Zelená lobby chce zneužít válku na Ukrajině
Sdílet článek:

Válečná nejistota okolo dodávek ruského plynu ukázala, že se na tento zdroj nemůže Evropa spoléhat. Greenpeace přispěchali s demagogickým požadavkem na českou vládu.

Jde o situaci starou tak, jako dotování obnovitelných zdrojů energie. Aktivistická výzva vládě k ukončení závislosti na dodávkách plynu z Ruska nerespektuje realitu a požaduje dělat to, co se už dělá v ještě větším měřítku, za více peněz. Tedy za více dotací. Bohužel to, co aktivisté dlouhodobě požadují, není receptem na energetickou situaci České republiky ani ostatních evropských států. Možná proto k tomu Greenpeace udělalo petiční výzvu. Leč ani ta nedokáže zastřít podstatu věci.

Požadavky této aktivistické skupiny dlouhodobě cílí na zvyšování dotací a na budování závislosti na zdrojích energie, jež sice nejsou závislé na Rusku (odtud do států EU proudí asi 40 procent plynu), ale jsou závislé na počasí. To ovšem dokážeme ovlivňovat ještě méně, než Rusko. Čili se nás jen snaží převést z jednoho nebezpečného módu do druhého s tím, že za to ještě navíc je potřeba velmi tučně zaplatit. K energetické bezpečnosti a nezávislosti však nebudeme o nic blíž.

Protože – a aktivisté to dobře vědí – fotovoltaické a větrné elektrárny je nezbytné zálohovat konvenčními řiditelnými zdroji. Ty dodávají elektřinu v době, kdy nesvítí slunce nebo nefouká vítr. Což zejména v zimních měsících není nic výjimečného. Ostatně, v noci fotovoltaika také nedodává. Jejich volání po rychlejší a mohutnější výstavbě obnovitelných zdrojů žádným způsobem neřeší bezpečnost dodávek elektřiny. Přitom současně požadují co nejrychlejší odstavování především uhelných elektráren, jež zajišťují zhruba 40 procent dodávek. Čím méně jich budeme mít v provozu při současném růstu počtu OZE, tím větší bude pravděpodobnost blackoutu. Skladování elektřiny, kterým se také leckdy argumentuje, je zatím stále v plenkách. Což se týká bateriových úložišť, přečerpávacích elektráren či nejnověji výroby vodíku. Což aktivisté také musí vědět.

Tvrzení o tom, že klíčem je pokles spotřeby energie, už je také ryzí demagogie. Protože podle aktivistických představ má být na elektřinu všechno, včetně toho, co je na spalovací motor. Což v součtu neznamená nic jiného, než prudký nárůst spotřeby. Zateplování budov a stavba pasivních domů na tom změní jen málo.

„Jsme ve schizofrenní situaci, kdy na jednu stranu se celý Západ snaží sankcemi tlačit na Rusko, aby zastavilo krveprolití, na druhou stranu Rusku stále posíláme peníze za plyn a ropu, které válečné tažení financují. To musí skončit,“ uvedl za Greenpeace Jan Freidinger (zde). Využívání válečné tragédie pro posílení lobbistického tlaku na placení toho, co nic neřeší, je ukázkou kvalitní demagogie. Toho jsou si aktivisté zřejmě také vědomi. Nejspíš proto také po vládě požadují „aktivní kroky v boji s dezinformacemi zejména v oblasti energetiky a fosilního průmyslu“. Přitom jediní, kdo vedou dlouhodobou dezinformační kampaň „v oblasti energetiky a fosilního průmyslu“, jsou samotní aktivisté. Stále dokola totiž tvrdí, že Česká republika může fungovat na energetice postavené pouze na obnovitelných zdrojích, což je v zásadním rozporu s veškerými dostupnými fakty. I proto tak spěchají, aby využili ruské napadení Ukrajiny ve prospěch svého zeleného byznysu.

Doufají nejspíš, že atmosféra strachu nedovolí politikům používat zdravý rozum.

Mimochodem, z webu Greenpeace, tedy organizace, jež má mír ve svém názvu, není vůbec patrné, že by na Ukrajině byla válka.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Je tomu už pár let,

    co probleskla zpráva, že se vědcům podařila “studená fůze” – zdroj energie ze slučování 2 izotopů vodíku na hélium. Zakrátko se ukázalo, že je to blbost.
    Ovšem mezitím probleskl tweet vyděšeného šéfa Greepeace – To je hrůza, to se nemělo stát, levná a nekonečná energie pro všechny!
    Z toho je vidět, o co té bandě jde – o regres NAŠÍ civilizace. O snížení naší životní úrovně návratem do 18. století. Ostatně, co chtít od šílenců, kteří zastávají názor, že člověk jen škodí Gaie, Matce Zemi….

  2. Hlavně je z toho vidět od koho bere šéf Greenpeace úplatky.
    On opravdu jen málokdo ze sebe dělá blba zdarma.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*