Jak zdůvodňuje Rusko zastavení plynu pro Polsko a Bulharsko? A které evropské země již platí v rublech?




Sdílet článek:
Na úvod jako vždy upozorňuji případné novodobé Urválky, že článek se nijak netýká války, ale čistě sankcí, jejichž důsledky poznáváme – a brzy poznáme i mnohem citelněji – již nyní. A tak, jak nesouhlasím s válkou, nesouhlasím ani se sankcemi, které ze všeho nejvíc odnesou evropští občané, neboť Rusko si již dávno našlo pro svoji ropu, plyn, ale i další produkty, jiné odběratele – zejména Indii a Čínu, ale i jihoamerické a africké země.

My si ovšem nový plyn nezajistíme, o čemž mne ubezpečilo i nedávné prohlášení zcela nekompetentního Jurečky, který jej chce získávat z kravských exkrementů v situaci, kdy máme na příkaz jejich zlatého telete – EU – počty skotu snižovat – a to ve jménu náboženství svaté Gréty a s ním souvisejícího snížení produkce CO2. Ostatně, už když byl v minulosti tento zcela nekompetentní politik na ministerstvu zemědělství, tak se spolupodílel na likvidaci chovů – opět na rozkaz jejich bruselské modly.

Ale nyní se již podívejme na to, co o ukončování dodávek plynu Evropě říkají v Rusku…

Poté, co západní země zmrazily ruské devizové rezervy ve výši asi 300 miliard dolarů, Rusko již nedůvěřuje západním bankám, a proto Putin nařídil, že ruský plyn musí být od dubna převeden na účty Gazprombank v Rusku. Na podporu rublu musí být tyto peníze vyměněny za rubly. Na rozdíl od toho, co tvrdí některá média, převod na ruský účet může být proto proveden v eurech nebo dolarech.

Protože však konverzi provádí ruská centrální banka, na Západě se ozývají hlasy, které ji považují za obcházení sankcí proti ruské centrální bance, což je důvod, proč některé země odmítají platit za ruský plyn tímto způsobem. Na konci dubna proto Polsko a Bulharsko převedly své účty za plyn v dolarech na účty v Evropě jako dříve. Plyn však takto nebyl podle nové směrnice zaplacen a oběma zemím vypnul Gazprom plynový kohoutek.

A takto o tom ve středu ve večerních zprávách informovala ruská televize:

Evropská komise vyzvala sousední země, aby se o zbývající plyn podělily. Německo však není ochotno pomáhat ostatním, ani samo sobě: o nákupu za rubly se v Berlíně ani nemluví. Na rozdíl od Rakouska, které Gazprombank již novým způsobem zaplatilo.

Na nový, ale přímočarý systém, ve kterém musí být plyn z Ruska placen v ruské národní měně, se mnoho evropských zemí nepřeorientovalo ani do měsíce. A tak byla poslední bulharská platba v dolarech převedena zpět na účty  Bulharů, stejně jako na účty polské PGNiG. V důsledku toho Gazprom zcela přestal dodávat plyn těmto spotřebitelům.

Gazprom proto oznámil: „K večeru 26. dubna Gazprom Export ještě neobdržel platby od Bulgargazu (Bulharsko) a PGNiG (Polsko) za dodávky plynu v dubnu v rublech v souladu s ruským prezidentským dekretem č. 172 ze dne 31.03.2022. Platby za dodávky plynu musí být prováděny v rublech pomocí nových účtů od 1. dubna. Smluvní strany o tom byly včas informovány.“

Reakce byla prudká. Varšava to označila za útok na Polsko, Bulharsko za vydírání.

„Přerušení dodávek plynu gazpromem je do očí bijícím porušením stávající dohody a vydíráním při provádění plánu na platbu plynu v rublech třetími stranami, který nezaručuje dodávky plynu ani příjem bulharských peněz. S takovým druhem krádeže se nesmíříme,“ řekl prezident Petkov.

Ale jak potom nazvat zmrazení 300 miliard ruského zlata a devizových rezerv v dolarech a eurech Amerikou a Evropou? Po těchto akcích, bezprecedentních v historii, vydal Vladimir Putin dekret o přechodu na nový platební systém pro ruský plyn s nepřátelskými zeměmi.

„Tato potřeba vyplynula ze skutečnosti, že, jak víte, významná část našich rezerv byla zablokována a – jednoduše řečeno – ukradena, což si vyžádalo přechod na nový platební systém,“ řekl Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta.

