Studie OECD: Největší pokles kupní síly zaznamenala Česká republika
Sdílet článek:

To tedy znamená, že reálná hodnota platů klesla zdaleka nejvíc u nás.

Při všech svých chvalozpěvech na Fialovu ukrajinskou vládu se o podobných informacích zmíní mainstreamová média jen okrajově. A to je třeba zdůraznit, že údaj za poslední čtvrtletí roku bude zřejmě ještě tragičtější.

 

Aktuální studie OECD o ztrátách kupní síly ve 32 zemích OECD za září 2022 (OECD zdůvodňuje, že k poklesům došlo kvůli posledním dvěma velkým krizím: Covid lockdownům a ukrajinské válce, resp. sankcím).

Nejvíce ztratila Česká republika s minus 9 %, Maďarsko je jedinou zemí, která ve třetím čtvrtletí roku zaznamenala i nárůst kupní síly o plus 2 %.

Slovensko pro změnu vykazuje pokles o 6%. Z dalších zemí zaznamenávají například  Rakousko, Německo a Švédsko shodně asi 4%. Před námi je Slovinsko s asi 8,5%.

Údaje jsou však z třetího čtvrtletí – a  jsou tedy již poměrně zastaralé, protože dynamika cenových a mzdových změn  v současné době  inklinuje k velkým výkyvům.

Maďarská vláda navíc v pátek rozhodla o zavedení nové zvláštní daně z nadměrného zisku, což také čísla do budoucna ovlivní.

V posledním čtvrtletí ceny viditelně nadále rostly, takže je více než pravděpodobné, že i po zhodnocení tohoto období budeme nadále zůstávat u dna…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Proč neuvede autor(ka) odkaz přímo na stránky OECD? Tyhle články přeložené guglem z polštiny bych sem nepustil.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*