Novinky

Pavel vyjádřil podporu vstupu Ukrajiny do NATO a EU
Sdílet článek:

Při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze spočítal český prezident Petr Pavel, kolik již Česká republika přispěla financí a vojenského materiálu Ukrajině, podpořil její vstup do Severoatlantické aliance (NATO) a přislíbil další finanční podporu.

Už minul téměř pětistý den ve válce probíhající mezi Ruskem a Ukrajinou a „Volodymyr Zelenskyj přijel nejenom proto, aby nám vyjádřil svoje poděkování za tuto pomoc, ale zároveň také přijel, aby slyšel od nás, že jsme s nimi i nadále, že je budeme podporovat“, řekl prezident Pavel. (zdroj)

Za dobu trvání konfliktu Česká republika (vláda, privátní společnosti a občané) „přispěla celkovou hodnotou 45 miliard na boj proti ruské agresi“, uvedl Pavel.

Podpora se podle Pavla pohybovala „především v oblasti těch komodit, které Ukrajina potřebovala nejvíce“.

„Poskytli jsme celkem 676 kusů těžké techniky a protivzdušné obrany, 4,2 milionu kusů středorážové a velkorážové munice, nebo například 380 tisíc kusů dělostřelecké munice. 1,5 miliardy poskytla česká vláda na rozvojovou pomoc a humanitární asistenci na Ukrajině,“ uvedl Pavel.

Pavel se také dotkl nadcházejícího summitu NATO ve Vilniusu, kde má podle něho jednat „především o Ukrajině“.

Podle Pavla má být během jednání vytyčen střednědobý plán, který na pět let zafixuje podporu Ukrajiny. „Ta podpora bude vyjádřena i finančními prostředky ve výši 500 mil eur a Česká republika do této podpory je připravena přispět pěti miliony eur,“ říká český prezident.

V rámci konání summitu má podle prezidenta proběhnout první úvodní jednání rady NATO a Ukrajiny.

„Je potřeba říci naprosto jasně, že je v zájmu České republiky, aby Ukrajina v okamžiku, kdy válka skončí, zahájila jednání o přístupu do NATO, protože je to v zájmu i naší bezpečnosti, je to v zájmu regionální stability, ale také ekonomické prosperity,“ dodal Petr Pavel.

„Naše zkušenost nám také říká, že síla je v jednotě, síla je v podpoře společenství, které dává přednost spolupráci před konfrontací, a z tohoto pohledu bychom Ukrajinu a její přístup do NATO, ale i do Evropské unie měli podporovat,“ míní český prezident.

Pavel také podpořil vstup Ukrajiny do Evropské unie.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. D.Uklidnete se pane.Zitra to nebude,takze odpocivejte.Rozcilil jste se vic nez pan dobyvatel.No a stejne mu to neni nic platne.Svedsko a Finsko ma jiny nazor.

  2. K.Pokud nemate co rici k tematu clanku a jenom napadate ostatni diskutujici,radeji mlcte – jinak budete povazovan za blba. Mlceti zlato je dobra praxe.

  3. V.Ale copak pane ideologu copak se deje?Ze nekdo nekoho napadá?A cim prosimvas? Vaš oblibenec napada sousedni stat a to zvesela obhajujete.No a me klidne muzete napadnout taky,rád se budu branit.Tak do toho.

    • Podívejte – každý má právo na svůj názor. Já mám svůj názor a vy také a je vám houby po tom – nic s tím neuděláte.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*