Suverenita (jde) přes čipy




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Ještě zajímavější otázkou než je průběh čínsko-americké technologické války o nejrychlejší čipové sady je otázka, jak v situaci totální blokády těchto technologií obstojí Rusko. Ze Západu může Rusko očekávat jen sankce, Čína je sice otevřenější, ale v žádném případě se to netýká vrcholných technologií. Pokud Rusko rychle nenajde cestu k výrobě vrcholných čipových sad, ve střetu na život a na smrt se Západem nemůže obstát. Tvrzení, že USA pořád ještě mají v čipových technologiích náskok před Čínou, není úplně přesné, vrcholné čipy se produkují na Tajvanu, v jižní Korei a Číně, USA mají převahu pouze v geopolitické manipulaci s touto produkcí. V čipové produkci nejde pouze o technologické know-how, důležitý je i lidský faktor, např. Tajvanci se v Indii účastnili na projektu produkce čipů 28 nanometrů (nm), ale nikdy se výroba neposunula z úrovně 40 nm a proto Tajvanci z projektu vycouvali. Jako důvod se uvádí, že v Indii se nenašla vhodná pracovní síla. Může dojít v jedné zemi, která je odříznuta od vrcholných technologií k technologické revoluci? Zajímavou úvahu na toto téma napsal v Topwar Jevgenij Jegorov.

Čipy dnes znamenají absolutně vše. Ukázalo se to i v období pandemie, např. v roce 2021 kvůli nedostatku čipů světová produkce aut klesla na čtvrtinu. Když západní dodavatelé v roce 2022 přestali čipy dodávat, ruský průmysl velmi utrpěl. Kvůli nedostatku řídících jednotek ABS a airbagů se např. výroba ruských aut na několik měsíců úplně zastavila. Situace se poněkud zlepšila po zahájení výroby vlastních ruských ABS v kalužském výzkumném a výrobním podniku Itelma. Je zde ovšem jedna nuance, výrobky se produkují úplně v čínské licenci a nejsložitější část výrobku – elektronický mozek řídící jednotky – přichází hotový z Číny. Ve světě to není nic neobvyklého, vývin suverénního ABS si vyžádá řadu let a stojí miliardy. V důsledku desetiletí kolapsu své vlastní strojírenské školy, Rusko bude muset tuto cenu zaplatit.

K vybudování vlastního mikroelektronického průmyslu bude muset Rusko projít technologickou revolucí. Američané mají pod kontrolou velkou část světové čipové produkce. Holandská ASM Litography produkuje nejlepší fotolitografie, Američané Holanďanům zakázali vývoz do Číny, nemluvě o Rusku. Na trhu lze koupit pouze zařízení 15 let staré. Dnes 75 % svých polovodičů produkují USA na Tajvanu. Američané se domnívají, když zakážou vývoz grafických procesorů Nvidia do Číny a Ruska, zablokují v těchto zemích vývoj umělého intelektu. Mimoto zakázali i investice do čínských produkčních zařízení, které plánují výrobu čipů s topologií menší než 28 nm. Čína recipročně zakázala export gallia a germania.

Rusko je dnes přinuceno vstoupit do planetární čipové války, ovšem s gigantickým zpožděním. V dané chvíli dokáže Rusko vyrábět čipy topologie 65 nm, když Tajvan produkuje 5 nanometrové. Na strategickou katastrofu to nevypadá, pro rakety a bojovou techniku lze použít 100-150 nm, ale v řadě dalších odvětví to není možné. Jde o vlastní superpočítače, miniaturizaci zařízení nočního vidění a celý gigantický občanský sektor. Rusko musí konec konců budovat vlastní produkci letadel a bez polovodičů to nelze. Podobně ambiciózní program bezpilotního transportu. První kroky byly učiněny, v Zelenogorsku se buduje fabrika na čipy 28 nm topologie, Mikron na rozšíření výroby dostal 7 miliard. V zelenogorském nanotechnologickém centru vypsali 5.7miliardový konkurs na litograf 130 nm. Technologie je z předevčíra, ale celá ruská. Doposud vyrábí Rusko čipy 65 nm, ale na dovezených litografech. Vláda vydělila 5 miliard na trénink kádrů a budování testovacích polygonů.

