Byla Nulandová vyhozena za svou roli v ukrajinském debaklu?
Sdílet článek:

MIKE WHITNEY

Odchod Victorie Nulandové do důchodu je přiznáním, že hlavní projekt zahraniční politiky Washingtonu selhal. Žádný vládní úředník není s fiaskem na Ukrajině ztotožňován více než Nulandová. Byla přímo na místě, kde řídila mikroaktivity během převratu v roce 2014, a od začátku války dohlížela na špinavou angažovanost ministerstva zahraničí. Její kariérní dráha je neoddělitelně spjata s neblahou katastrofou podporovanou NATO, která vedla ke zbytečné smrti statisíců ukrajinských pravidelných vojáků a k vyhlazení velké části země. Musíme si tedy položit otázku, zda jsou vytrvalé machinace Nulandové s cílem zatáhnout NATO do nevyhratelné války s Ruskem důvodem, proč „dostala sekeru“, ehm, proč oznámila odchod do důchodu? Zde je výňatek z oficiálního tiskového prohlášení ministerstva zahraničí:

Ale právě Toriino (Nulandové) vedení v otázce Ukrajiny budou diplomaté a studenti zahraniční politiky studovat ještě dlouhá léta. Její úsilí bylo nepostradatelné pro to, aby se postavila Putinově invazi na Ukrajinu v plném rozsahu a shromáždila globální koalici, která by zajistila jeho strategický neúspěch, a pomohla Ukrajině dopracovat se ke dni, kdy se bude moci pevně postavit na vlastní nohy – demokraticky, ekonomicky i vojensky. O odchodu náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victorie Nulandové z funkce, Ministerstvo zahraničí USA

Jedná se o mimořádný odstavec, který klade vinu za ukrajinský debakl přímo na bedra Nulandové. Ano, byla „nepostradatelná“ při vedení snahy o konfrontaci s Putinem, stejně jako hrála rozhodující roli při „shromažďování globální koalice“ k vedení zástupné války proti Rusku. A toto prohlášení nám říká, že Nulandová byla jedním z hlavních architektů probíhajícího konfliktu, což znamená, že je do značné míry zodpovědná za prohlubující se propast mezi vůdci NATO, narůstající krveprolití na bojišti a strategickou porážku Ameriky vůči jejímu hlavnímu geopolitickému soupeři, Rusku. Stručně řečeno, žádný jiný vládní úředník není za ukrajinskou bažinu zodpovědnější než Victoria Nulandová.

Také Nulandová za sebou zanechává gargantuovskou katastrofu, pro kterou neexistuje žádný zjevný lék ani snadné východisko. Nemůžeme očekávat, že Bidenova administrativa jednoduše „utne“ to, co je vnímáno jako přímá konfrontace s Moskvou. Biden bude nepochybně tlačit na pilu, aby si zachoval tvář bez ohledu na náklady, a tím dále napínat vztahy se spojenci a zároveň předávat velké části východní Ukrajiny ruské armádě. Pro Washington je to zjevně bezvýchodná situace, což je důvod, proč Nulandová, která tento zmatek způsobila, dostala „růžový lístek“. Zde je více z prohlášení ministerstva zahraničí:

(Nulandová) ve funkci završila tři a půl desetiletí pozoruhodné veřejné služby pod vedením šesti prezidentů a deseti ministrů zahraničí. Počínaje jejím úplně prvním vysláním jako konzulární úřednice v čínském Kantonu prošla Toria většinou pracovních pozic na tomto ministerstvu. Politického úředníka i ekonomického úředníka. Tiskový mluvčí a vedoucí personálního oddělení. Zástupce náměstka ministra a náměstek ministra. Zvláštní vyslanec a velvyslanec.

Tyto zkušenosti vybavily Toriu encyklopedickými znalostmi širokého spektra otázek a regionů a bezkonkurenční schopností využívat celý soubor nástrojů americké diplomacie k prosazování našich zájmů a hodnot. (Ministerstvo zahraničí USA)

Jinými slovy, Victoria Nulandová je jednou z nejznalejších a nejzkušenějších diplomatek na celém ministerstvu zahraničí, ale i přesto ji v době mimořádné krize hodí pod autobus, protože selhala v největším a nejdůležitějším úkolu své 35leté kariéry. Neříkají to snad?

