SLOVANKA
Poměrně málo diskutovanou součástí tzv. Nového světového řádu je právě ona 4. průmyslová revoluce, kterou v posledních letech tak rád zmiňuje Klaus Schwab.
Dá se říct, že jde o „vlajkovou loď“ WEF – a právě s ní souvisí i výrok čelního představitele Schwabovy organizace – Yuvala Noaha Harariho – o „zbytečných jedlících.“
Ovšem na omylu je ten, kdo si myslí, že jako první budou nahrazovány špatně placené profese. Jde-li o to, aby se ušetřily peníze, musí se naopak začít tam, kde dojde k největším úsporám při náhradě lidí za stroje.
Ovšem postupně samozřejmě dojde k nahrazení většiny profesí, u kterých je to možné. Na druhou stranu mnoho nových provozů již počítá s téměř kompletní automatizací a minimální potřebou pracovních sil.
Otázkou tak není zda, ale kdy automaty téměř úplně nahradí člověka…
Před měsícem Goldman Sachs k velkému zděšení a všeobecnému popírání předpověděl, že umělá inteligence by mohla vést k propouštění asi 300 milionů lidí mezi vysoce placenými, nepodřadnými pracovníky v USA a Evropě.
Jak uvedl hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius:
„Použijeme-li data o pracovních úkolech jak v USA, tak v Evropě, zjistíme, že zhruba dvě třetiny současných pracovních míst jsou vystaveny určitému stupni automatizace AI, a že generativní AI by mohla nahradit až čtvrtinu současné práce. „
Globální extrapolace našich odhadů naznačuje, že generativní umělá inteligence by mohla automatizaci vystavit ekvivalent 300 milionů pracovních míst na plný úvazek“, protože až „dvě třetiny povolání by mohly být alespoň částečně automatizovány umělou inteligencí.“
Přestože se předpověď Goldman Sachs setkala s emocemi od nedůvěry až po naprostý výsměch, nemusela být příliš daleko od pravdy.
Vezměte si, že minulý týden Dropbox oznámil, že propustí 16% personálu, což je asi 500 zaměstnanců, protože společnost se snaží vybudovat svou divizi AI. Ve zprávě zaměstnancům generální ředitel společnosti Dropbox Drew Houston uvedl:
„V ideálním světě bychom jednoduše přesunuli lidi z jednoho týmu do druhého. A dělali jsme to všude, kde to bylo možné. Naše další fáze růstu však vyžaduje odlišnou kombinaci dovedností, zejména v oblasti umělé inteligence a vývoje produktů v rané fázi. V posledních několika letech jsme v těchto oblastech přiváděli velké talenty a budeme jich potřebovat ještě více.
Změny, které dnes oznamujeme, jsou sice bolestivé, ale jsou pro naši budoucnost nezbytné,“ poznamenává Houston. „Jsem odhodlán zajistit, aby byl Dropbox v popředí éry umělé inteligence, stejně jako jsme byli v čele přechodu na mobilní zařízení a cloud. Budeme potřebovat všechny ruce na palubě, protože strojová inteligence nám poskytuje nástroje k přetvoření našich stávajících podniků a vynalézání nových.“
Ale zatímco propouštění v Dropboxu bylo spíš okrajové a mělo otevřít prostor pro více zaměstnanců spojených s AI, v případě IBM je to samotná AI, která činí pracovníky nadbytečnými.
Generální ředitel IBM Arvind Krishna uvedl, že společnost očekává, že v nadcházejících letech pozastaví nábor na pracovní pozice, o kterých si myslí, že by mohly být nahrazeny umělou inteligencí. V důsledku toho bude nábor do back-office funkcí – jako jsou lidské zdroje – pozastaven nebo zpomalen, řekl Krishna v rozhovoru.
Tyto role, které nejsou zaměřeny na zákazníky, činí zhruba 26 000 pracovníků, řekl Krishna. „Snadno si dokážu představit, že 30 % z toho bude během pěti let plně nahrazeno umělou inteligencí a automatizací.“ To by znamenalo ztrátu zhruba 7 800 pracovních míst.
„Součástí jakéhokoli snížení by bylo i to, že nebudou nahrazovány uvolněné posty,“ uvedl mluvčí IBM.
Krishnův plán představuje jednu z největších strategií obměny pracovní síly oznámených v reakci na rychle se rozvíjející technologii. Určitě nebude poslední, protože prakticky všechny společnosti jdou ve šlépějích IBM a v nadcházejících letech propustí desítky, ne-li stovky milionů pracovníků.
„Úkoly jako je posílání dopisů o ověření zaměstnání nebo přesun zaměstnanců mezi odděleními, budou pravděpodobně plně automatizované,“ řekl Krishna. Postupně budou nahrazeny umělou inteligencí také další posty…
IBM v současné době zaměstnává přibližně 260 000 pracovníků a nadále přijímá zaměstnance na pozice zaměřené na vývoj softwaru a na pozice zaměřené na zákazníky.
„Hledání talentů je dnes snazší než před rokem,“ řekl Krišna. Společnost oznámila snížení počtu pracovních míst na začátku tohoto roku. To může po dokončení propouštění činit přibližně 5 000 pracovníků. Přesto Krishna uvedl, že IBM celkově zvýšila počet svých zaměstnanců a v prvním čtvrtletí přivedla asi 7 000 lidí.
Společnost IBM Armonk se sídlem v New Yorku překonala odhady zisku v posledním čtvrtletí díky řízení výdajů, včetně dříve oznámeného snižování počtu pracovních míst.
V minulosti se IBM podařilo manipulovat se svými akciemi díky miliardovým zpětným odkupům akcií (za mnohem vyšší ceny). Jakmile však dluhová zátěž příliš vzrostla, hra na zpětné odkupy skončila.
Warren Buffett prodal své akcie a cena akcií už více než půl desetiletí skomírá. A protože příjmy společnosti v nejlepším případě stagnují, její jedinou nadějí je drastické snížení režijních nákladů.
„Nové kroky „produktivity a efektivity“ – tedy nahrazení pracovníků stroji – by měly do konce roku 2024 přinést úspory ve výši 2 miliard dolarů ročně,“ řekl finanční ředitel James Kavanaugh.
Bezprostřednímu přechodu společnosti na společnost s umělou inteligencí pomůže nadcházející recese…
Buďte první kdo přidá komentář