Novinář Andy Ngo o útoku Antify: „Kdyby mě dostali, zabili by mě“




Sdílet článek:

Novinář a spisovatel Andy Ngo, který léta dokumentuje činnost Antifa, anarchistické skupiny s komunistckými kořeny, 12. června popsal okamžik, kdy byl minulý měsíc v Portlandu členy Antify odhalen, pronásledován a napaden.

Ngo, nezávislý investigativní novinář a autor knihy „Unmasked: Inside Antifa’s Radical Plan to Destroy Democracy“, byl napaden 28. května, když informoval o demonstraci u příležitosti ročního výročí smrti George Floyda.

V rozhovoru pro pořad The Nation Speaks televize NTD Ngo uvedl, že vzhledem k tomu, že většina jeho reportáží vyžaduje přímé pozorování v terénu, rozhodl se jít do utajení, aby zjistil, jak se taktika a strategie Antify od loňského roku změnily.

„Nepokoje v Portlandu stále pokračují – už ne tak často a intenzivně, ale stále k nim dochází a jejich důsledky jsou stále citelné,“ řekl Ngo. „Takže jsem byl v přestrojení na místě a pochodoval spolu s nimi. Ať už to bylo z jakéhokoli důvodu, začali mě podezřívat.“

Novinář se domnívá, že členové Antify pojali podezření, protože se odmítl zapojit do trestné činnosti „na rozdíl od některých jiných soudruhů“.

„Vyslýchali mě, sundali mi masku a brýle, uviděli můj obličej a křičeli: ,To je on, to je on, chyťte ho‘,“ uvedl.

Ngo dále dodal, že ho členové Antify pronásledovali centrem Portlandu, zatímco je sledovali přihlížející lidé.

„Běžel jsem prostředkem silnice … sprintoval jsem jako o život.“ Poté ho podle jeho slov jeden z členů nakonec v obchodním centru Pioneer Place srazil na zem a udeřil ho do hlavy a obličeje.

V tu chvíli se Ngo začal obávat o svůj život...

„A v těch okamžicích, kdy jsem ležel na zemi, jsem slyšel, jak mě všichni ostatní pronásledují, a věděl jsem, že pokud mě dostanou, zabijí mě. Tímhle mi vyhrožují už dva roky.“

Člen Antify, který ho přitiskl k zemi, byl na chvíli rozptýlen dvěma novináři, kteří je fotografovali a natáčeli, a Ngo se podle svých slov dokázal odplazit dopředu a utéct do hotelu The Nines.

„Vyvedli mě hotelem k diskrétnímu východu v zadní části. Vpředu byla zásahová jednotka policie, desítky policistů, kteří se snažili obnovit pořádek, protože ten dav byl tak násilný a rozzuřený. Sanitka mě pak odvezla do nemocnice,“ řekl Ngo.

Fotografie z incidentu ukazují, že Ngo měl odřeniny, modřiny a krvácel.

Před útokem 28. května byl Ngo brutálně napaden, když v roce 2019 pokrýval jeden z protestů Antify. Scénu zachytil místní reportér na videozáznam, na němž je vidět, jak členové Antify bijí novináře pěstmi do obličeje, kopou do něj a házejí po něm kelímky s bílou hmotou. Portlandská policie později uvedla, že kelímky obsahovaly rychleschnoucí cement přimíchaný do mléčných koktejlů. Muž utrpěl krvácení do mozku, které podle lékařů mohlo být smrtelné.

Tyto hrozby a nebezpečí však Andyho Nga nevyděsily ani neodradily od dalšího informování o Antifě. Novinář řekl NTD, že cítí jako svou „povinnost a odpovědnost“ informovat svět o skutečné povaze této skupiny.

„Dělám to, protože právě teď ještě není nikdo, komu bych mohl předat štafetu. Cítím tuto zodpovědnost, abych v tom pokračoval, protože miluji Spojené státy, miluji zemi, která dala mým rodičům azyl, mně domov a možnosti, které mám,“ řekl Ngo.

„Těším se na den, kdy snad předám štafetu ne jen jednomu člověku, ale mnoha a mnoha novinářům.“

Dodal, že je třeba udělat více opatření pro zajištění bezpečnosti novinářů, kteří se rozhodnou informovat o Antifě ve Spojených státech.

„Myslím si, že to, co ze mě dělá takový nápadný terč, je skutečnost, že to, co dělám já, dělá jen velmi málo lidí,“ řekl.

„Byl jsem kvůli tomu těžce zraněn. To je daň za to, že v Americe děláte tento typ zpravodajství. Myslím, že to je na celé věci obzvlášť ohavné,“ dodal. „Nejde jen o to násilí vůči mně, ale o to, co to vypovídá o svobodě tisku ve Spojených státech a o tom, odkud přichází skutečná hrozba, o které nikdo nemluví.“

Původ Antify lze vysledovat až k „antifašistickému“ hnutí v Německu, které bylo součástí frontových operací Sovětského svazu s cílem podnítit v této evropské zemi komunistickou revoluci. Ve Spojených státech skupina tvrdí, že její členové bojují proti fašismu, nicméně za „fašisty“ označuje všechny strany a jednotlivce, kteří se neshodují s její ideologií, aby tak ospravedlnila použití násilí proti nim.

Skupina se často dostává na titulní stránky novin kvůli svým násilným útokům na opoziční skupiny, zejména na příznivce bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které rovněž označuje za „fašisty“.

Ředitel FBI Christopher Wray v září 2020 označil Antifu spíše za ideologické hnutí než za organizaci.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*