Je to tak. Můžete si být stoprocentně jisti, že bojovnice z ulice, jako je Nulandová, by nikdy nehodila ručník do ringu, pokud by nedostala výslovný příkaz odejít. A možná by se ve své funkci udržela, kdyby se ve válce objevily nějaké známky pokroku, ale žádné známky pokroku nejsou. Je to tak beznadějná a zoufalá situace, jakou jsme kdy viděli. Dokonce i v době, kdy spolu mluvíme – ukrajinské frontové linie se hroutí, zatímco počet mrtvých stále narůstá. Ukrajina má převahu ve zbrani, v mužstvu i ve vedení. Je to naprostý nesoulad, a to od chvíle, kdy Putin před více než rokem povolal zálohy. Mladí muži jsou v současnosti houfně zabíjeni a necháváni hnít v blátem naplněných zákopech, které páchnou střelným prachem a smrtí. To vše naznačuje, že konec je blízko. A pokud se konec blíží, pak za to někdo bude muset nést vinu. Vstupte do Nulandové s býčím okem připevněným na zádech.

Nulandová si zaslouží vše, co dostane. Jako zarytý válečný jestřáb si vždycky rychle a volně pohrávala s fakty a stavěla argumenty pro válku na polopravdách a naprostých výmyslech, to vše s úmyslem uvrhnout zemi do dalšího nesmyslného krveprolití, které by nevyhnutelně skončilo další ponižující porážkou. Její přání se splnilo a nyní se jí dostává odplaty. Zde je krátká ukázka z článku autorky Karen Kwiatkowské, která je na falešný odchod Nulandové do důchodu stejně zvědavá:

Souvisí její odchod s probíhajícím rozpadem Ukrajiny jako národního státu nebo s blížícím se pádem Zelenského při dalším puči, či něčem horším? Možná někdo v Kyjevě brzy chystá další převrat, aby se pokusil zastavit krvácení, a tentokrát starou Vicu nepozval. Možná se CIA konečně rozhodla snížit své ztráty na Ukrajině a ona byla vedlejší škodou. Jejím nástupcem je bývalý velvyslanec John Bass, který před několika léty dohlížel na skvělé a dobře naplánované stažení z Afghánistánu. Mohly by to být prostě krysy skákající z potápějících se lodí. Tori byla klíčovým hráčem v krvavém a zkorumpovaném spojení Ukrajina-Biden; lze doufat, že její náhlý odchod je významnější než jen jedna velká odporná vražedná krysa potápějící se do hlubin – kéž by vedla cestu pro zbytek neoconské lumpárny. Sbohem, Victorie! Karen Kwiatkowski, Lew Rockwell

Nulandová a její bývalí kolegové John Brennan a Hillary Clintonová jedovatě ovlivnili naši politiku, povýšili rusofobii na státní náboženství a zároveň na každém kroku vláčeli pověst národa bahnem. V rozhovoru pro časopis Time Nulandová odvážně prohlásila:

Nulandová prohlásila: „Budeme podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude nutné. Ukrajina bojuje za navrácení veškeré své půdy v rámci svých mezinárodních hranic. Podporujeme ji, včetně přípravy dalšího tvrdého postupu na znovuzískání svého území… Krym musí být – minimálně, minimálně – demilitarizován.“ Časopis Time

Nesmysl. Je tu ještě někdo, kdo této snůšce blábolů věří?

„Tak dlouho, jak to bude trvat“ pravděpodobně znamená dalších maximálně 10 až 12 měsíců. Do té doby Washington stáhne svou podporu a přesune svou pozornost na Tchaj-wan. Na to si vsaďte.

V každém případě si myslíme, že odchod Nulandové do důchodu je cokoli, jen ne dobrovolný. Domníváme se, že ji ukončily zahraničněpolitické elity, které už nevěří její blazeované rétorice a planým slibům, že porazí Putina. Odvoláním Nulandové uznávají, že zástupná válka selhala a že je zapotřebí jiné strategie. A i když zatím nevíme, co tato změna politiky bude obnášet, víme, že Nulandová se nebude podílet na její realizaci.

