Komunisti rušili Svobodnou Evropu, vláda Pětikoalice zrušila opoziční weby. Jaký je v tom rozdíl?
Sdílet článek:

Za totalitní vlády KSČ byla cenzura jedním ze základních kamenů ovládání myšlení obyvatelstva. Komunisti na to měli celý aparát, který dával bedlivý pozor, aby se na veřejnost nedostávaly informace, které by režimu mohly být nepohodlné, a které by říkaly pravdu o tom, co se vlastně u nás a ve světě děje.

Bylo rušeno vysílání zahraničních rozhlasů jako Svobodná Evropa, Hlas Ameriky, byli zavíráni do vězení lidé, kteří šířili relevantní informace o hrůzách režimu pomocí samizdatu. Svoboda slova neexistovala.

V roce 1989 komunistický režim sovětského typu padl. Dostali jsme relativní svobodu. Přišly svobodné volby, svobodné podnikání a hlavně také svoboda slova. Psát a tisknout se mohlo vše. Tak jak to má v opravdu svobodné společnosti být.

Bohužel doba se změnila. Již několik let, hlavně po vstupu do EU, můžeme pozorovat postupné oklešťování našich občanských svobod, podnikání a hlavně právě svobody slova. Salámovou metodou nám naše vlády utahují oprátku kolem krku a vytvářejí mezi lidmi atmosféru strachu, stejně jako to dělali komunisti.

Definitivní rána do vazu právního státu, demokracie a svobody přišla 25. února 2022, ano přesně v den výročí komunistického puče. Vláda nařídila zablokovat přes 30 alternativních nezávislých informačních webů, které nepsaly v souladu s jedinou schválenou mainstreamovou pravdou. Stejně jako komunisté tedy porušila veškeré zásady svobody, ale porušila i naše současné zákony, Ústavu, porušila ustanovení Listiny základních práv a svobod.

Sám premiér Petr Fiala se k tomu vyjádřil, že to je na hraně, ale že prý musí být odvážní. Odvážní, pane premiére? V čem? Že bez jakéhokoliv rozhodnutí soudu, bez relevantních důvodů, pod smyšlenou záminkou, bez opory v zákoně, protiprávně a protiústavně zlikvidujete alternativní hlasy relativní svobody, že zlikvidujete mnohaletou práci mnoha lidí, že pošlapete základní atributy svobodné demokratické společnosti? Vy, který se presentujete jako garant demokracie a svobody, který jste před volbami tvrdil, že dodržování svobody slova bude vaší prioritou? Není vám hanba?

Chtěl bych velmi věřit, že to celé je jen hrubý přešlap nějakých aktivistů a vy, pane premiére, se okamžitě zasadíte o to, aby toto bezpráví bylo napraveno. Ukažte, že jste chlap a plnou vahou své mocenské autority ukažte národu, že se nebudete chovat jako bolševická totalitní sebranka v době vlády KSČ. Vláda prý nařídila vám nepohodlné weby zastavit, vláda tedy musí toto rozhodnutí zrušit. Uděláte to? Kdy?

Údajným důvodem proč někdo vypnul třeba web Pravý prostor bylo, že jsme snad údajně podporovali Putinovu invazi. Absolutní lež, kterou si někdo vycucal z prstu. Naopak PP byl v Rusku a Putinovi velmi kritický, poslední článek, který byl na PP vydán přirovnával šíleného ruského vládce k Hitlerovi. I další články invazi ostře kritizovaly, ani písmenkem jsme ji nepodpořili. I přesto jsme byli vypnuti z důvodu výše uvedeného. Kde je tedy alespoň zdání nějaké základní spravedlnosti či zákonnosti?

Celé se nám to zdá jako zlý sen. Přesto ve mně ještě doutná malinké stéblo naděje, že se z tohoto zlého snu probudím. Že jsme se opravdu nevrátili do doby komunistické totality. Že nebudeme zase jen ustrašení otroci, ale svobodní lidé.

 

KAREL KŘÍŽ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

19 Comments

 1. Válku na Ukrajině si vzali jako bič, ale hlavním důvodem který chtějí zakrýt je očkovací blamaz a covid plán, v nejlepším případě šlo jen o peníze a v nejhorším o vyvrazdovani, v každém případě lhali a rozdělování společnost fasistickym způsobem na základě nesmyslů a to nelze zaostřit, prali do lidi neoverenou látku, která i při odflaknutych testech vykazoval nefunkčnost, ale o to víc nebezpečnost, každý měsíc musí pfizer zveřejňovat své studie a zatím je to tragédie, nikoho neomlouvá neznalost zvlášť u neprovereneho a na nové bázi vyrobeného špatně testovaného sajrajtu, proto ta cenzura o Ukrajinu jde až v poslední řadě, všechno jsou to krokodýlí slzy

 2. Problém je v tom, že Fiala je vycvičená, vyškolená a vzdělaná krysa. Tyhle nonšalantní figurky procházejí vlastním životem bez vlastních myšlenek a názorů. Je to ten typ lidí, které známe ze škol (šprti), jejichž životním krédem se stává – “nevíte jak to v politice chodí, já to vím”. Když je třeba, krysa vyleze z díry, pak zaleze do jiné, vykoukne z další díry, začichá potravu, pak zaleze a zase se objeví jinde a hledí na svůj kožich, jestli se neumazala… a nejhorší na tom je, že ti co mají doma krysu, se jí nesnaží vyhnat. Ostatně, ta krysa si každý den plánuje, že v domě zůstane, i kdyby dům spadl. Korespondenční hlasování, trvalý nouzový stav a podpora z Bruselu krysu utvrzuje ve správném postoji. Kdyby se změnilo osazenstvo domu, tak ta stejná krysa zaleze zase do díry a vyleze z jiné díry.

