Pentagon ze všech sil zachraňuje situaci po úniku tajných dokumentů
Sdílet článek:

YVES HERMAN

Pentagon je zjevně v režimu záchranných operací po objevení uniklých zpravodajských dokumentů odhalujících přísně střežené údaje ohledně Ukrajinské války, jako počty obětí a připravenost Ukrajiny na nadcházející jarní ofenzivu stejně jako potenciálně politicky trapná zjištění o blízkých spojencích.

„Ministerstvo obrany pracuje 24 hodin denně, aby zjistilo rozsah a měřítko rozšíření, vyhodnotilo dopady a vytvořilo naše zmírňující opatření. Pořád vyšetřujeme, jak k tomu došlo, stejně jako rozsah toho problému,“ řekl během pondělního briefingu náměstek ministra obrany pro záležitosti veřejnosti Chris Meagher.

Dodal: „Přijali se kroky, abychom se blíže podívali na to, jak se takovýto typ informací distribuuje a komu. Také se ještě snažíme přijít na to, co za tím je. Samozřejmě, že takovéto vyzrazení našich tajných dokumentů odsuzujeme a bereme to velice vážně.“

V neděli ministerstvo uvedlo, že činitelé Spojených států se spojili se spojenci a partnery a o těchto únicích informovali odpovídající komise Kongresu.

„Ministerstvo a další činitelé USA se spojují se spojenci a partnery na vysoké úrovni, aby je ujistili o závazku zajištění zpravodajství a důvěrnosti pro naše bezpečnostní partnerství. Tyto rozhovory začaly během víkendu a dále probíhají,“ řekl Meagher.

Podle Washington Post se uniklé dokumenty zmiňují o odposleších od zpravodajství, že se Národně bezpečnostní rada Jižní Koreje se snažila vykroutit z požadavků Spojených států, aby tato země poskytla Ukrajině munici, kvůli obavám, že vyprovokují Rusko, a že jejich národně bezpečnostní poradce navrhl možnost, že by ty zbraně prodali Polsku, které je dá Ukrajině.

Další uniklý dokument odkazující se též na odposlechové zpravodajství říká, že izraelská zpravodajská služba Mossad podněcuje protesty proti izraelskému ministerskému předsedovi Benjaminu Netanyahuovi s jeho plány utužit kontrolu nad Nejvyšším soudem, jak uvedla Reuters. Tyto úniky ukazují, že Spojené státy tyto dva své blízké spojence v Pacifické Asii a na Středním východě špehují.

Netanyahuova kancelář tato tvrzení prohlásila za „vylhaná a bez jakéhokoliv základu“ a činitel jihokorejského prezidenta podle Reuters v neděli řekl, že jeho země plánuje s Washingtonem takto „vzniklé problémy“ prodiskutovat.

Tyto úniky dráždí i Ukrajinu, když ukazují odhady počtu obětí na obou stranách Ukrajiny i Ruska. Jeden uniklý slajd tvrdil, že Rusko utrpělo 35 500 až 43 500 padlých v akci, přičemž američtí činitelé veřejně poukazovali, že ta čísla jsou vyšší. Ten slajd také říkal, že Ukrajina utrpěla 16 000 až 17 500 padlých v akci. Spojené státy typicky odmítaly dávat odhady ukrajinských ztrát.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak z tohoto úniku obvinil Rusko.

Pentagon se sice odmítl o věci uniklého zpravodajství bavit, kdy jeho část byla vystavena na fórech sociálních médií a na aplikacích jako Discord, 4chan, Telegram a Twitter ve formě slajdů, ale tyto úniky popsal jako „velmi citlivé, citlivé tajné materiály“ a referoval o této záležitosti Ministerstvu spravedlnosti, které zahájilo trestní vyšetřování.

Kromě toho Pentagon inicioval koordinovanou snahu různých orgánů o vyhodnocení, jaké dopady by ty úniky mohly mít na národní bezpečnost Spojených států a spojenců a partnerů. Do společného týmu je podle Pentagonu zapojen Bílý dům, Národně bezpečnostní rada, Ministerstvo zahraničí, Úřad ředitele národního zpravodajství a další zpravodajské agentury.

Meagher řekl, že ministr obrany Lloyd Austin byl ve čtvrtek ráno 6. dubna informován jako první a během dne dostával aktualizace a od 7. dubna začal denně svolávat vyšší vedení, aby o těch únicích diskutovali.

Meagher řekl, že touto záležitostí se zabývá i vnitřní tým Ministerstva obrany, aby „řešil, co s tím“ a „jak by se mělo reagovat.“ Řekl, že tým referuje přímo Austinovi a nesdělí, kdo jej vede.

Tyto materiály byly podle Postu poprvé vystaveny na internetová fóra už 28. února. Některé z materiálů jsou zjevně z denních briefingů Ředitelství pro zpravodajství Spojených náčelníků štábů, které jsou digitálně dostupné tisícům pracovníků zpravodajské komunity. Denní briefingy ale nejsou přístupné pro zahraniční partnery, což naznačuje, že to uniklo přes Američana. Uniklé materiály vypadají jako tištěné, pak zkopírované a vystavené na internet.

Meagher nepotvrdil, odkud ty dokumenty jsou, řekl ale: „Jsou to dokumenty, které, víte, používá spousta lidí a oddělení uvnitř Ministerstva obrany, aby informovali o své práci, i mimo Ministerstvo obrany, aby upřímně informovali o své práci a poskytli zpravodajské aktualizace, které nám pomáhají dělat naši práci. Takže, aniž bych, víte, zacházel do dalších detailů, tak bych je takto klasifikoval.“

Yves Herman

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*