Co to zase ti Němci vymýšlejí …?
Sdílet článek:

Martin Weiss se v týdeníku Echo vrátil k poněkud zvláštnímu německému prohlášení, že existuje dohoda v rámci NATO, že na Ukrajinu se nebudou dodávat západní tanky a obrněné transportéry.

Prohlásila to parlamentní státní tajemnice spolkového ministerstva obrany minulou neděli v televizním rozhovoru. To se však ukázalo být novinkou pro německé opoziční poslance, ale i pro spolkové ministerstvo zahraničí. Sociální demokracie (SPD) pak tvrdila, že to bylo projednáno ve výboru pro obranu, což ale jeho členové rovněž popřeli.

Překvapením to bylo i pro některé členské země NATO. Veřejně existenci takové dohody popřelo mimo jiné Estonsko, Česko a Británie. Záležitost se stala odborníky dosti sledovanou. Německá zahraničněpolitická analytička Jana Puglierinová tweetovala v pátek z mezinárodní bezpečnostní konference na Zbirohu: „Panuje zde jistý údiv a zmatení nad Berlínem. Čeští vládní činitelé z oblasti obrany a NATO mi říkají, že nevědí o žádné neformální dohodě mezi západními členy NATO o tom, že se nebudou dodávat západní tanky a bojová vozidla pěchoty.“ Náměstek ministra obrany Jan Havránek na to reagoval v angličtině: „Rád to potvrdím oficiálně: neexistuje žádná neformální dohoda o,zákazu‘ dodávek konkrétních zbraňových systémů. Česká republika by se ničeho takového nezúčastnila a nepodporovala by to.“ Havránek, jehož selfíčka s jinými úředníky na Twitteru obvykle dostávají nanejvýš dvojciferný počet lajků, asi nečekal, že toto jeho vyjádření získá přes dva tisíce lajků a přes sedm set retweetů.

Opět je zde hlavní mysterium, že Němci nejsou schopni artikulovat svou politiku. Samotná substance – Ukrajině budeme pomáhat se bránit, ale ne moc – je odporná, ale budiž. S „ringtauschem“ už byla obeznámena i německá veřejnost: Německo dodá Česku tanky Leopard náhradou za české T-72, jež putují na Ukrajinu. Jaký je v tom rozdíl? Plánují se Němci jednou vítězným Rusům tímhle vykazovat? Lidově se tomu říká lhát si do kapsy. A když se Němci pokoušeli tvrdit, že nejde o oficiální pozici NATO, ale o dohodu neformální skupiny zemí, není to vlastně ještě horší? V NATO tedy existují tajné spolky, jež se domlouvají na sabotování záměrů ostatních? A s kým by Německo takovou skupinu tvořilo? Evropské rozhodnutí je často takové, na jakém se dohodne Německo s Francií, ale tohle by s Francií asi nešlo. Ve vojenských věcech Francouzi nejsou pošetilí a chápou, že moderní houfnice Caesar, které Ukrajincům dodali, tam Rusové vidí stejně neradi jako tanky.

Celá epizoda je nakonec možná nejinstruktivnější v tom, že ilustruje navyklý způsob vládnutí v Evropě. Politici to, co chtějí dělat, rádi schovávají za to, že takový je evropský konsenzus. Přičemž Německo ten konsenzus formuje víc než jiní. Výsledkem je neautentické vyjadřování, jež se stalo naprosto rutinním. A v tomto případě prostě průměrná německá politička promluvila, jak je zvyklá, aniž si zjistila, zda Německo už svůj „konsenzus“ vnutilo ostatním.

 

KN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 2,14 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  • Omlouvám se, už jsem to asi pochopil. Autor je zřejmě rozladěn tím, že Němci nechtějí dostatečně přisypat do bezedné studnice jménem Ukrajina.

 1. Němci, co zase?–NOVÉ TECHNOLOGICKÉ CENTRUM
  Deutsche Bank přivádí ruské IT experty do Berlína ve velkém—1500 programátorů v ruském technologickém centru . Banka nabídla všem zaměstnancům ruského technologického centra práci v Německu. Ústav to odmítl komentovat.

  Počet ruských zaměstnanců, kteří se stěhují do nového technologického centra banky v Berlíně, by se mohl ještě zvýšit: Celkově o nabídku projevil zájem vysoký tříciferný počet ruských zaměstnanců, v každém případě více než polovina, uvádí Fakta Handelsblatt .

  pokrač zdroj

  https://www.handelsblatt.com/finanzen/banken-versicherungen/banken/neues-technologiezentrum-deutsche-bank-holt-russische-it-experten-in-grossem-stil-nach-berlin/28385274.html
  –udělat to my, tak máme dotační utrum )))) na vše))))

 2. Kolik utrácí spolková země za žadatele o azyl?
  Číselné údaje o dávkách podle zákona o výhodách pro žadatele o azyl jsou k dispozici zde. viz link níže v mém příspěvku. Podle toho v roce 2019 všechny spolkové země dohromady utratily za tyto služby zhruba 4,2 miliardy eur (hrubé výdaje). V roce 2019 to bylo kolem 4,4 miliardy eur, v roce 2018 kolem 4,9 miliardy eur a v roce 2017 kolem 5,9 miliardy eur.V roce 2020 šla největší část z přibližně 22,9 miliardy eur na výdaje na azyl a související s útěky, stejně jako v předchozích letech, na boj proti příčinám útěku (9,9 miliardy eur), po nichž následovaly platby sociálních transferů po azylových řízeních (5,5 miliardy eur ), platby na odlehčení spolkových zemí a obcí (3,9 mld. EUR), integrační služby (2,6 mld. EUR) a přijímání, registrace a ubytování osob v azylovém řízení (1,0 mld. EUR).

  https://www.bpb.de/themen/migration-integration/zahlen-zu-asyl/265776/asylbedingte-kosten-und-ausgaben/

  v tom se točí peníze přes neziskovky… na to má každý stát zasr. EU , ale vlastní občan ze střední třídy je mu u prd..!!!!!!!!!!!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*