IUHLI
Řadu let jsme z Bruselu slyšeli spousty vzletných slov o nutnosti dekarbonizace a ochrany klimatu a zároveň úžasných příležitostech, které měla přinést zelená transformace energetiky, průmyslu i dopravy. Realita dnešního dne je ale mnohem víc černá než zelená.
Premiéři 16 německých spolkových zemí vyzvali ve společné „Bruselské deklaraci“ EU, aby umožnila dotování cen elektřiny na podporu průmyslu. Argumentují, že vysoké náklady na pokrytí energetických potřeb jsou „akutní překážkou“ hospodářského oživení.
Evropská unie současně v nejbližší době nemá v plánu zakázat dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG), přestože jeho dovoz prudce vzrostl a do Kremlu putují miliardy eur, které Vladimiru Putinovi pomáhají financovat agresivní válku na Ukrajině. „Je zde pocit nedostatku a strachu,“ řekla španělská ministryně energetiky Riberaová s odkazem na loňskou energetickou krizi v Evropě.
Krize prudce dopadá i na evropský automobilový průmysl. Z nedávné studie pojišťovny Allianz vyplývá, že pokud bude současný trend pokračovat, poklesnou evropským výrobcům aut do roku 2030 zisky o desítky miliard eur, přičemž nejvíce se to dotkne německých společností.
Všechny zmíněné problémy jsou z velké části způsobeny dlouhými léty chybné bruselské politiky, která nesmyslně, silou a bez ohledu na zbytek světa tlačila na dramatické snižování emisí a přechod na bezuhlíkovou ekonomiku. Zároveň se přitom však propadala do závislosti na ruském plynu a ropě, a možná ještě více na čínských dodávkách všeho možného, co se týká zejména fotovoltaiky.
Nyní jsme se ocitli v situaci, kdy se tento dlouho a pečlivě skrývaný průšvih začíná projevovat v plné nahotě. Zejména Německo, které se před časem samo pasovalo do role zeleného lídra, se propadá do stále hlubší a hlubší krize. Spousty firem zvažují odchod ze země, některé už dokonce odešly. Bohužel, německý průšvih dopadne kvůli provázanosti ekonomik i na nás. Někteří politici si to však stále neuvědomují, nebo nechtějí přiznat. Kontrolky už přitom blikají červeně.
Dlouho jsme z Bruselu slyšeli mnoho slov o nezbytnosti dekarbonizace a ochrany klimatu, stejně jako o slibných příležitostech, které by měla přinést ekologická transformace energetiky, průmyslu a dopravy. Avšak realita dnešního dne se zdá být mnohem složitější než jen zelená.
Premiéři 16 německých spolkových zemí nedávno vydali „Bruselskou deklaraci,“ v níž vyzývají Evropskou unii, aby umožnila dotace na ceny elektřiny, které mají podpořit průmysl. Argumentují, že vysoké náklady na energetické potřeby představují „akutní překážku“ pro hospodářské oživení.
Zároveň však Evropská unie v dohledné budoucnosti nepředstavuje plány na zákaz dovozu ruského zkapalněného zemního plynu (LNG), přestože dovoz tohoto plynu výrazně narostl, a peníze z něj směřují do Kremlu, což pomáhá financovat agresivní válku na Ukrajině. Španělská ministryně energetiky Riberaová poznamenala: „Existuje zde pocit nedostatku a obavy,“ s ohledem na loňskou energetickou krizi v Evropě.
Článek jsem četl, proč je tu „ozvěna“ která žádnou novou informaci nepřinesla?
„Premiéři 16 německých spolkových zemí vyzvali ve společné „Bruselské deklaraci“ EU, aby umožnila dotování cen elektřiny na podporu průmyslu.“
Proboha, co mají na krku??? Kýbl bláta??? EU sebere průmyslu peníze, aby potom jimi mohla tomu průmyslu dotovat energie??? Nebo si „peníze“ (= bezcenné O/1) na dotace naentruje v compu???
Proboha takovýhle mamlas, jako je těch 16 papalášů, by nevznikl snad ani zkřížením Marxe s Keynesem!