Evropa procitla jako Šípková Růženka (po 20 letech)




Sdílet článek:

MICHAL KLÍMA

Nelze už ignorovat nebezpečí, jež vychází z masové migrace z jiného civilizačního okruhu. Paradoxně objevujeme dávno objevené. Může za to ideologie progresivismu, spjatá s bezbřehým humanismem a zaslepeností…

Evropa se probouzí jako Šípková Růženka z dlouhého spánku. Namísto prince na bujném oři ji probudil až teroristický útok Hamásu na Izrael 7. října 2023. Výsledkem bylo zemětřesení vojenské, bezpečnostní, diplomatické a psychologické, a to nejen na Blízkém východě, ale též v přilehlé Evropě. Náboženský hněv se přelil do ulic evropských měst v podobě mohutných demonstrací a teroristických útoků. Evropa ztratila svou nevinnost a naivitu.

Nastává zlom v nazírání na realitu. Nelze už ignorovat nebezpečí, jež vychází z masové migrace z jiného civilizačního okruhu, zejména z Blízkého východu, Afriky a části Asie. Paradoxně objevujeme dávno objevené. Může za to agresivní ideologie progresivismu, spjatá s bezbřehým humanismem a zaslepeností, jež nedovolila nahlédnout hloubku rozvratu. Kdo si dovolil říct „král je nahý“, byl prohlášen za populistu či antisystémového nepřítele – extremistu, rasistu, xenofoba…

Evropa a islámský fundamentalismus

Ztratili jsme více jak 20 let, které nám nikdo nevrátí. A přitom už v roce 2000 vyšla kniha klasika politologie a odborníka na extremismus Giovanniho Sartoriho, jež byla přeložena do češtiny pod názvem Pluralismus, multikulturalismus a přistěhovalci. Esej o multietnické společnosti. Autor v ní řeší otázku, v jaké míře může otevřená společnost přijímat migranty, lišící se etnicky, kulturně a nábožensky, aniž by se sama rozložila. Má na mysli „onu míru otevřenosti, jež nevede k sebedestrukci společnosti, k její explozi či implozi.“ Centrem pozornosti je islámský fundamentalismus, jehož hodnoty kolidují s pravidly demokracie.

Závěry Sartoriho analýzy potvrdily tyto události: teroristický útok na Manhattan v září 2001, krach arabského jara v letech 2010-2012, zrod Islámského státu v letech 2014-2019, konec sekulárního státu v Turecku, migrační krize v Evropě v období 2015-2023 a výbuch hněvu muslimského světa ohledně Gazy. Porovnejme nyní Sartoriho myšlenky s dneškem:

1) Sartori: „Vnitřní rozdělení považovala politická obec po celá tisíciletí za ohrožení vlastního přežití a od svých poddaných vyžadovala svornost bez rozkolů… Multikulturalismus představuje historický zlom…, zdůrazňuje rozpory…, vytváří posílené identity tím, že v nich splývá a překrývá se např. jazyk, náboženství, etnikum a ideologie… Multikulturalismus s sebou nese rozpad pluralitní komunity do podcelků uzavřených a homogenních komunit. “

Dnešek: Vítací politika Merkelové z roku 2015 způsobila největší destabilizaci Evropy v 21. století. Absorpční schopnost západní Evropy byla překročena. Výsledkem byly teroristické útoky, masové nepokoje, nárůst kriminality včetně útoků na ženy, drogové gangy, no-go zóny na předměstích. Týká se to Francie, Německa, Spojeného království, Belgie, Švédska a dalších zemí. Teorie i praxe multikulturalismu selhaly v podmínkách extrémní migrace z jiného kulturního a náboženského prostoru.

2) Sartori: Přistěhovalci se liší ve čtyřech základních odlišnostech: v jazyku, zvyklostech, náboženství a etniku. „Ty první dvě představují odlišnosti překonatelné, zatímco druhé dvě nastolují problém zásadní odlišnosti.“ Co se týče náboženství, zvláště vyniká kontrast mezi islámem a křesťanstvím. „Židé, Indové i Asiaté příslušejí k pružným a členěným kulturám, jež dokáží udržovat rovnováhu mezi setrváváním v uzavřenosti a vstřícnou otevřeností. Islám ve své hrubé podobě, jakou vyváží do Evropy, tuto pružnost postrádá.“

Dnešek: V otevřeném dopise z roku 2021, adresovanému francouzskému prezidentu Macronovi, varovalo dvacet generálů ve výslužbě, stovka důstojníků a přes tisíc vojáků před islamismem, občanskou válkou a rozvratem demokracie. V červnu 2023 byli hlavními účastníky rozsáhlých nepokojů ve Francii přistěhovalci, kteří nemají zájem o vzdělaní a výuku tamního jazyka. Zajímají se jen o sociální dávky. Stupňují náboženské a politické požadavky spjaté s islamismem, který šíří místní imámové.

3) Sartori: „Přistěhovalecký problém nevyvolává pouze kulturní vzdálenost…, nýbrž také počet, tj. množství imigrantů. Cizí populace v rozmezí 10 % může ještě představovat přijatelné množství…, a pokud by dosáhla 30 %, je téměř jisté, že by narážela na silný odpor. Byl by takový odpor projevem rasismu? Připusťme, že ano (aniž bychom s tím souhlasili): pak ovšem tento rasismus zavinil ten, kdo ho vyvolal.“

Dnešek: Podle politologa Petra Sokola žije v Evropské unii přes 20 milionů muslimů a jejich počet roste kvůli nové migraci i vyšší porodnosti. Ve Spojeném království žije přes 4 miliony muslimů, v Německu téměř 5 milionů. Ve Francii 5,7 milionů, což je téměř 10 % obyvatelstva. K 10 % se blíží muslimové v Belgii, Nizozemsku, Rakousku a Švédsku. Aktuální migrace přispívá k vyššímu podílu Arabů mezi muslimy. Ti jsou soustředění do čtvrtí velkých měst. Například v berlínském Neuköllnu a bruselském Molenbeeku tvoří migranti téměř 40 %.

