Moskva opakovaně prohlásila, že bude odpovídajícím způsobem reagovat na rostoucí západní sankce. S odchodem společností Intel, Samsung, TSMC a Qualcomm z ruského trhu poté, co Spojené státy, Velká Británie a Evropská unie zavedly vývozní kontroly na čipy vyráběné nebo navržené v USA nebo Evropě, Rusové odpovídajícím způsobem reagují.
Prozatím, až do 31. prosince letošního roku, vývoz vzácných plynů vyžaduje zvláštní povolení od ruské vlády. „Věříme, že budeme mít příležitost nechat se slyšet v tomto globálním řetězci, a to nám poskytne konkurenční výhodu, pokud bude nutné vést vzájemně prospěšná jednání s našimi kolegy,“ řekl ve čtvrtek agentuře Reuters náměstek ruského ministra obchodu Vasilij Švak.
Vzhledem k tomu, že Rusko je zodpovědné za přibližně třetinu celosvětové produkce vzácných plynů jako je neon, krypton a xenon, a že dva ukrajinští producenti vzácného plynu Ingas a Cryoin v Donbasu ukončili výrobu v březnu kvůli válce, globální dodávky jsou stále vzácnější. Ty produkovaly přibližně polovinu světové poptávky po neonu. Neon se používá například v laserech během litografie, což je součást procesu výroby čipů, ve kterém jsou vzory vypáleny na křemík.
Ruský krok slibuje prodloužit globální krizi v dodávkách polovodičů, která již má zničující důsledky pro řadu průmyslových odvětví používajících stále všudypřítomnější čipy. Tchaj-wan – přední výrobce čipů obecně a 92 procent nejmodernějších čipů – také omezil svůj vývoz do Ruska a nyní může očekávat, že na oplátku bude čelit silně omezeným dodávkám vzácného plynu.
Nic nám nebrání, abychom obnovili výrobu elektronek a tím obešli ošklivého Rusa…vlastně brání, nemáme plyn na tavení skla…
ze srdce jim to přeju-dobře jim tak!!!!!!!