Dezinformační kodex EU se stává povinným podle zákona o cenzuře, testuje se před německými volbami




Sdílet článek:

SLOVANKA

Cenzurní zákony, které pochází ještě z pera Jourové, byly připravovány roky, ale závazně by měly začít platit až za pár měsíců. Dosud byla cenzura platforem údajně dobrovolná (přesto Brusel vytvářel tlak zejména na Muska), později by měla být povinná – a postihována sankcemi.


EU tvrdí, že cenzuru, která bude údajně zostra prosazována od července, zavádí pro vaše dobro, neboť chce cestou potlačování jiných než povolených informací údajně „chránit uživatele internetu.“

Bude zajímavé sledovat, jak na utužující se cenzuru EU zareagují v USA, kde je naopak nově zakázána pod hrozbou sankcí. Pokuty by totiž zasáhly americké platformy, které cenzurovat nesmí, jak již opakovaně zdůraznil Trump.

A Trump, Musk i Vance se již opakovaně vyjádřili k evropské cenzuře v tom smyslu, že ji nehodlají jen tak přehlížet. Takže v každém případě očekávám, že ze strany USA ještě přijde patřičná protireakce.

Také by mne zajímalo, kdo bude financovat všechny ty cenzory, neboť mnohým byly díky uzavření USAID odříznuty zdroje financování. Lze očekávat, že si za ně připlatíte ze svých daní.

No, vždyť je to přece pro vaše dobro, jak tvrdí v Bruselu nástupci Jourové a Bretona.

Nevyhnutelné posunutí dobrovolného – alespoň podle názvu – dezinformačního kodexu EU (verze z roku 2022) do povinných pravidel integrovaných do zákona o cenzuře zákona o digitálních službách (DSA) bude vymahatelné letos v červenci.

Ale právě včas před německými předčasnými volbami, které jsou naplánovány na poslední únorový týden, se velké platformy – Google, Meta Platforms, Microsoft, TikTok, Snapchat, LinkedIn a X – zúčastnily „zátěžového testu“ své připravenosti prošetřit rizika ohrožující „občanský diskurz a volební proces“ související s tímto hlasováním.

Ačkoli se dobrovolný kodex stane povinným v létě, integrace před 23. únorem v Německu znamená, že platformy s více než 45 miliony uživatelů v EU zavedou „dezinformační“ pravidla a budou jednat „dobrovolně“ ve snaze „vyhnout se budoucím právním rizikům.“

Předvolební kampaň v Německu byla poznamenána spornými pokusy těch, kteří jsou stále u moci, zdiskreditovat a dokonce cenzurovat rostoucí opozici. Děje se tak jak prostřednictvím domácích institucí, tak „delegováním“ některých takových snah na EU.

„Zátěžový test“ provedený koncem ledna a zprávy o časové ose integrace kódu dobře zapadají do celkového trendu. Provedla ho Evropská komise a německý koordinátor digitálních služeb.

Hlavním účelem kodexu je přimět signatáře, aby zvýšili „moderování“ obsahu – což je jen za kódové slovo pro cenzuru, ale které EU spolu s DSA vysvětluje jako způsob, jak bojovat proti závadnému obsahu a „chránit uživatele.“

Mezi opatřeními, která budou vymahatelná, až se kodex v létě stane povinným, je požadavek, aby technologické společnosti přišly se silnějšími opatřeními k demonetizaci dezinformací.

To, co Brusel označuje jako „posílený“ kodex dezinformačních postupů pro rok 2022, debutovalo v roce 2018 a zahrnuje platformy, inzerenty a obchodní sdružení.

EU v posledních letech účinně vnucuje své cenzurní politiky týkající se takzvaných „dezinformací,“ internetovým společnostem. Další, týkající se „nenávistných projevů“ již byla integrována do DSA…

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*