Jak může Peking změnit průběh války na Ukrajině?




Sdílet článek:

PETR VLK

Globální  Jih  nepředstavoval  ještě  cca  před  takovými  10ti  roky  pro  kolektivní  Západ  žádný problém. Jenže  časy se  mění! Neuvěřitelně  a  neuvěřitelným  tempem.  Kolektivně  západní  papaláši  se  od  začátku  téhle  idiotské  války, jíž  šlo tak  snadno  zabránit,  snaží  ulovit na svou stranu  státy  globálního Jihu. Především  ty  velké a rozhodující  – Indii,  Brazílii,  JAR, Indonesii, Saudskou  Arábii, atd.  atd. Zcela  mimořádnou  roli  ovšem sehrává  Čína. Spolu  s  Indií. Ale  prim hraje  Čína.

Zelenský a kolektivní  Západ  se  snaží  získat  rozvojový  svět  pro tzv. Zelenského mírovou  formuli,  což  není  nic  jiného,  než  požadavek  naprosté  kapitulace  Ruska,  s jeho  totální destrukcí  jako státu  a následného bankrotu.

Za pár  týdnů  dojde  ve  Švýcarsku  k  mezinárodní  konferenci,  kde  by  se  účastníci  měli kolem  toho Zelenského vzorce  sjednotit a  vyvinout  tlak  na  Rusko, aby  se podrobilo. Za mne  směšný  nápad. Respektive  tragicky  směšný. Když  uvážíme  jako  ultimátní  veličinu  ruský  jaderný  arzenál. Chránící  Moskvu  před  jakoukoliv  porážkou,  neřknu li kapitulací.

Tou  plánovanou  švýcarskou  konferencí  se  zabýval  hlouběji  i  můj  oblíbený  ukrajinská  server  Strana. ua a  napsal  o tom následující  analýzu:

Большой китайский маневр. Как Пекин может изменить ход войны в Украине

podle  překladače

Skvělý čínský manévr. Jak může Peking změnit průběh války na Ukrajině

V příštích měsících se hlavní dění  kolem války na Ukrajině bude týkat Číny. Ta  se může  stát silou, která mění běh událostí.

Právě v této funkci ji vnímá Rusko, Ukrajina i Západ. Ale každý po svém.

Aktivace v „čínském“ směru je vidět v rozpisech oficiálních návštěv.

Nedávno  navštívil  Čínu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Pekingu a byl přijat Si Ťin-pchingem. Německý kancléř Olaf Scholz také  odcestoval  do  Pekingu. Začátkem května Xi odletí do Paříže, kde se setká s Emmanuelem Macronem. v polovině května Vladimir Putin zavítá do Číny .

A v polovině června má Ukrajina v úmyslu uspořádat ve Švýcarsku summit o „mírovém vzorci“ Vladimíra Zelenského . Kyjev a Západ moc chtějí, aby se Čína zúčastnila. Protože bez ní tato konference nesplní svou hlavní roli, kterou jí Ukrajina a Západ přidělují: demonstrovat „sjednocení předních světových mocností“ kolem Zelenského a jeho  „mírové formule“. Což bude v tomto případě Kremlu prezentováno jako „požadavek celého světového společenství“.

Jde zase o součást širší snahy Západu přerušit úzké vztahy Číny s Ruskem, což Rusku umožňuje obcházet  západní sankce. Globálně je cílem Ukrajiny a západních partnerů povzbudit Peking, aby zastavil ekonomickou podporu pro Moskvu, což by byla pro Ruskou federace velká rána. Připomeňme, že v poslední době Američané zpřísnili kontrolu nad dodržováním sankcí a rozšířili svůj seznam, načež začaly problémy při vzájemném vyrovnání plateb čínských bank s Rusy . Nicméně soudě podle skutečnosti, že to obecně nepřerušilo obchod mezi Ruskem a Čínou, drží Peking politické rozhodnutí pokračovat v interakci s Ruskou federací navzdory sankcím.

Západní tlak ale pokračuje. Před nedávnem média psala s odkazem na šéfa ministerstva zahraničí Antonyho Blinkena, že Washington je znepokojen rozšiřováním vojenské spolupráce mezi Čínou a Ruskem. Poté americký ministryně financí pohrozila Číně sankcemi a dalšími důsledky pro spolupráci s Ruskou federací.

Hlavní pákou západního tlaku na Čínu představuje faktor zahraničního obchodu. USA a EU jsou pro Čínu hlavní exportní trhy, jejichž ztráta by pro Peking byla velmi bolestivá. Tato závislost je však vzájemná: Západ je závislý  na dodávkách obrovského sortimentu čínského zboží, které buď nemůže nahradit vůbec, nebo může, ale výrazně  dráže, což  urychlí inflaci. Navíc plnohodnotná ekonomická válka mezi Západem a Čínou bude znamenat „útěk“ Pekingu od dolaru a eura, tudíž  prudké zhoršení problémů obou těchto měn a globálního finančního systému, který na nich spočívá.

