Rusko pro nás není klíčový obchodní partner
Sdílet článek:
Občas čtu na různých fórech výkřiky typu, že Rusku zbytečně okopáváme kotníky a přicházíme o obchody. Jsou to lži a nesmysly, páč fakta vypovídají o něčem jiném.

Problém těchto putinovských vřeštících křiklounů je, že svá tvrzení nedokládají fakty a neuvádí, konkrétní příklady, kdy tedy jsme měli přijít o skvělé obchody s firmami z Ruské federace. Ekonom David Marek pak na webu seznamzpravy.cz správně uvedl, že Rusko nepatří mezi významné obchodní partnery České republiky.

Jaká je tedy skutečnost? Podíval jsem se tedy na statistiku zahraničního obchodu ČR z roku 2019, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Z toho důvodu, že to byl poslední normální předcovidový rok, v těch následujících pak covidová pandemie ekonomické výsledky poněkud zkreslila.

Podle zmíněné statistiky vývoz do zemí Evropské unie činil v roce 2019 83,6% našeho celkového exportu, z toho nejvíce se vyváželo do Německa 31,8%. Do Ruska se pak exportovalo 2,2 %, do Číny pak 1,2%. vyváženého zboží. Pro srovnání, podíl Slovenska na českém exportu činil 7,6%, to je více než třikrát víc, než činil náš vývoz do Ruské federace.

Takže kvůli nějakým třem a půl procentům exportu do Ruska a Číny prý těmto zemím nemáme okopávat kotníky. Pozoruhodné však je, že toto hlásají ti samí lidé, kteří útočí na Evropskou unii ve dne v noci. Je ovšem zvláštní, že v případě EU, kam míří více než čtyři pětiny našeho exportu, se okopávat kotníky mohou, ale v případě Ruska a Číny nesmí. Pozoruhodné.

Přitom statistiky nedokazují, že by náš export do Ruska v posledních letech výrazně klesal či stoupal. On se poměrně dlouhodobě pohybuje kolem dvou procent. V každém případě by však pro nás byla daleko horší tragédie, kdybychom přišli o trhy EU, které jsou pro nás klíčové. Je zvláštní, že tohle některým zřejmě omezeným jedincům nedochází.

Nikdo rozumný jistě nemá zájem na omezování obchodu s kýmkoliv. Obchodujme s každým, kdo o to stojí. To nám však nemůže bránit, abychom kritizovali jakoukoliv zemi, která si to zaslouží. Normální státy také oddělují byznys od politiky.

Jan Ziegler

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 1,69 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Ono je to pěkné, ale EU je v podstatě hospodářsky upadající a stagnující region. Dívat se po jiných příležitostech jinde ve světě dává dnes smysl mnohem více než kdy jindy a nemusí jít jen o Rusko či Čínu. Článek svůj způsobem hodně hledí do zadu do minulosti.

  2. Ještě mne napadla jedna věc, ono kvůli sankcím je ten obchod dnes dost často zprostředkován přes třetí země, což statistiky zahraničního obchodu sami o sobě nezaznamenají. No a konečně uvalené sankce (uvalené z obou stran) částečně ten obchod přece jen budou snižovat o proti situaci, kdyby nebyly zavedeny.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*