Položme si otázku, kdo kdy ve světě dokázal vyvinout suverénní, absolutně vlastní čip? V roce 2015 Čína vyhlásila program “zhotoveno v Číně 2025”, podle kterého v 2025 70 % vnitřních potřeb půjde z Číny. Ale v roce 2022 to činilo pouze 16 % a projekt tedy neuspěl, přitom Čína se nacházela v neskonale příznivější situaci než dnešní Rusko. Je tedy skepse na místě, jak se to může podařit Rusku? Rusko může investovat stamiliardy, ale nemusí najít adekvátní technické kádry, vývoj a výroba polovodičů si žádají tisíce inženýrů a vědců. I když naštěstí podvodních kamenů má Rusko dost. Např. ruský Institut fyziky mikrostruktur Akademie věd už dávno úspěšně pracuje na vlastní EUV fotolitografii. Jde o moderní stroje s roentgenovým vylepšením, které jsou schopny vyrobit čipy deset a méně nm. Akademik Nikolaj Salašenko v interview řekl, že ústav buduje litograf, který bude desetkrát levnější než ostatní, a půjde o stroj schopný produkovat malé série mikroschemat. Vědec to prohlásil už v roce 2019. Problémem sériové výroby je inženýrsko-technologická fáze, vybudování továrny atd. Je možné vyvinout vynikající prototyp litografu, ale něco jiného je sériová výroba. V Rusku tradičně nemalá část vynikajících prototypů se nikdy nezhmotní v masové výrobě. Říká se, když se problém pojmenuje, polovina problému je vyřešena, nyní zbývá Rusku vyřešit druhou polovinu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Tradičním světovým převážně US výrobcům klesají prodeje čipů a tím i tržby/zisky o desítky procent. Čínské, jihokorejské nebo tchajwanské nejsou ještě tak dokonalé, ale pro drtivou většinu použití jsou naprosto vyhovující. Jejich prodeje prudce rostou – jsou o cca 30% levnější!
    Rusko, Čína a Indie, země s vesmírným programem, ještě pravda potřebují nejdokonalejší čipy z USA. Tyto se používají samozřejmě i ve vojenském průmyslu a tak je na ně embargo do Ruska. No tak je kupují Čína a Indie a Rusku je přeprodávají. Jak dlouho bude trvat Číně, která relativně nedávno byla výrobcem jen triček a tenisek a dneska pošle sondu na odvrácenou stranu Měsíce, než se je naučí vyrábět? Na jejich výrobu jsou potřeba prvky vzácných zemin. Např. germanium. A jak jsem se dočetl, v podstatě 80% světové těžby germania má pod palcem Čína a zbytek těží na svém území Rusko. Drrrtivou většinu světové těžby titanu produkuje Rusko. Bez nich a dalších několika Čínou a Ruskem produkovaných vzácných/strategických surovin může USA svůj vojensko-vesmírný průmyslový komplex zabalit.
    Kdo má v tom “betlu”, který panstvo rozehrálo, “zelenou sedmičku na poslední štych”? Přičemž Rusko, i když je nesporným agresorem, už léta (nakonec i tou agresí) jen reaguje na to, co “vynese” Západ.
    Technologicko-surovinová spolupráce Rusko-Čína-Indie-Blízký Východ-Afrika-Latinská Amerika (do prde…čic, to je s výjimkou Antarktidy celý zbytek světa!!!) je obrovská…
    Svět má namyšlenosti Západu a Demokratického (= vojenského) “peskování” (= bombardování) Západem plné zuby…
    “Třetí” svět má plné zuby toho, že si z jejich panovníka USA nejdřív udělá kamaráda. A když se kamarád omrzí, tak ho USA odkopnou nebo dokonce zabijí/nechají zabít někde v kanalizaci (Kádáfí)… (co asi tak čeká Zelenský…?)
    Bývalé kolonie Západu v Africe mu postupně ukazují prostředníček…
    Latinská Amerika ukazuje USA prostředníček…
    Petrodolar už se de facto rozsypal jak socha z písku => věřitelé budou stát “u šaltru” FEDu s dluhopisy k proplacení = run na FED…

    Já se spíš bojím toho, co chcípající kobyla – Západ – bude schopna ze zoufalství ve Světě natropit.