A ještě jedna poznámka na závěr: V rozhovoru, který byl 22. února 2024 poskytnut v prestižním Centru pro strategická a mezinárodní studia, byla Nulandové položena následující otázka:

„Pokud Kongres nebude jednat (o poskytnutí dodatečných finančních prostředků pro Ukrajinu)… existuje plán B? Přemýšlí administrativa o tom, jak by mohla získat pomoc pro Ukrajinu? Existuje způsob, jak získat pomoc pro Ukrajinu, aniž by Kongres skutečně vyčlenil finanční prostředky na její poskytnutí?

Nulandová: Jaké jsou možnosti pro poskytnutí pomoci Ukrajině? A upřímně řečeno, víte, americký Senát právě schválil tento zákon 70 hlasy. To vám tedy říká, že Američané rozhodně podporují pokračování pomoci Ukrajině, a to v zájmu Ukrajiny, ale i v našem vlastním zájmu. Takže si myslím, že je otázkou, jak se Sněmovna reprezentantů vydá do svých obvodů, jaký vzkaz dávají voliči svým členům Kongresu? A jak členové Kongresu chápou, jak vypadá svět a jak budou muset odpovídat, pokud toto financování nepodpoří? Takže v tomto směru jsem optimista. Myslím, že se nám to podaří. Ale myslím si, že Američané musí ke svým poslancům důrazně promluvit. Náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová: The Two-Year Anniversary of Russia’s Full-Scale Invasion of Ukraine, CSIS Center for Strategic and International Studies.

Slyšeli jste, co řekla? Neexistuje žádný plán B. Buď USA zvítězí v zástupné válce s Ruskem, nebo co? Chaos? Převzetí celé Ukrajiny Ruskem? Rozpuštění NATO? Co?

Takovou odpověď nechtějí mocné zahraničněpolitické elity (které se rozhovoru zúčastnily) slyšet. Vědí, že Ukrajina válku nevyhraje, stejně jako vědí, že šance Ukrajiny na úspěch jsou velmi malé, pokud nedostane více peněz, více vojáků a více palebné síly, o čemž se nyní vážně pochybuje. Vědí také, že ministerstvo zahraničí nesvolalo žádné zákulisní jednání s Ruskem, takže neexistuje ani možnost překvapivého urovnání. A nyní jim Nulandová říká, že ani ona, ani její kolegové nezformulovali záložní plán pro případ, že by válka nedopadla podle jejich představ. Žádný plán B.

To je neuvěřitelné. Nulandová je buď nesmírně arogantní, nebo zločinně nedbalá, jedno nebo druhé. Ať už je to jakkoli, můžeme pochopit, proč se elitní mocipáni možná rozhodli, že je načase vykázat neurvalou paní Nulandovou na pastvu.

Bohužel si nemyslíme, že „výměna posla“ nutně znamená zásadní přehodnocení politiky. Přesto je to krok správným směrem. Vzhledem k tomu, že americká „atmosféra neporazitelnosti“ nadále klesá a její morální autorita se hroutí (Gaza), bude Washington nucen zatáhnout za rohy a „hrát se svými sousedy pěkně“. Tento den se rychle blíží.

A konečně, ať už se na to díváte jakkoli, zbavení se Nulandové je pozitivní vývoj. Vychutnejte si tento okamžik.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Fakt odporná baba. Je zvláštní, že postupem doby se ze všech těch ženskejch, co by tak rády valčili, stávaj od pohledu čarodějnice.Krvavá Madla Olbrajtová, Černochová, Nulandová, Yellenová, Clintonová…….fakt radost se na ně koukat.

  2. Chuděra, plná plynu z tlejícího masa v tlustém střevě, plná parazitů, neboť svůj k svému, za laloky špína, poněvadž je líná. Nasátá zlem háže zlé pohledy, a navíc hostina skončila a dnové hojností naplnění se překlápí v mrzké čekání na konečnou platbu satanáši, jenž už teď třímá v drápech její prodanou duši.
    Žeby nám to mělo být jedno? Nikoli, neboť na Zemi srala karmu, do níž šlapat budou následovníci, kteří zatím v kolektivním planktonu dlí a vhodnou vulvu vyhlížejí. Jiné karty na Planetě Krimi k mání nejsou, než program a karma.
    Tak se chovejme slušně, lidi. Snažím se, a proto jevím pravdu, a nikoli křivé svědectví.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*