EU „DOGE“? Patrioti navrhují protikorupční orgán v Evropském parlamentu




Sdílet článek:

TAMÁS OBRÁN

Připustí elita EU demokratický dohled nad systémovou korupcí, lobbingem nevládních organizací a zahraničním vměšováním?

Skupina Patrioti pro Evropu (PfE) oficiálně požádala o vytvoření vyšetřovacího výboru Evropského parlamentu, který by demokraticky zvoleným způsobem dohlížel na korupci a další zneužívání moci v institucích EU a snažil se napravit systémová selhání během svého omezeného jednoletého mandátu.

Potřeba takového vyšetřování se stala zřejmou vzhledem ke skandálům s financováním nevládních organizací a korupčními sítěmi na vysoké úrovni, které byly odhaleny od minulého volebního období, a také vzhledem k nedávnému rozhodnutí Účetního dvora EU (EÚD), že Brusel již léta vážně porušuje své vlastní standardy transparentnosti, což „prakticky znemožňuje odpovědnost v rámci stávajících struktur“.

Podle šestistránkového dokumentu zaslaného poslancům Evropského parlamentu ze všech politických skupin za účelem získání podpory a získaného serverem europeanconservative.com, by členové navrhovaného Vyšetřovacího výboru pro transparentnost a odpovědnost (TRAC) – prakticky „DOGE“ EU ve všem kromě názvu – měli za úkol vyšetřovat obvinění z korupci, praní špinavých peněz, zneužívání moci, nepatřičné zasahování do legislativního procesu a další porušování standardů transparentnosti a odpovědnosti a právního státu ze strany [poslanců Evropského parlamentu] a úředníků orgánů EU.

Dokument dále uvádí několik klíčových oblastí údajného porušování právních předpisů EU, na které by se výbor TRAC měl obzvláště zaměřit, včetně následujících:

  • zahraniční vměšování (např. skandály Qatargate nebo Huaweigate );
  • nezákonné lobbování ze strany zahraničních nevládních organizací i nevládních organizací financovaných EU (např. skandály kolem Green Deal a Chat Control);
  • korupce při zadávání společných zakázek na vakcíny COVID (Pfizergate);
  • a další případy úplatkářství, praní špinavých peněz a korupce úředníků EU (např. Reyndersgate).

Kromě toho by vyšetřovací výbor prošetřil také nedostatečnou transparentnost a nezávislost rozhodovacích procesů EU a nedodržování vlastních standardů odpovědnosti v rámci kodexu chování, jak je nedávno stanovili auditoři EU. Jak jsme již informovali, Patrioti podali více než 80 žádostí o svobodný přístup k informacím o smlouvách s nevládními organizacemi financovanými EU a ve všech případech byli odmítnuti – o to více je třeba, aby byl „EU DOGE“ konečně zřízen.

TRAC by rovněž analyzoval často pozorované „otáčivé dveře“ mezi institucemi EU a lobbistickými organizacemi podniků; provedl by sondy do dopadu těchto akcí na veřejné finance a rozpočet EU; a rovněž by doporučil konkrétní řešení a nové právní předpisy, které by zabránily budoucímu zneužívání.

Výbor by měl právo předvolávat svědky (včetně současných a bývalých úředníků EU), vyžadovat a přezkoumávat utajované dokumenty, spolupracovat s vnitrostátními a mezinárodními donucovacími orgány a v případě potřeby provádět slyšení a zjišťovací mise.

Podle dokumentu by výbor TRAC byl dočasným výborem a fungoval by v rámci omezeného dvanáctiměsíčního mandátu, který by mohl být v případě potřeby prodloužen. Veškerá doporučení tohoto orgánu by byla postoupena příslušnému stálému výboru k dalšímu jednání a TRAC by také na konci svého mandátu předložil plénu závěrečnou zprávu, v níž by navrhl širší legislativní změny.

Patrioti rovněž navrhují, aby se TRAC skládal z 38 členů – o něco méně než průměrný 45členný parlamentní výbor – a aby byla místa rozdělena poměrně mezi jednotlivé politické skupiny.

To by znamenalo, že von der Leyenova EPP by měla 10 křesel, socialistická S&D 7, Patrioti 5, konzervativní ECR a liberální Renew po 4, Zelení 3, Levice 2 a suverenistická ESN 1, přičemž dvě křesla by zbyla pro nezařazené členy.

Jinými slovy, i když většina „Uršuliny koalice“ umožní vytvoření vyšetřovacího výboru a pravicoví poslanci Evropského parlamentu budou mít převahu nejméně 26 ku 10 – ovšem pokud aspoň někteří členové EPP poskytnou svou podporu skutečné snaze odhalit korupci, jako to udělali v případě „Timmermansgate“ v souvislosti s Green Deal, i když neúspěšně.

Nebuďme však naivní. Vzhledem k tomu, že členové mainstreamových stran jsou hlavními podezřelými z největších korupčních skandálů – jako je Huaweigate v EPP a Qatargate v S&D, nemluvě o chybějících zprávách von der Leyenové pro Pfizer– je nepravděpodobné, že by vůbec dovolili, aby se TRAC stal skutečností.

Pravděpodobně budou argumentovat tím, že EU již má specializované orgány, které se těmito trestnými činy zabývají, jako je agentura pro boj proti podvodům OLAF a evropský veřejný žalobce EPPO, přestože jsou řízeny nevolenými byrokraty a opakovaně se ukázalo, že jsou stejně politicky zaujaté jako instituce, na které mají dohlížet.

Nicméně návrh již nyní staví elitu EU do těžké situace. Ti, kteří nemají co skrývat, nemají důvod odmítat možnost demokratického dohledu. Pokud tak učiní, bude to dokonalá kouřová zbraň, kterou uvidí všichni Evropané.

The European Conservative

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*