Směřujeme k vzrušující budoucnosti využívající výhradně obnovitelné zdroje energie. Vítr a slunce budou pohánět svět zítřka!
A teď je čas se probudit… Zdá se vám totiž sen. A tohle je realita: ropa, zemní plyn a uhlí zajišťují 84 % veškeré světové energie. To je jen o dva procentní body méně než před dvaceti lety. A ropa stále pohání téměř 97 % veškeré světové dopravy.
Proč se to nedaří?
Navzdory titulkům v novinách, které tvrdí, že rychle přecházíme od fosilních paliv, se to prostě neděje. Dvě desetiletí a pět bilionů dolarů, které vlády „investovaly“ do zelené energie, a sotva jsme se pohnuli z místa.
Mělo to být přitom tak snadné. Proč se to nedaří?
Jedním slovem: doly…
Abychom ze slunce a větru získali stejné množství energie, jaké nyní získáváme z fosilních paliv, budeme muset masivně zvýšit těžbu jiných nerostných surovin. A to více než o 1000 %.
To není spekulace. To je fyzika.
Měď, železná ruda, křemík, nikl, chrom, zinek, kobalt, lithium, grafit a vzácné kovy, jako je neodym. Ty všechny potřebujeme.
A pak je třeba tyto kovy a materiály zpracovat na motory, lopatky turbín, solární panely, baterie a stovky dalších průmyslových komponent. K tomu je také zapotřebí spousta energie, což vyžaduje ještě větší těžbu.
Jak uvádí studie Světové banky, tyto zelené „technologie … jsou ve skutečnosti podstatně materiálově náročnější“ než náš současný energetický mix. To je možná podcenění století: suroviny tvoří 50-70 % nákladů na výrobu solárních panelů i baterií.
Až dosud na tom tolik nezáleželo, protože větrná a solární energie stále tvoří jen několik procentních bodů celosvětových dodávek energie. Nepředstavují významného hráče v oblasti energetiky. A je nepravděpodobné, že by se jím v dohledné době staly.
Čína nás má v hrsti
Pro představu však řekněme, že prudce zvýšíme těžbu. Kde by se tyto nové doly nacházely?
No za prvé, v Číně.
Tato země je dnes největším zdrojem většiny našich kritických energetických surovin. Spojené státy jsou nejen nevýznamným hráčem, ale jsou ze 100 % závislé na dovozu hned sedmnácti kritických nerostných surovin. Chceme dát Číně větší politický a hospodářský vliv?
Ironií je, že všechny potřebné nerostné suroviny máme přímo v Severní Americe. Ale hodně štěstí při jejich získávání ze země… Návrhy na výstavbu dolů ve Spojených státech totiž stále častěji narážejí na tvrdý odpor, ne-li přímo na zákazy. Uveďme jen jeden příklad: v roce 2022 Bidenova administrativa zrušila navrhovaný důl na měď a nikl v severní Minnesotě. Stalo se tak po letech odkladů a proplétání se labyrintem environmentálních předpisů.
Ano, ti samí ekologové a ekologicky smýšlející politici, kteří vyzdvihují všechny výhody elektromobilů, jsou ti samí lidé, kteří znemožňují těžbu materiálů nezbytných pro výrobu těchto automobilů – jako je měď a nikl.
Zkuste si to vysvětlit.
Kolik toho spotřebujeme?
Zatím jsme mluvili pouze o dnešních energetických potřebách. A co ty zítřejší?
Budoucí poptávka po energii bude mnohem větší než ta dnešní. To platí po celou historii civilizace. V budoucnosti bude nejen více lidí, ale také více inovací. A podnikatelé byli vždy lepší ve vynalézání nových způsobů, jak energii využívat, než jak ji vyrábět.
Je to zřejmé, ale stojí za to to říci: Než byly vynalezeny automobily, letadla, léky nebo počítače, nebyla k jejich pohonu potřeba žádná energie.
A jak se bude více lidem dařit, budou chtít věci, které už ostatní mají – od lepší lékařské péče přes dovolenou až po auta.
V Americe připadá na každých 100 obyvatel asi 86 automobilů. Ve většině světa je to asi pět aut na sto obyvatel.
Více než 80 % letecké dopravy slouží k osobním účelům. To představuje dvě miliardy barelů ropy ročně.
Nemocnice spotřebují o 250 % více energie na metr čtvereční než průměrná komerční budova.
A globální informační infrastruktura – cloud – již nyní spotřebovává dvakrát více elektřiny než celé Japonsko, třetí největší ekonomika světa. Jen obrovská datová centra, která jsou srdcem cloudu, spotřebují téměř desetkrát více elektřiny než 10 milionů elektromobilů na světě.
Elektronické obchodování se rozjelo a pohání rekordní růst skladů, které jsou stále více zaplněny energeticky náročnými roboty. Americký index nákladní kamionové dopravy se za posledních deset let více než zdvojnásobil, aby bylo možné zboží do těchto skladů a z nich dopravit.
Nebuďte naivní!
To jsou dnešní známé trendy. Budoucnost sice předpovědět nemůžeme, ale můžeme předpovědět, že inovací bude přibývat – v robotice, bezpilotních letadlech, kvantové výpočetní technice, biotechnologiích. A nová odvětví, která si zatím neumíme představit.
To vše bude vyžadovat více energie – mnohem více.
Budou zapotřebí fosilní paliva, jaderná energie a ano, i obnovitelné zdroje.
Ale pokud si myslíte, že to všechno můžeme získat z větru a slunce, nechte si zdát.
Mark Mills, Prager University
Jen bych autora doplnil, že kromě množství energie, velikosti zdrojů, je neméně důležitá dostupnost energie v čase. Moderní průmyslová velkovýroba je založena na tom, že elektřina je dostupná v potřebném množství a čase. O kolik by klesla efektivita výroby, která by se musela přizpůsobovat tomu, jestli svítí slunce nebo fouká vítr?