4) Sartori: „Učenci vždy svědomitě rozlišují mezi otevřeným, rozumným islámem a islámem uzavřeným, odmítavým. Na úrovni mas však došlo ke vzkříšení a rozdmýchání islámu v té nejryzejší podobě, tedy islámu fundamentalistického… Autentický islám vytváří militantní skupiny, které se akcemi (násilnými, je-li třeba) snaží dosáhnout tří cílů: očistit muslimský svět, obrátit na víru částečně muslimské země, obnovit svatou válku (džihád) a vzít Západ útokem… Sekulární Západ nebere tyto věci vážně, ba dokonce jim už nerozumí. V tom ale chybuje.“

Dnešek: Západní Evropa zažila nespočet teroristických útoků. Pouze ve Francii je na seznamu 20 120 lidí, u nichž hrozí radikalizace směrem k terorismu. Z toho 5 300 osob sledují bezpečnostní složky státu. Jedná se většinou o cizince, ať již jsou v zemi legálně či nelegálně. V důsledku války mezi Hamásem a Izraelem v Gaze lze očekávat nárůst počtu islámských radikálů. Kde je však ta hranice, za níž už bezpečnostní složky neuhlídají všechny rizikové osoby a dojde k rozpadu občanského smíru?

5) Sartori: „Ve věku masových sdělovacích prostředků a mediálního bombardování může docházet k bleskovým a intenzivním procitnutím z letargie. Sílu tohoto plamene je třeba pochopit.“

Dnešek: V listopadu 2023 vyjádřili hněv kvůli válce v Gaze lídři muslimského světa – Erdogan, Sísí, Raísí a další – na mimořádném summitu v Rijádu. Tento hněv může ovlivnit arabskou a muslimskou veřejnost na celou generaci. Tento hněv prostupuje západní a severní Evropu, kterou štěpí a rozkládá. V říjnu 2023 vydal deník Bild celospolečenský manifest pod názvem Německo, máme problém! V něm se píše: „Náš světonázor, naše hodnoty jsou v ohrožení, události v Izraeli ukázaly, kolik lidí nás a naše hodnoty doslova nenávidí, kolik těch, kteří požívají naši pohostinnost, vychovává své děti k nenávisti k nám a kolik jich je ochotno se přidat k teroristům, aby nás zničili.“

Domácí a hosté

Evropa jako Šípková Růženka se probouzí po 20 letech do nové reality. Svědčí o tom také atmosféra fotbalového utkání mezi Německem a Tureckem na berlínském stadionu. Němečtí hráči a diváci tu v listopadu 2023 zažili frustrující pocity, neboť kdykoli se domácí hráči dotkli míče, ozýval se pískot tureckých fanoušků. Domácí si mohli připadat jako cizinci. Přitom němečtí fanoušci projevili smysl pro humor, když po úvodním gólu domácích začali skandovat: „Vyhrajte venku, vyhrajte venku!“

Radikální změnu migrační politiky již ohlásily Finsko, Dánsko, Island, Norsko, Švédsko, Francie a Německo. A jakou sebereflexí prochází mediální, politická a akademická elita v Česku?

Zdroje

„BILD: Padesát bodů pro život v Německu.“ 1. 11. 2023. Zdroj: https://www.bild.de/politik/inland/politik-inland/deutschland-wir-haben-ein-problem-hier-lesen-sie-das-bild-manifest-85895408.bild.html; Strojový překlad: https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/bild-padesat-bodu-pro-zivot-v-nemecku.A231031_143033_p_zahranici_nef

Dosadil, Pavel. 18. 11. 2023. „Frustrující noc v Berlíně. Němci byli doma nemilosrdně vypískáni.“ Zdroj: https://www.sport.cz/clanek/fotbal-euro-frustrujici-noc-v-berline-nejen-kapitan-nemcu-byl-nemilosrdne-vypiskan-5016847

Echo24, ČTK. 11. 11. 2023. „Dorazil i Asad. Erdogan, Sísí, Raísí a další. „Rozzuření“ muslimové se sjeli do Rijádu kvůli Gaze.“ Zdroj: https://echo24.cz/a/HJa8F/zpravy-svet-dorazil-asad-erdogan-ssisi-raisi-rozzureni-muslimove-sjeli-rijadu-kvuli-gaze

Hampejs, Martin. 21. 10. 2023. „Macron chce nelítostný stát.“ Lidové noviny, s. 5.

Plesník, Vladimír. 18.10. 2023. „Takřka tři ze čtyř Němců považují příchod muslimů za riziko.“ Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-takrka-tri-ze-ctyr-nemcu-povazuji-prichod-muslimu-za-riziko-40447420

Sartori, Giovanni. 2005. Pluralismus, multikulturalismus a přistěhovalci. Esej o multietnické společnosti. Praha: Dokořán.

Sokol, Petr. 2. 11. 2023. „Kdo v Evropě podporuje Hamás.“ Reflex, s. 17.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*