V minulosti evropští spotřebitelé převáděli peníze na účty Gazpromu u evropských bank, což znamenalo, že plyn i peníze zůstaly nějakou dobu v Evropě. Nyní je to nepřijatelné riziko. Podle prezidentova rozhodnutí si proto evropští spotřebitelé budou muset sami otevřít účty u ruské Gazprombank – jeden v cizí měně a jeden v rublech. Je důležité, aby to kupující plynu udělal. A teprve po konverzi a poté, co Gazprom obdrží rubly – tedy když je platba zaručena – přechází vlastnictví plynu na spotřebitele.

Evropská komise byla značně pobouřena, protože platit za plyn v eurech a pak zmrazit peníze už nefunguje.

Polsko vkládá své naděje do města Swinoujscie a doufá, že tam rozšíří kapacitu svého terminálu na zkapalněný zemní plyn. Doufají také v plynovod Baltic-Pipe, který bude přepravovat norský plyn přes Dánsko. Ale to bude trvat měsíce nebo dokonce roky. Mezitím se dnes ráno zvýšil příliv ruského plynu z Německa do Polska plynovodem Jamal-Evropa pětinásobně, což polským představitelům nebrání v hlasitých prohlášeních.

„Ne. Nebudeme kupovat plyn z ruské strany, od ruských společností. Basta,“ řekl polský vládní komisař pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski.

Co by se stalo, kdyby největší evropské ekonomiky, které jsou hlavními spotřebiteli ruského plynu, jako Německo, udělaly něco podobného? To popisují bankéři jedním slovem: recese. A to hluboká.

„Přerušení dodávek energie z Ruska by znamenalo 5% pokles německého HDP ve srovnání se základním scénářem, v podstatě významnou recesi. A nyní vidíme, že toto riziko je zcela reálné. Vidíme důsledky, jaké má rozhodnutí Polska, takže na to musíme být připraveni,“ řekl Christian Seving z Deutsche Bank.

Připravuje se na to německý ministr hospodářství Habeck, který dnešní rozhodnutí Ruska popsal slovy, že Rusko používá energii jako zbraň? Oficiálně Berlín říká, že nebude kupovat plyn za rubly. Německá společnost Uniper však uvedla, že je možné přijmout podmínky Ruska a mluvit s německou vládou o placení v rublech.

Podle zpráv z médií s tím souhlasil i rakouský OMV, i když rakouský kancléř Karl Nehammer to popřel. Podle agentury Bloomberg si již celkem deset zákazníků z Evropy otevřelo speciální účty u Gazprombank, aby zaplatili za dodávky plynu z Ruska v rublech. A čtyři dovozci dokonce provedli platby.

Maďarsko je jednou ze zemí, které se přizpůsobily nejrychleji. „Gazprom je známý tím, že přechází na jinou platební metodu – rubly. Našli jsme řešení, které umožňuje převést platbu za plyn v eurech na náš účet v eurech u Gazprombank. Peníze banka vyměňuje za rubly, které jsou pak převedeny na Gazprom Export,“ řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Sousedé mohou způsobit problémy. Bulharsko, které je bez plynu, je tranzitní zemí, přes kterou ruský plyn z plynovodu Turk Stream dosahuje do Srbska, Chorvatska a Maďarska. Sofie na to již poukázala, ale aby se neopakoval ukrajinský scénář neoprávněné těžby plynu nebo jednoduše řečeno krádeže plynu, Gazprom již varoval, že v tomto případě bude objem tranzitu snížen o staženou částku.

Polsko je také tranzitní zemí, ale do Německa vedou i další plynovody. Takže Varšava musí přijít s něčím jiným.

Návrhy jsou již předkládány. Zavedení cel na dovoz plynu a ropy z Ruska ve výši 25 až 35 procent. Co to bude stát spotřebitele, je jasné. Koneckonců, cena tisíce metrů krychlových plynu na evropské burze dnes vzrostla o více než 20 procent na více než 1 350 dolarů…

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Eurosoudrzi zřejmě neznají jeden ze základních fyzikálních zákonů. Zákon akce a reakce. Rozčilovat se nad přírodními zákony je celkem zbytečné.

  2. „Ale jak potom nazvat zmrazení 300 miliard ruského zlata a devizových rezerv v dolarech a eurech Amerikou a Evropou?“ Reakcí na porušení mezinárodního práva a Minských dohod ze strany Ruska.

    • Můžete prosím nějak konkretizovat to porušení Minských dohod ze strany Ruska? Děkuji předem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*