Donutit Čínu, aby opustila vztahy s Ruskou federací, bude proto velmi obtížné, ne-li nemožné. Navíc se zdá, že Čína a Rusko hodlají realizovat svůj plán, který se nekoresponduje s tím ukrajinským a západním.

Jeho obrysy se objevily nedávno.

Za prvé, Lavrov na setkání s velvyslanci v Moskvě prohlásil, že Rusko podporuje čínský mírový plán, který byl navržen 24. února 2023. Připomeňme, že vychází z teze o nutnosti příměří podél frontové linie bez stažení ruských vojsk z území Ukrajiny. To znamená „korejské řešení“. Za druhé, Lavrov zopakoval stejnou myšlenku během své návštěvy v Pekingu.

Takže Rusko a Čína se v podstatě sjednotily kolem nového „mírového vzorce“, což z něj činí alternativu k „formuli Zelenského“.

A to otevírá vyhlídky na celou řadu dalších akcí.

Za prvé, Čína si může pro svou účast na mírové konferenci stanovit dvě podmínky. Jednak se ho zúčastní i Ruská federace.

Za druhé, kromě Zelenského mírového vzorce by měla zvážit také čínský „mírový plán“, který do té doby, aby posílil svou pozici, může být transformován do širšího plánu pro „globální Jih“ zahrnující Indii, Brazílii, Indonésii, Afriku a další země.

Pak existují tři možné scénáře.

Za prvé : Zelenskij a Západ odmítají čínský návrh a pořádají svou konferenci bez Pekingu a dalších nesouhlasících zemí, čímž neutralizují její význam jako demonstraci „jednoty mezinárodní pozice Ukrajiny“. Zároveň může Čína uspořádat vlastní konferenci s Ruskem, na které schválí svůj „mírový plán“.

Za druhé : Ukrajina a Západ souhlasí s čínským návrhem, uspořádají konferenci za účasti Ruska a diskuzi o dvou „mírových vzorcích“. V tomto případě ale pro Kyjev existuje riziko, že většina účastníků (vzhledem ke kvantitativní převaze zemí „globálního Jihu“ na akci) bude hlasovat pro „čínský vzorec“, protože vypadá jednodušeji a rychleji provést (okamžité příměří podél frontové linie). Pro Kyjev to samozřejmě nebude nijak závazné, ale oslabí to mezinárodní pozici Ukrajiny a posílí pozice těch sil na Západě, které se zasazují o brzké ukončení války na frontě.

Za třetí : ještě před konferencí Ukrajina, Západ, Čína, přední země „globálního Jihu“ a Rusko dospějí ke společnému rozhodnutí vypracovat kompromisní plán pro ukončení války založený na zastavení bojů na frontě. Plán je schválen na mezinárodní konferenci, podepsán oběma stranami a vstupuje v platnost. Tato varianta se zatím jeví jako krajně nepravděpodobná, ale pokud se v době konání konference situace na bojišti pro ukrajinské ozbrojené síly zhoršila a problémy s odblokováním americké pomoci Ukrajině nebyly vyřešeny, pak její pravděpodobnost nebude nulová.

Celkově všechny tři možnosti Rusku vyhovují, a proto Moskva nyní tak aktivně podporuje čínský „mírový plán“.

Otázkou je, že to chápe i Západ, a proto se bude snažit vyvinout veškeré úsilí, aby Peking odmítl předložit alternativní „mírový plán“, zúčastnil se konference o Zelenského „mírovém vzorci“, a co je nejdůležitější, náhle přerušil styky s Ruskou federací a přestal ji podporovat.

Příští dva měsíce před očekávaným časem konference ve Švýcarsku ukážou, zda tento tlak přinesl nějaké výsledky nebo zda Moskva a Peking budou i nadále postupovat společně podle svého plánu.

******

Není celkem  co dodat.  Konference  BEZ  Ruska  je  nesmysl. A  Čína  podle  západních nebo dokonce  Zelenského  not  hrát  nebude. Proč  by měla? Takové „mírové“ konference  zorganizoval  Zelenský  už  dvě – v Kodani a  Saudské Arábii. Obě  skončily  debaklem…

 

Posílali byste ukrajinské muže v ČR zpět na Ukrajinu bojovat ve válce?
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Ten ukrajinskej zapocenej vyfetovanec i ten senilní americkej pablb musí být totálně vymaštění-Čína proti Rusku NIKDY nepůjde,Čína potřebuje silný Rusko protože ví,že bez něj by to byla její sebevražda a byla by další na řadě-když si toto uvědomuju já,tak tam u nich asi tuplem…Mimochodem se divím,že si Čína s Ruskem a třeba i se Severní Koreou a Iránem neudělali nějakej vojenskej pakt,to by slavnej západ teprv čuměl!!!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*