Argentina, skoro nejbohatší stát světa až na dno. Bude to i naše cesta po Fialovi?




Sdílet článek:

PETR POKORNÝ

To, co se děje v Argentině, překonává vše, na co jsme zvyklí dle politicko-ekonomických pouček. Reforma zhrouceného státu s obrovskou inflací.

Co se děje tyto dny?

Argentinský prezident Javier Milei nechal zavřít státní tiskovou agenturu Télam. Budovy agentury dnes brzy ráno obklíčila policie a zaměstnanci dostali zprávu, že nemají chodit do práce přinejmenším týden, informovaly zahraniční agentury. Milei k tomu uvedl, že agentura je hlásnou troubou perónismu, politického směru, který je nyní v opozici.

Milei uvězní politiky, kteří tisknou peníze na financování veřejných výdajů

Prezident Argentiny oznamuje zákon, který zakáže vydávání peněz na financování státu.

Argentinský prezident Javier Milei zákonem zakáže „señoraje“, tedy monetizaci dluhu nebo jinými slovy vydávání peněz centrální bankou k financování státu. „Pokud centrální banka financuje státní pokladnu, přímo nebo prostřednictvím nějakého nepřímého mechanismu, prezident centrální banky, správní rada, prezident země a všichni poslanci a senátoři, kteří hlasují o rozpočtu, který financuje emisi peněz“, jak bylo oznámeno v rozhovoru pro TN .

A to a nic jiného je hlavním důvodem, proč Argentina léta trpí vysokou inflací. Tisk bankovek na financování veřejných výdajů bez skutečné podpory se nakonec promítne do silné měnové devalvace s následným růstem cen zboží a služeb. Milei pošle do Kongresu návrh zákona, aby klasifikoval seigniorage jako „trestný čin“. “Nemůže se stát, že máte klam, jako byl Kirchnerismus, vypouštějící více než 20 bodů HDP. A to je podvod, je to krádež,” objasnil.

A jak je to s dolary a BRICS? Vážně se navázal na dolary? Končí s Čínou?

Je pravdou, že Milei svazuje pesos s dolary a připravuje devalvaci až 50%, na které připravuje i bankovky.

V současné době je bankovka s největší nominální hodnotou 2 000 USD , což je prakticky ekvivalent dvou dolarů, při paralelním směnném kurzu. Bylo dosaženo pokroku v technických specifikacích a byly obnoveny činnosti, které Miguel Ángel Pesce , Bausiliho předchůdce, diskrétně zahájil v posledních měsících. Pesce zadal tyto změny kvůli silné kritice ze strany bank ohledně nákladů a logistiky držení bankovek takové nízké hodnoty.

Tito znalci správy bankovek tvrdí, že ideální nominální hodnota by byla 20 000 a 50 000 USD. Pokud jsou zvoleny hodnoty 5 000 nebo 10 000 USD, vzhledem k délce výrobního procesu bude jejich zavedení v oběhu sotva zaznamenáno. I když se to může zdát vysoké, podle odborníků je směnka v maximální hodnotě 50 000 dolarů nejrozumnější variantou. V současné době je tento účet ekvivalentní 50 dolarům.

Podle zvěstí trhu se nové bankovky dostanou do oběhu v březnu . BCRA však čelí nejistotě ohledně vhodného názvu. Zpočátku se uvažovalo o bankovkách v hodnotě 5 000 a 10 000 USD, ale vzhledem k neustálému nárůstu inflace se nyní zvažují další možnosti: bankovky 20 000 a 50 000 pesos, aby udržely krok s růstem cen.

Investiční projekty jsou součástí politických dohod uzavřených s Čínou za minulé vlády. Zahrnují financování ve výši 14 miliard USD v rámci mechanismu strategického dialogu pro hospodářskou spolupráci a koordinaci zemí a druhý balíček ve výši 9,7 miliardy USD, který by čínské subjekty investovaly po připojení Argentiny k iniciativě Pás a stezka.

„Pokud jde o investice, ty, které mají původ v dohodách mezi státy nebo veřejnými orgány, které zahrnují příspěvek od argentinského státu, měly roky potíže a trpěly zpožděním a zrušením kvůli nedostatku místních finančních prostředků,“ říká ekonom Sevares. Jeho výhled do budoucna není optimistický: „Situace se v nejbližší budoucnosti zhorší kvůli programu fiskálních úprav, který provádí současná vláda.“

Nyní tvrdě narazil

Rozsáhlé reformní plány prezidenta Javiera Mileie utrpěly ve čtvrtek velký neúspěch, když Senát odmítl jeho megadekret o rozsáhlé hospodářské deregulaci.

V horní komoře panovalo vysoké napětí, když se vládnoucí La Libertad Avanza a její spojenci snažili zachránit Mileiův výnos DNU o „nezbytnosti a naléhavosti“, který upravuje a ruší stovky pravidel a zákonů.

Dekret, který prezident vydal v prosinci krátce po nástupu do úřadu, ale senátoři zamítli 42 hlasy proti, 25 pro a 4 se zdrželi hlasování.

