Stávají se z Hispánců voliči republikánů?
Sdílet článek:

Na jihu Texasu v blízkosti mexických hranic, kde většina obyvatel pochází z Latinské Ameriky, neměl donedávna žádný republikánský kandidát sebemenší šanci. Přesto ve městě McAllen tento měsíc vyhrál republikánský kanditát na starostu.

Texas je důležitým státem v prezidentských volbách, neboť disponuje 38 hlasy z celkem 538 hlasů volitelů, kteří rozhodují o tom, kdo se stane prezidentem USA. Je to druhý nejvyšší počet po Kalifornii, která má 55 hlasů. Třetí Florida a New York mají shodně po 29 hlasech.

Historicky byl Texas vždy baštou republikánů. Texasané volili prezidentského kandidáta republikánů nepřetržitě od roku 1980. Demokratický kandidát získal jejich hlas naposledy v roce 1976, kdy v Texasu vyhrál Jimmy Carter.

Demokratický Texas?

Pokud by se demokratům podařilo udělat z Texasu stát podporující demokratické kandidáty na prezidenta, byla by jejich pozice v prezidentských volbách výrazně silnější díky vysokému počtu hlasů, kterými Texas disponuje. Protože Kalifornie jako stát s nejvyšším počtem hlasů v prezidentských volbách volí posledních 30 let jen demokratické kandidáty, znamenal by demokratický Texas, že celou třetinu hlasů potřebných pro zvolení demokratického prezidenta USA by dodaly pouhé dva státy.

Jednou z nadějí demokratů na změnu volebních výsledků v Texasu jsou voliči, kteří pocházejí z Latinské Ameriky, neboť vždy tíhli k Demokratické straně. Důvodem pro to, že demokraté podporují uvolněnou imigrační politiku, je podle republikánských politiků v prvé řadě naděje, že imigranti z Latinské Ameriky posílí demokratickou voličskou základnu a z republikánských států udělají státy demokratické. Proto jsou výsledky voleb ve městě McAllen brány jako důležitá, byť dílčí, informace, která může naznačit šance demokratů a republikánů u voličské skupiny, jejichž podíl dosahuje v USA 18% a neustále stoupá.

Republikánský starosta v baště demokratů

Městečko McAllen, ve kterém žije 140 tisíc obyvatel, si ve volbách tento týden zvolilo republikánského starostu, byť je 85% jeho obyvatel hispánského původu. Přestože komunální volby jsou většinou o osobnostech a méně o stranách, berou podporovatelé Republikánské strany výsledek voleb jako potvrzení trendu, který nastartoval D. Trump v roce 2016.

Okres Starr v Texasu byl desítky let silnou základnou demokratů. Vždy zde vyhrál demokratický kandidát na prezidenta a jeho náskok nebyl nikdy menší než výrazných 48%. V roce 2016 zde demokratická kandidátka H. Clinton vyhrála s náskokem 60%. O čtyři roky později, v posledních prezidentských volbách v roce 2020, se náskok J. Bidena snížil na pouhých 5%. V sousedním okrese Zapata byl trend podobný, neboť náskok demokratů ve výši 33% v roce 2016 klesl na 6% v roce 2020.

Přestože J. Biden v okresech na jihu Texasu zvítězil, byl propad preferencí kandidáta Demokratické strany výrazný. V mnoha okresech na jihu Texasu tvoří Hispánci až 90% obyvatelstva a historicky představovali stabilní voličskou základnu pro Demokratickou stranu. Podle komentáře Wall Street Journal může tento trend znamenat pro demokraty do budoucna problémy.

Kubánci v USA se bojí socialismu

Komentář též upozorňuje na rozdílné politické preference Hispánců v Texasu a na Floridě. Značná část hispánské komunity na Floridě pochází z Kuby a má tak přímou a čerstvou zkušenost s tím, co v reálném životě znamená opravdová socialistická politika. Podle volebních průzkumů tak v posledních prezidentských volbách zaznamenal D. Trump nejvyšší nárůst podpory u hispánských voličů právě na Floridě, kde jeho podpora narostla ze 35% v roce 2016 na 47% o čtyři roky později.

V rozhovoru pro média uvedl kubánský imigrant B. Lam, že „Demokratická strana se posunula příliš doleva a již to není ta samá strana jako před deseti lety”. Jeho další komentář potvrzuje, že osobní zkušenost hraje velkou roli: „Kubánci jako já, kteří se narodili a vyrostli v komunismu, dostali strach.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*