolou na Alicenstraße. Smrtelně pobodán byl 48letý muž a další dva muži ve věku 28 a 48 let utrpěli lehká zranění.

 7. Nejlepší je Svýcarská cesta. Jsou vycvičení, připraveni a v záloze ozbrojeni. Znamená to však zcela jiný přístup k výcviku. Především od velitelů, jinak je to bude zase pouze hra na vojáky a drahá ztráta času. I zaměření naší armády by to chtělo přehodnotit s důrazem na silnou a organizovanou domobranu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*