Příjmu strávníky do rodiny. Aneb gastronomie postcovidum
Sdílet článek:
Gastronomie. Jeden z oborů, které v době covidu stát odepsal.Ty malé restaurace, kam se chodili lidi najíst.Z práce, cestou po městě nebo jen tak. Průměrná cena za meničko stoupá, zákazníci ubývají. Pro řadu podniků likvidační.

Vysoké nájmy, tvrdě se zvyšující ceny energií, potravin a i mzdové náklady. A v neposlední řadě, pokrytí “covidových ztrát” za různé, v podstatě nekompenzované lockdowny a restrikce. To vše žene cenu obědů v restauraci tak vysoko, že je to pro většinu zákazníků neakceptovatelné. A tím pádem pro většinu podniků k nepřežití.

Spousta hospod to nepochybně zabalí. Jejich místo zaplní maximálně hladový okna a špeluňky s kebabem. A to ještě v tom lepším případě, protože i tyto podniky obsazují prostor, zaměstnávají lidi, a hlavně platí alespoň nějaké daně.

A v tom horším případě ? Tak, jako se v době očkovací buzerace spousta lidí z hospod přesunula do garáže k sousedům ,kde si pijí a klábosí s přáteli, tak se dá očekávat, že se podobným způsobem přesune i stravování.A když ne kvůli covidové buzeraci, tak kvůli ekonomické krizi, kterou způsobila. O válce na Ukrajině raděj nemluvě. A tak stejně způsobem, ze kterého stát v globálu neuvidí ani korunu.

Příjmu strávníka do rodiny. Dlouhodobě. jsem si jist, že takové inzeráty, nebo lidovou šeptandou šířené návrhy se brzy objeví. Jsou tu lidé, kteří se potřebují dobře a levně najíst. A potom lidi, kteří si potřebují přivydělat. A v domácích podmínkách se klidně dá jídlo pro 10-15 osob uvařit. Bude to samozřejmě levnější. O práci kuchaře, odvody státu, o leckde krvavý přemrštěný nájem. Takže ceny v takvé domácí vývařovně klesnou o desítky procent a určitě se bude dát zase najíst pod stovku. Vznikne tu jakási obdoba sousedských garážových náleven nebo Airbnb Přijdte na oběd .-). Kazdopádně řešení, že si svobodná matka, rodina s výpadkem příjmů nebo třeba čilá důchodkyně, si tak přilepší.. samozřejmě pro dobrý pocit, pro zisk oficiálně nééé.

A že stát bude sejčkovat? Že nedovolené podnikání? Že tučná pokuta a kriminál? Tůdle!

On trestní zákoník sice obsahuje § 251 Neoprávněné podnikání:

(1) Kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo provozuje výrobní, obchodní nebo jiné podnikání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Jenže: Jak živnostenský zákon, tak NOZ obsahují definici podnikání, kde je nutnou podmínkou, že je vc konána PRO DOSAŽENÍ ZISKU. § 2 Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku.

Ergo: Není li to činnost provozovaná za účelem dosazení zisku, o podnikání se nejedná.

No a nás je tady šest kamarádů a domluvili jsme se, že si budeme vařit společně, abychom ušetřili.To víte tá krize, inflace, zdražení. A samozřejmě, skládáme se na náklady. Zisk? Žádný není, všechno prožerem! Státe, prokaž nám opak. A vařit pro přátele mi niko nemůže zakázat! Dále státe, dlouhý nos, pac a pusu a vyliž si inflaci !

Lidé se nají, ušetří, důchodkyně či svobodná matka si příjde na nějaké prebendy. neoficiálně, samozřejmě.. WIN- WIN scenario.

Tedy alespoň pro zůčastněné. Kdo to odkašle, budou samozřejmě ty zbylé hospůdky a restaurace, které to přežily. Ty, které nepoložil covid, zdrařžování energií, vstupů a postcovidová a válečná inflace, ty tohle dorazí.

Hlavní ovšem je, že na tom bude bit právě STÁT. Příjde o značnou sumu na dani z přidané hodnoty (protože uvařením jídla v ofiko restauravi surovinám hodnotu přidám), bude se muset postarat o nezaměstnané z gastro sektoru a to budou pálky. Najednou pro ně bude potřeba podpory, najednou za ně přestane někdo platit sociální a zdravotní pojištění a tak dále.

Ale upřímě? Dobře státu tak! Pro stabilizaci ekonomického prostředí, jak “post covidum“, tak “post belum“, totiž neudělal prakticky nic. Regulací cen paliv a energií počínaje, a regulací svých vlastních úředníků konče – a to přesto, že tzv. povolení šroubů je nejlevnější způsob podpory.

A tak se vsadím, že zatímco si úředníci na berňácích, sociálkách a zdravotních pojišťovnách, tak jako spekulanti s cenami paliv a energoií a emisních povolenek zatím mohou mnout ruce, neb stát se záměrně kouká jinam, a nepleske je přes ně, tak už určitě někde parta mladých lidí pracuje na systému a apce, která tyto “volné obědy” v rodinách zastřeší zeviduje a umožní jejich širokou dostupnost a operativnost. A tím pustí státu velmi podstatně žilou.

A víte co, já jim FANDÍM.

Martin Prášek
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*