Lidé nebudou mít na jídlo
Sdílet článek:
Situace s cenami potravin začíná být skutečně kritická. Ačkoliv se to ještě nedávno zdálo být v dnešní době zcela neuvěřitelné, spoustě lidem skutečně hrozí, že nebudou mít na jídlo. Přinejmenším ne v takovém množství a kvalitě, jaké kupovali dosud. Pro CNN Prima News to uvedla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Nejhorší v Evropě

Ceny potravin v České republice stoupají velmi rychlým tempem. V tomto ohledu jsme doslova premianty Evropské unie. Nikde jinde oproti loňskému roku máslo nezdražilo o 56 %, jedlé oleje o 59 % a mouka o 70 %. Další potraviny jsou na tom přitom velmi podobně.

Potravináři hlásí, že oni sami žádný prostor ke zlevňování nevidí. Ba právě naopak, již brzy budou muset znovu významně zdražit. Každý den jim totiž rostou náklady.

Zajímavé přitom je, že Česká republika je s řadou potravin soběstačná. Přesto i jejich ceny rychle rostou. Například v případě mléka činí vývoz 23 % z celkové produkce. Aby toho nebylo málo, zpátky dovážíme dražší mléčné produkty, v jejichž cenách mohou výrobci odrazit vyšší přidanou hodnotu. Soběstačné je Česko také v produkci drůbežího nebo hovězího masa. Ale i jejich ceny rostou.

Může přijít nepříjemná situace

Podle Večeřové vážně hrozí, že lidé se začnou rozhodovat, co si ještě mohou koupit a co už nikoliv. Už jsou vidět případy, kdy lidé omezují své jídelníčky. “Lidé mohou šetřit tak, že si koupí jeden rohlík na den,” uvedla šéfka potravinářů s tím, že to by byla ve 21. století skutečná ostuda.

Recept na zlepšení přitom existuje. Stačí se podívat do sousedního Německa nebo Polska. Tam došlo ke snížení daně z přidané hodnoty na potraviny a ceny potravin klesly, případně se drží nízko. Avšak Česko má jednu z nejvyšších DPH na potraviny, což přispívá k jejich drahotě. Lidé pak raději vyrážejí na nákupy do ciziny, čímž paradoxně podporují státní rozpočet jiných zemí.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Zlatí komunisti , za Husáka jsme byli v produkci potravin prakticky soběstační a ceny byly desítky let stejné !

  2. My jezdíme na nákupy do Polska. Cena za phm se vám vrátí na několika málo položkách. Nevidím důvod podporovat tady tu prdel.

  3. Asi musím psát své příspěvky útlocitněji. Takže znovu a pěkně.
    Nakupovat jezdíme do Polska. Náklady na phm se vám vrátí na několika málo položkách. Nevidím důvod proč podporovat tady to místo, kam slunce nesvítí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*