  • Krysy bych neurážela, jsou inteligentní v porovnání s tím, co tam máme navoleno.☻☻

 3. Systém, který se bojí slova je vždy totalitní, oni melou něco o dezinformacich, ale hlavně se bojí pravdy, bojí se že ty jejich deziinformace nebude nikdo poslouchat a oni ztratí moc nad lidmi, kdo by dělal na jejich zadlužování, kdo by je poslouchal, aby si nechali dobře zaplacené nefunkční látky cpát do žil, kdo by pro ně krvacel ve válkách? Dezinformací se vždy boji lháři a panický strach mají z pravdy. Zapomněli na Boha a ten jim nechá zezrat vlastní medicínu.

 4. Já jen doufám,že panové Rakušan a Fiala z rozhodností,z jakou se rozhodl potírat vše ruské a proruské zasáhne proti všem,kteří, rozkrádají či hodlají rozkrást vešekéré peníze
  vyčleněné jednak ze státního rozpočtu či z podpor občanů na pomoc Ukrajině
  A presstitutší hlídací psi progresívní demogracie je protáhnou uličkou hamby
  z odporností jim vlastní.

 5. Ano i presto, byla Svo odna Evropa slyšet a poslouchala se. Byla lidem dostupna.
  A ja si myslim, ze právě za tohle jsme nestali na namestich mest a necinkali. Chteli jsme svobodu. A do EU jsme vstupovali, za úplně jinych podminek a slibů. Byl to podvod naa lidi.

 6. Do EU Česká republika vstupovala už tenkrát čerstvě rozkradená,svedená a opuštěna,
  Ano Vladimíre. Většina z nás doufala ,že EU bude pouhým koordinátorem svobodné výměny zboží,názorů a vědění.Jen málo zasvěcených možná vědělo víC,ale jejich půd sebezáchovy a obava o osud svých blízkých je donutila mlčet,souhlasit a nakonec i podepsat,
  Domnívám se že nikdo,snad opravdu nikdo ani nepředpokládal, že to ,co jsme považovali za vykročení vpřed se stane naším drábem a katem.

 7. na rozdíl od fialovýho hnusu to komunisti přiznali a stáli si za tím a neschovávali se zbaběle za nějakou neziskovku

  • Jo – jasně. “Stateční” komunisti se s ničím nijak netajili. S tou jejich “armádou” tajných, konfidentů, domovních důvěrníků a dalšího podobného rudého póvlu…

 8. K ilustrační fotce: Premiér Petr Fiala říká na předvolebním plakátu: “Budeme bránit omezování svobody projevu ve veřejném i digitálním prostoru.” To je geniální slogan. NEŘÍKÁ, JESTLI BRÁNIT “KOHO, CO” nebo BRÁNIT “KOMU, ČEMU”.

 9. “Vláda nařídila zablokovat přes 30 alternativních nezávislých informačních webů, které nepsaly v souladu s jedinou schválenou mainstreamovou pravdou.”

  To je loz… Nie vlada nariadila zablokovanie 30 webov, urobil to Klausov volny trh, sukromne firmy, ale to je teraz vedlajsie… Podstatne je, ze redakcia “nezavisleho alternativneho informacneho” webu SVOBODNY SVET mi dnes zmazala komentar pod clankom “Důležité ukrajinské vítězství”… Neviem, ci z vlastnej iniciativy, alebo na pokyn americkej ambasady…? V kazdom pripade mi tym dala jasne najavo, ze pravdu ma svojich strankach tolerovat nebude… PP bol len prosystemovym srackometom… SVOBODNY SVET je prosystemovym, k pravde absolutne netolerantnym, cenzorskym srackometom…

  Ano, sudruh Kriz, Zelensky je hrdina a Putin je Hitlerova sialena sestra, mas absolutnu pravdu…

 10. Taky někdo

  Tak to na tom světě chodí,
  slunko vyjde a pak se smráká,
  že dobrý skutek i zlo plodí
  a to zlo s fasádou sympaťáka.
  Tituly má vpředu vzadu,
  usmívá se koho potká,
  má však jednu skrytou vadu,
  je srab, cenzor a nastrčená loutka.

 11. Akademický ťulpas a nepoužitelný EUnuch předčil po pár týdnech moulu Nečase. Ani k tomu nepotřeboval milenku …. Soudruhu Fialo, jste toliko wůl a užitečný idi*ot na provázku.

 12. Čekám, kdy se ústava dostane na index. Šíření takového dezinforamčního textu by nemělo zůstat beztrestné.

 13. Vítězný listopad byl převrat kariérních bolševiků proti ortodoxním, pak následovalo desetiletí boje o koryta. Současný režim je tedy kariérněbolševický, tak čemu se divíte? Měli bychom být vděční za každého bolševika, který se jako bolševik hlásí. Pokud někdo tvrdí, že tu byla (do vítězného 25. února 2022) demokracie, pak potvrzuje definici, podle které je demokracie systém, ve kterém vládne ten, co dokáže nejlépe obelhat masy. Bohužel, tahle banda už neumí ani lhát, takže jim vítězství musel podrazem zajistit partaigenose Rychetský.

 14. Dole u Berounky roste kapradí,
  Dmi G7 C C7
  komáři že koušou to nám nevadí.
  F C

  …V kempu u Berounky vzniká ukrajinská vesnička. Má už vlastní kadeřnictví i hospodu…
  seznam Dnes 13:21

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*