Nesmíme se dát
Sdílet článek:
JIŘÍ WEIGL

Máme po volbách, a tak má vláda pocit, že si může dovolit věci dříve obtížně představitelné. Hospodaří stejně špatně jako předchozí vláda Babišova, proti které se kvůli její rozhazovačnosti dnešní vládní strany v opozici zuřivě vymezovaly, jenom místo covidu všechno hází na válku na Ukrajině a energetickou krizi. Zatímco Babiš však stovky miliard rozdával českým občanům, dnešní miliardy plynou do bezedné korupční ukrajinské díry (jak ukazují dnešní skandály v Kyjevě) a na sanování důsledku Green Dealu, v němž náš premiér vidí – podle svých slov – velkou příležitost a toto šílenství podporuje.

Zatímco Babiš si problémy nepřipouštěl, fialovci alespoň přiznávají, že mají problém. Něco dělat s rozpočtovými výdaji se jim však nechce – politické neziskovky dál čerpají stovky miliónů z veřejných peněz, miliardy na nesmyslnou inkluzi ve školách a zástupy jí vyvolaných asistentů vesele bobtnají, úředníci se dál nabírají, počty náměstků a platy politiků vesele rostou, k tomu se ještě mohutně zbrojí a valorizuje všechno možné na všech stranách. A tak přichází ke slovu zvyšování daní – v pravdě pravicová a konzervativní politika hodná ODS.

Kromě úvah o zavedení dvou sazeb DPH místo dnešních tří a přesunu některých citlivých položek mezi sazbami se, zdá se, vládním hitem stane zvýšení daně z nemovitostí. Ta je ovšem dnes příjmem municipalit, a proto se vláda vedle daňových poplatníků hodlá utkat i s obcemi a pokusí se uškubnout si případné zvýšení pro sebe.

Jediným argumentem pro zvýšení této daně, který všichni daňoví mudrlanti v médiích kolem dokola opakuji, je prý to, že u nás je tato daň na rozdíl od ciziny historicky nepřiměřeně nízká, zatímco například zdanění práce je prý v mezinárodním srovnání nadměrně vysoké, a tak je to třeba změnit. Nic jim nevadí, že s tímto vysokým zdaněním práce je u nás nejnižší nezaměstnanost v Evropě, zatímco náklady na bydlení, jeho pořízení a udržování, jsou u nás naopak jedny z nejvyšších. České domácnosti dostaly od vlády „dárek“ – skokové několikanásobné zdražení energií, stavebních prací, nájmů, paliv a vůbec rekordní zvýšení celkové inflace. Stát se místo řešení skutečných příčin pokouší situaci flikovat příspěvky na bydlení a sociálními dávkami. A v této situaci chce zasadit velké části domácností další ránu v podobě zvýšení daně z nemovitostí. Vyřešit chronicky zvyšující se rozpočtový deficit to v žádném případě nemůže – jedná se o jednotky miliard.

Tento krok je však velmi amorální, protože nemovitosti si občané pořídili ze svých již zdaněných příjmů, opravují je a udržují na své náklady, a tím pečují o vzhled obcí a krajiny. Právě tyto domácnosti, kteří nějaké nemovitosti vlastní – a těch je u nás většina – a vkládají do nich své příjmy, chce stát trestat zvýšením daní. V debatách tzv. expertů zaznívají navíc i návrhy, že by zvýšení daně mělo odrážet zvýšení cen nemovitostí, k němuž v poslední době došlo. To už je opravdu nehoráznost.

Toto enormní zvýšení cen nemovitostí ale nezpůsobili jejich majitelé. To způsobil stát svými nesmyslnými stavebními předpisy, regulacemi a povolovacími procedurami, jimiž téměř znemožnil novou výstavbu a vyvolal nedostatek na trhu. To stát je vinen svou špatnou fiskální a měnovou politikou, která vedla k dnešní inflaci a zdražení hypoték. A to nehovořím o zhoubné zelené ideologií, jejíž šíření u nás stát všemožně podporuje. A dnes, kdy tím vším vyhnal ceny nemovitostí do astronomických výšin, by za své selhání chtěl trestat nevinné, už tak těžce zkoušené daňové poplatníky zvýšením daně z drahých nemovitostí. Efekt bude jasný – vyšší nájmy, ještě více občanů žebrajících o dávky a příspěvky. To si nám dovolují vládní politici a experti navrhovat přesvědčeni, že dnes, po volbách, jim už nic bezprostředně nehrozí.

