Historie jedné konspirační teorie
Sdílet článek:

Konspirační teorie zvaná Velký reset tvrdí, že nadnárodní organizace chtějí využít pandemické krize ke změnám ve společenském uspořádání. Organizace Světové ekonomické fórum otevřeně říká, že přesně to je jejím cílem.

Světové ekonomické fórum známé pod zkratkou WEF aneb World Economic Forum je organizace sdružující významné osobnosti světa. Jejím cílem je podle jejích vlastních slov ovlivňovat globální i regionální politiku. Byla založena v roce 1971 ve Švýcarsku profesorem Klausem Schwabem, který stojí v jejím čele dosud. Do povědomí se každý rok dostane lednovým setkáním svých členů ve švýcarském Davosu.

Konspirační teorie Velký reset

Na sociálních sítích se v minulém roce objevily informace, podle kterých se WEF snaží využít pandemie k tomu, aby odstartovala dalekosáhlé společenské změny shrnuté pod názvem Velký reset neboli velké přenastavení. Informace byla postavena kromě jiného na textu pozvánky, kterou zaslala WEF představitelům holandské vlády a která unikla na veřejnost.

Podle kontrolorů dezinformací se jedná o konspirační teorii. Nicméně solidní obrázek je možné získat z rozsáhlé analýzy kontrolorů dezinformací, kterou na dané téma publikovala agentura Reuters.

Dopis vládním představitelům

Dopis, který celou konspirační teorii odstartoval, je z poloviny roku 2020. WEF v něm zve představitele holandské vlády na setkání do Davosu v lednu 2021. Na veřejnost se dopis dostal na základě zákona a volném přístupu k informacím.

V dopise, který je konkrétně adresován holandskému ministrovi financí, uvádí zástupce WEF: „Diskuze se soustředí na ovlivňování politiky v době postcovidové sjednocené pod tématem Velkého resetu. Váš příspěvek k práci na Velkém resetu bude během výročního setkání velmi důležitý.”

Zlepšení stavu světa

WEF na své webové stránce věnované resetu říká, že Velký reset je vyvolán urgentní potřebou kooperace globálních hráčů k řízení následků covidové krize. Jeho cílem je zlepšit stav světa. Na stránce uvádí nepříliš konkrétní popis:

„Protože máme unikátní příležitost ovlivnit proces vyrovnávání se z krizí, nabídne tato iniciativa odborné názory, aby pomohla všem těm, kteří určují budoucí podobu globálních vztahů, směr národních ekonomik, priority společností, podobu obchodních modelů a řízení mezinárodního prostoru. Čerpaje z vize a širokých zkušeností lídrů, kteří se do komunit WEF zapojili, má iniciativa Velkého resetu sadu dimenzí k vybudování nové společenské smlouvy, která respektuje důstojnost každé lidské bytosti.”

Přerozdělování bude klíčem ke zlepšení

Kniha prezidenta WEF Klause Schwaba, která se jmenuje „Covid-19: Velký reset”, je o něco konkrétnější. Autoři uznávají, že Covid-19 nepředstavuje existenční hrozbu a že je to „jedna z nejméně smrtonosných pandemií, kterým svět čelil za posledních 2 000 let.” Nicméně přesto ji považují za velkou příležitost ke změně, která bude ve znamení velkého přerozdělování řízeného státními nebo nadnárodními organizacemi.

Ve své knize píší: „Za prvé a co je nejdůležitější, postcovidová éra přinese periodu masivního přerozdělování bohatství, od bohatých k chudým a od kapitálu k lidské práci. Covid-19 bude pravděpodobně znamenat umíráček pro neoliberalismus, soubor myšlenek a politik, které mohou být volně definovány jako upřednostňující konkurenci před solidaritou, kreativní destrukci před vládními intervencemi a ekonomický růst před sociálním blahobytem.”

Lidé nám nedůvěřují”

Zdá se, že lidé těmito představami zatím nejsou příliš nadšeni. Jedna z účastnic setkání světového fóra řekla ve své řeči: „Dobrá zpráva je, že elity na celém světě si více důvěřují, takže se mohou spojit a společně naplánovat krásné věci. Špatnou zprávou je, že v každé jednotlivé zemi, ve které udělali průzkum, většina lidí důvěřuje elitám méně.”

Kontroloři dezinformací: Je to zavádějící!

Závěr kontrolorů dezinformací agentury Reuters je, že tvrzení autorů konspirační teorie o Velkém resetu je zavádějící. Za prvé podle nich dopis „neunikl”, ale byl zveřejněn na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. A za druhé „neexistuje žádný důkaz, že Velký reset je součástí nějakého plánu WEF na kontrolu lidí”.

Pozn. autora: Radujte se! Budete se mít lépe, ale nebudete do toho mít co mluvit.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*