NN
Alarmisté v oblasti klimatických změn propadají panice z toho, že Trump vyhrál volby. Mnohé akce „zelených firem“ prudce padají a zelení aktivisté se připravují na život ve zcela nové realitě.
Trump nikdy neuvěřil jejich iluzím o změně klimatu způsobené člověkem a nemůže být šikanován, aby podporoval jejich ziskovou zelenou agendu tak jako progresivci.
Nejenže v minulosti zesměšnil některé z jejich nejbizarnějších tvrzení, ale také slíbil, že bude pokračovat v těžbě fosilních paliv a odstoupí od velmi pochybné Pařížské klimatické dohody. Tento svůj závazek opět deklaroval i po znovuzvolení.
Zastánci čistých technologií jsou momentálně v režimu dokumentování škod, které utrpí, přičemž šéf OSN pro klima Simon Stiell se snaží zmírnit obavy akciových trhů prohlášeními typu:
„Ti, kteří investují do čisté energie, se už dnes těší z obrovských výher, pokud jde o pracovní místa a bohatství a levnější a bezpečnější energii. Je to proto, že globální energetická transformace je nezbytná a nabírá na rychlosti, díky čemuž patří mezi největší ekonomické příležitosti naší doby.“
Agentura Reuters mezitím uvedla, že Trumpovo vítězství „zatemnilo vyhlídky na silnou dohodu na klimatickém summitu COP29“, který probíhá tento a příští týden v Ázerbájdžánu. Očekává se, že zúčastněné země si stanoví nový cíl pro klimatickou pomoc, který může přesáhnout 1 bilion dolarů ročně.
Klimatičtí alarmisté se nyní obávají, že pokud USA nebudou na tomto programu participovat, pak ani jiné země neposkytnou finanční prostředky.
Agentura Reuters také rychle poukázala na to, že Trump označil změnu klimatu za podvod a že jeho političtí poradci zvažují odstoupení USA z Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (Pařížské dohody).
Mnozí se také obávají, že po svém opětovném nástupu do funkce se Trump pokusí od ní znovu odstoupit, což by mohlo připravit půdu pro neochotu jiných zemí dohodu dodržovat.
Vedoucí výzkumnice Centra pro evropskou reformu Elisabetta Cornagová naznačila, že výsledek amerických voleb by mohl znamenat katastrofu pro financování změny klimatu. Jak uvedla:
„Prosazování ambicióznějšího financování v oblasti klimatu bude téměř nemožné bez účasti USA, což demotivuje rozvojové země, aby braly vážné ambice Západu v oblasti klimatu.“
Jeden latinskoamerický ministr pro klima agentuře AP řekl, že Trumpův návrat do Bílého domu je velkým neúspěchem.
„Americké volby vnímám jako facku klimatickému pokroku, ale nepodaří se jim zastavit globální tlak na čistou energii. Držet se fosilních paliv je slepá ulička,“ uvedl tento představitel.
Očekává se, že Trump zvýší produkci fosilních paliv
Trump vyjádřil svůj záměr zvýšit produkci fosilních paliv a očekává se, že podpoří těžební průmysl prostřednictvím regulací a potenciálního otevření dalších federálních pozemků pro vrty.
Může také zrušit některé politiky, které se týkají emisí a fosilních paliv, což učinil i během svého prvního funkčního období. Kromě toho plánuje podporovat nové terminály pro vývoz zkapalněného zemního plynu. To je něco, proti čemu Biden aktivně pracoval.
Klimatický alarmista Sam Ricketts řekl, že Trumpovo prezidentování způsobí, že planeta nebude pro děti bezpečná.
„Toto je samozřejmě těžko snášen výsledek pro ty z nás, kterým záleží na naší demokracii, zdravých komunitách a bezpečné a obyvatelné planetě pro naše děti. Není na tom nic pozitivního, je to silná rána,“ řekl.
Trump zatím nezveřejnil svou oficiální klimatickou agendu , ale už stačil říci, že zruší zákon Bidenovy administrativy o snižování inflace, který neefektivně utrácí miliardy dolarů na ekologizaci ekonomiky.
Be the first to comment