Této neschopné a nezodpovědné vládě, která nás do dnešní situace přivedla, je třeba s jejími představami o danění nemovitostí říci rozhodné NE. Je to zjevné pokračování celkového útoku na střední třídu, který můžeme již delší dobu na dnešní Západě pozorovat. Davoská elita, jíž Fiala a spol. poslouchají, dávno řekla, že po roce 2030 již nemá nikomu nic patřit. Osobní automobily a svoboda pohybu již mají na kahánku, teď přichází čas na soukromé vlastnictví domů a chalup. Nesmíme jim to dovolit.

JIŘÍ WEIGL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Ono by možná bylo fakt zajímavý,kdyby tu daň opravdu zvýšili-zajímalo by mě,kolik lidí by se ocitlo v ulicích,jestli by je ještě vůbec měl někdo odvahu nazývat dezoláty,flastenci nebo proruskými šváby-ale hlavně by mě zajímalo,jak dlouho by se členové této vlády udrželi u koryt a dost možná i naživu,než by ty demokratický kurvy nasranej dav umlátil k smrti…???Protože toto se dotkne každýho včetně silových a bezpečnostních složek na který se ten pětidemoliční xindl spolíhá že je ochrání-já myslím že neochrání😉

 2. Ano , to co vláda a její pohůnci předvádí, to není neschopnost, to je záměr. A jak je vidět z výsledků presidentské volby, lidem to stále nedochází.

 3. Za to Vam dochází všechno.Staçí Vam dat prilbu a obusek,dobre zaplatit a Vy uz se postarate aby to doslo i ostatnim.

 4. Tak není úplně přesné, že by Babiš ty miliardy rozdával jen českým občanům. Fůru jich spolkly farmaceutické firmy (a na ně navázaní politici), Číňani za předražené roušky a respirátory atp., ale souhlasím, že Fialova vláda je daleko horší.
  Co se týče daní, každá daň je nemorální. Ovšem majetkové daně jsou maximální sviňárna.

 5. Nemám pocit, že by zvýšením majetkových daní vláda sledovala nějaký “Davos elite” a že lidi se vzdají vlastnictví. Efekt bude spíše opačný a z roku 2030 si spíše mohou udělat 2130. Vláda prostě jen potřebuje peníze a hledá, kde je vzít. A registry jsou první na řadě, však je taky provoz stojí řádný balík. Divím se ale, že nezačínají u aut (no vlastně nedivím, u nás je motorista každý s dírou v pr…, to by bylo řevu) V souvislosti s Green dealem se ale přece jen nabízí spíše omezovaní aut, než bydlení…

  Osobně se ale děsím toho, s čím přijde vláda ohledně důchodové reformy, protože tohle bude finančně 100x větší a nějaké stokoruny ročně nikdo řešit nebude, zato s malým důchodem hlad přijde do týdne. To nebude sranda a už podle prvních výstřelů traktoristy to vypadá, že bude spíš přijímat státní úředníky :/

 6. Souhlasím se současnou vládní garniturou, že hlavní příčinou současné bídy je válka na Ukrajině. Je však třeba dodat, že do té války nás tato garnitura svévolně sama zatáhla. Sama pak současnou bídu násobí svou totální odbornou neschopností,kdy se ukazuje, že ideologie nenávisti sice stačila k uchopení moci, ale k rozumnému vládnutí je taky třeba něco pozitivního umět a nejenom plamenně, ale přitom planě żvanit, případně sypat peníze do ideologické bezedné díry.

 7. Omyl pane.Do teto dobyvacne brutalni zbytecne valky se pustil pan dobyvatel cizich uzemi ktere nemaji pravo byt samostatnym statem dle snů pana agresora,ktery se zhledl v cinech cara Velikeho.Na zbytecnou smrt posila statisice vojaku a touzi po zemi bez hranic.Tato brutalni dobyvacna valka uvrhla svet do chaosu vcetne potravinove krize.Evropa je zavalena utikajicimi civilisty pred smrtí.V 21 století.To je ta pricina toho vseho.Dusledky vidime ve vsem dnes a denne.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*