 Minuty po hlasování Milei retweetoval příspěvky uživatelů na sociální síti X, které popisovaly hlasování jako „politická kasta versus argentinský lid“. Další označil zákonodárce, kteří hlasovali proti návrhu zákona, za „zrádce země“.

Dekret “stále v platnosti, půjde do [dolní komory] Poslanecké sněmovny a uvidíme, jak bude tento příběh pokračovat,” prohlásil provládní senátor Ezequiel Atauche (Jujuy).

Aby mohla být DNU zrušena, musí být zamítnuta horní i dolní komorou Kongresu.

Nouzové dekrety se běžně neodmítají, zvláště v prvním roce prezidentova úřadu, ale Mileiův rozsáhlý reformní plán vyvolal hněv mnoha zákonodárců, kteří se domnívají, že jeho cíle jsou příliš široké.

“DNU je protiústavní a to je jediná věc, kterou musíme hodnotit. A neříkám to sám, říká to celé spektrum ústavních expertů v Argentině,” řekl senátor Martín Lousteau (Unión Cívica Radical, UCR) během debata.

Několik místních zpravodajských kanálů také uvedlo, že napětí vře i ve vlastní straně prezidenta Mileie, přičemž hlava státu se prý zlobila na rozhodnutí viceprezidentky Victorie Villarruel povolit diskusi.

Villarruel, který je také předsedou Senátu, se několik týdnů vyhýbal žádostem dominantního bloku Unión por la Patria (UxP) v čele s José Mayansem a dalších federálních bloků, které opakovaně vyzývaly, aby se dekret dostal na půdu Senátu. .

Argumentovali tím, že již byly překročeny limity pro jeho projednání ve fázi výboru a že zákonná lhůta pro jeho projednání uplynula o měsíc dříve. La Libertad Avanza je pevně v menšině v obou komorách Kongresu. Je to sotva třetí nejsilnější síla v Senátu.

Čtvrteční velmi očekávaná debata přichází po neúspěchu dalšího velkého reformního balíčku Milei, takzvaného ‚omnibusového zákona‘, rozsáhlé iniciativy, která se minulý měsíc zhroutila v Poslanecké sněmovně dolní komory.

Prezident překreslil návrh zákona, zkrátil jej na polovinu a začal tento týden posílat novou verzi guvernérům provincií, aby zajistil větší podporu, než se dostane do Kongresu.

Po nástupu do úřadu 10. prosince vydal Milei řadu opatření, včetně devalvace pesa o 50 procent, snížení dotací na dopravu a energetiku a zastavení infrastrukturních projektů.

Milei opakovaně prohlásil „Nejsou peníze“ a varoval, že ekonomická krize, rovněž poznamenaná nebetyčně vysokou inflací, se ještě zhorší, než se zlepší.

Žádný „snadný průchod“

Reformní dekret, známý jako DNU 70/2023, vydal Milei loni 21. prosince a je již v platnosti. Obsahuje 366 článků a ruší klíčové právní předpisy a přináší podstatné změny v řadě klíčových ekonomických, pracovních a institucionálních záležitostí.

Nouzové dekrety se běžně neodmítají, zejména v prvním roce prezidentova úřadu. “Je pravděpodobné, že bude zamítnut,” řekl před čtvrteční debatou politický poradce Carlos Fara. A pokud se tak stane, „nebude to mít jednoduchý průchod“ v Poslanecké sněmovně.

Fara řekl, že odmítnutí DNU v dolní komoře by pro exekutivu znamenalo „obrovskou ránu“.

Prezidentův mluvčí Manuel Adorni ve čtvrtek prohlásil, že pokud bude dekret zamítnut v Kongresu, vláda má „plán B a plán C“.

Na závěr: Argentina patřila k nejbohatším státům světa. Pesos byl pojem. Pak Peron ztrojnásobil státní výdaje a argentinský stát se od toho okamžiku začal v podstatě setrvale zadlužovat. Zdvojnásobil počet státních zaměstnanců a společnost prostoupila velká míra korupce a vlna neefektivity, která souvisela i ohromujícím počtem nově založených státních podniků. Nabírala půjčky z USA, které toho náležitě využívaly a Argentinu odíraly. Když se na přelomu Milenia z toho pokoušela Argentina dostat, USA ji strazily zpět, protože ony nechtějí splatit dluhy, ale chtějí pouze nepřetržitý penězovod z úroků a úroků z úroků. Splacením dluhu by tento penězovod vyschl.

Nyní nastoupil Milei (argentinský ekonom – libertarián) se skutečnou reformou síly Václava Klause v Československu. (Jasně, jiného typu, ale stejné důležitosti) Je ve funkci prakticky tři měsíce. A už zde všichni socialisti, odbory a komunisti bouří. A propouštění státních zbytečných zaměstnanců vyžene další vyžírky do ulic. Uvidíme, kam Milei proti šílené destrukci Argentiny dojde.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*