Je Izrael vinen genocidou?
Sdílet článek:

V průběhu května letošního roku Stát Izrael čelil bezprecedentní agresi palestinských teroristů z Hamasu, kteří odpálili na jeho území 4 300 raket, a zároveň se musel vypořádat s dosud nevídanými arabskými nepokoji, které zasáhly některá izraelská města. Během těchto násilností přišli o život dva Izraelci.

Prvním z nich nich byl Yigal Yehushua (56) z Lodu, který zahynul dne 17.5.2021 poté, co ho pár dní předtím utloukli Arabové cihlou do hlavy, další obětí se stal Avi Har-Even (84), který byl významným představitelem izraelské vesmírné agentury a leteckého průmyslu. Har-Even zemřel po útoku zběsilého arabského davu na hotel v Acre, na který vrhli tito násilníci zápalné láhve, a později dne 6.6.2021 zesnul právě na následky nadýchání se kouře.

Ale bohužel v té vypjaté době populární americký herec Mark Ruffalo přilil do ohně protižidovské nenávisti a nařkl Izrael ve svém tweetu z genocidy. O několik týdnů později své nactiutrhačné obvinění odvolal a řekl, že obvinění „není přesné, je pobuřující, neuctivé a používá se k ospravedlnění antisemitismu u nás i v zahraničí. Nyní je čas vyhnout se tomuto srovnání“.

Co však znamená samotný termín „genocida“, ze které je Izrael soudobými levičáky obviňován? Genocida je právní termín definující „činy spáchané s úmyslem zcela nebo částečně zničit národní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu“.

Evropští Židé patří mezi jedny z nejznámějších obětí genocidy. Nacistické Německo mělo v úmyslu vyhladit celý židovský národ, konkrétně se na něj zaměřilo a usmrtilo přibližně 6 milionů jeho obyvatel, což odpovídalo dvěma třetinám z celkového počtu evropské židovské populace.

Stejně tak Arméni. Osmanská říše zacílila na ně svou pozornost se záměrem snížit jejich populaci v oblastech svého vlivu, aby jim zabránila ve vytvořením jejich státu. Odhaduje se, že v době první světové války bylo zabito mezi 600 tisíc až 1,5 milionu Arménů.

Roku 1975 Indonésie napadla Východní Timor s 650 000 obyvateli. Komise pro pravdu a usmíření dospěla k závěru, že za 25 let, tj. mezi léty 1974 a 1999, kdy Východní Timor získal nezávislost, bylo bezprostředně zavražděno přibližně 18 600 Východních Timořanů a dalších 84 200 z nich přišlo o život následkem hladomoru, který úmyslně vyvolala indonéská armáda z důvodu svého záměru vyhlazení všech tamějších obyvatel.

Mnoho z dalších moderních incidentů bylo označeno jako zločin genocidy a všechny mají společné úmyslné vraždění nebo fyzické vysídlení národní, etnické nebo náboženské skupiny.

Od založení Izraele bylo ve vojenských konfliktech, většinou v izraelsko-arabských válkách nebo při teroristických útocích iniciovanými právě palestinskými Araby proti Izraeli zabito odhadem 20 000 palestinských Arabů, z nich 4 až 5 000 zemřeli jako civilisté nedobrovolně vystaveni bitvě jako lidské štíty.

Jedna věc je jasná. Bojovníci zabití při útocích, které iniciuje jejich vlastní strana, nejsou příkladem genocidy. Z takových bitev nevznikají ani neúmyslné civilní oběti.

Co mají tedy na mysli antisionisté, kteří obviňují Izrael z genocidy? Tito lidé nemohou poskytnout žádný důkaz, že měl Izrael někdy v úmyslu vyvraždit celou palestinskou arabskou populaci. Dále tito tzv. „kritici Izraele“ nejsou schopni dokázat, že někdy Izraelci úmyslně zabili nevinné Palestince. Naopak Izrael během bitev s Hamasem a dalšími teroristickými organizacemi se vždy snaží vyhýbat ubližování civilistům.

Kromě toho Izraelci ročně darují tisíce tun léků, potravin a dalšího základního zboží k udržení života Palestinců v Pásmu Gazy. Tisíce Gazanů cestují bezplatně do Izraele, kde získávají bezplatnou lékařskou péči.

Dále: antisionističtí ideologové nemohou uvádět žádné případy za posledních 70 let, kdy byli tzv. Palestinci násilně a nezákonně vystěhováni z jakékoliv soukromé půdy, kterou kdy vlastnili.

I když je pravdou, že přibližně 600 000 Arabů opustilo Izrael během války za nezávislost roku 1948, kterou proti němu zahájily okolní arabské země, ale drtivá většina těchto lidí odešla z vlastní vůle. Pro srovnání: 850 000 Židů bylo vyhnáno z arabských zemích a Íránu v důsledku tohoto konfliktu.

K přesunům obyvatel došlo ve skutečnosti ve všech válečných konfliktech po celém světě. V průběhu a bezprostředně po druhé světové válce byly vysídleny miliony Evropanů. Když Indie a Pákistán získaly v roce 1947 nezávislost, bylo vysídleno dohromady 10 až 20 milionů lidí.

Ovšem jaká je situace v Izraeli? Za více než sedmdesát let se dramaticky zvýšil počet Arabů bez jakéhokoliv zásahu Izraele. Arabská populace britského mandátu Palestiny roku 1948 čítala 1,3 milionů. Dnes žije v celé Zemi izraelské (tj. Státu Izrael, Gazy a Judeje a Samaří) 6,8 milionů Arabů, z nichž téměř 2 miliony jsou izraelští arabští občané.

Takový mohutný populační růst sám o sobě vyvrací obvinění z genocidy. Tudíž se nabízí otázka, proč antisemitští agitátoři a nepřátelé Izraele všech barev trvají na tomto křivém, nepravdivém a pobuřujícím obvinění.

Důvody jsou dva. Antisionisté, tj. ti, kteří se staví proti existenci židovského státu, nemohou přesvědčit racionální lidi, že Stát Izrael je špatný, kdyby o něm říkali skutečnou pravdu. Faktem je, že se Izrael vždy snažil uzavřít mír s Palestinci i okolními arabskými státy. Nade vši pochybnost je, že palestinští Arabové každou mírovou iniciativu s Izraelem utopili v krvi, ať už za pomoci raket, střeleckých, bodných a automobilových útoků, které usmrtily 3 500 Izraelců. Avšak antisionisté na druhé straně neustále omílají dramatické lži o apartheidu, kolonizaci, vyvražďování dětí, kradení půdy a vyhánění rodin z jejich domovů.

A za druhé: antisionismus je ze své podstaty i definice antisemitský. Antisionismus znamená popření práva Židů na založení státu ve své starověké vlasti. Falešná obvinění z genocidy jsou pokusy o delegitimizaci židovského státu a démonizaci Židů. Promyšlený postup delegitimizace a démonizace aplikovaný vůči Židům a Izraeli je součástí základní definice antisemitismu podle celosvětově uznávané organizace International Holocaust Remembrance Alliance (Mezinárodní aliance pro vzpomínku holocaustu).

Stručně řečeno, nemůže existovat žádný racionální důvod lhát o židovském lidu a jediném židovském státě na světě. Antisemitismus je forma rasové nenávisti. Pokud někdo viní Izrael z genocidy, dá se bezpečně předpokládat, že je buď desinformován, a nebo je antisemita.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*