    • Nezapomeňte na vzácné plyny (neon, krypton, xenon, helium) potřebné pro výrobu polovodičů.
      V souvislosti s válkou na Ukrajině byla výroba v Mariupolu a Oděse definitivně zastavena.

      Neon lights, shining bright / How rare-gas supply adapted to Russia’s war
      https://www.economist.com/finance-and-economics/2023/03/30/how-rare-gas-supply-adapted-to-russias-war

      Russia limits exports of noble gases, a key ingredient for making chips
      https://www.reuters.com/technology/russia-limits-exports-noble-gases-key-ingredient-making-chips-2022-06-02/

      Noble gas production faces struggles amid the war in Ukraine
      https://www.taipeitimes.com/News/editorials/archives/2022/05/25/2003778765

      • Vyloženě se rozhořela přestřelka mezi USA a Čínou v Čipové válce (už je i tak nazývána). USA vydalo embargo na vývoz 7 a 5 nm čipů do Číny. Čínská vláda naproti tomu sdělila, že obchodník, který bude chtít vyvézt germanium a galium z Číny, musí si požádat stát o licenci. Předpokládám, že licenci dostanou čínští obchodníci. Předpokládám, že ty pod tlakem čínského “sociálního kreditu” ani nenapadne zabývat se myšlenkou černého obchodu s USA. Musím se opravit, čínský podíl na světové těžbě germania je 68%. 🙂 Jenže čínský podíl na světové těžbě galia je 92%! 😀 No tak ty špíglnýgl čipy nebude mít po nějakou dobu nikdo. Než se je naučí Hujajá s Xiamanem vyrábět. 14 nm už vyrábí a o desítky procent levněji je prodávají oproti těm US. No a teď se samozřejmě vrhli všichni v Číně 🙂 na vývoj těch pidi. Vysoké el-technické školy už vychovaly spoustu odborníků. No a jednoho krásného dne, po měsících nebo letech, to je jedno, po tu dobu to mít nikdo nebude, zjistí USA, že samy čipy nemají, protože na ně nemají matroš a Číňani je prostě a jednoduše dodávají do celého světa. A že za dolar si je nekoupí, protože US dolar na tom bude stejně, jako zimbabwský dolar… Protože až se projeví zhroucení petrodolaru, které už vlastně začalo, okolní svět, uznávající si navzájem různé státní měny a možná i mezinárodní “stříbrné platidlo”, nějaký dolar přestane potřebovat. A “u šaltru” FEDu bude dlooouhá fronta věřitelů s dluhopisy k proplacení. To bude regulérní run na FED.
        A to je vlastně to, o co nakonec zoufale bojují USA prostřednictvím nešťastné Ukrajiny. 🙁 USA chtěly prostřednictvím svého vazala SRN dobýt Evropu a ceeelýýý Svěěět! A najednou, po dlouhých letech nesporných úspěchů jsou na tom jak Hitler u Kurska. A celý svět nejenom, že na ně kašle. Celý svět už jich má plné zuby!

  2. T.Tak Vy jste to zase vzal pres nenavist k USA(osobni zkusenost nebo uz nudna povinnost?).Země draka dřela na zapadni demokraticke staty uz dost dlouho na to,aby okopirovala technicky co se dalo,a ted uz na nikoho dřit nebude a vsechno mà.Tak se bude dřit v zapadnich zemich,no a vyrobky uz budou mit made in EU.Tak se vsichni připravme.

  3. Co sem zase pletete nenávist k USA? Ne všechny západní země jsou v EU.
    Jak se vám podařilo napsat tu obrácenou čárku nad písmenem a – “à”?

  4. V.Aaaaàà pan dozorčí ideolog z Jakešovy komise pro tisk.Tak to vidite vsichni něco pleteme a někam se pleteme.No a Vy jste toho příkladem.(tè druhè možnosti).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*