Výrobci čipů mají problém … Rusko omezuje vývoz vzácných plynů
Sdílet článek:
Špatná zpráva, mimo jiné, pro výrobce polovodičových čipů. Jako protiopatření k západním sankcím Rusko omezilo vývoz vzácných plynů.

Moskva opakovaně prohlásila, že bude odpovídajícím způsobem reagovat na rostoucí západní sankce. S odchodem společností Intel, Samsung, TSMC a Qualcomm z ruského trhu poté, co Spojené státy, Velká Británie a Evropská unie zavedly vývozní kontroly na čipy vyráběné nebo navržené v USA nebo Evropě, Rusové odpovídajícím způsobem reagují.

Prozatím, až do 31. prosince letošního roku, vývoz vzácných plynů vyžaduje zvláštní povolení od ruské vlády. „Věříme, že budeme mít příležitost nechat se slyšet v tomto globálním řetězci, a to nám poskytne konkurenční výhodu, pokud bude nutné vést vzájemně prospěšná jednání s našimi kolegy,“ řekl ve čtvrtek agentuře Reuters náměstek ruského ministra obchodu Vasilij Švak.

Vzhledem k tomu, že Rusko je zodpovědné za přibližně třetinu celosvětové produkce vzácných plynů jako je neon, krypton a xenon, a že dva ukrajinští producenti vzácného plynu Ingas a Cryoin v Donbasu   ukončili výrobu v březnu kvůli válce, globální dodávky jsou stále vzácnější. Ty produkovaly přibližně polovinu světové poptávky po neonu. Neon se používá například v laserech během litografie, což je součást procesu výroby čipů, ve kterém jsou vzory vypáleny na křemík.

Ruský krok slibuje prodloužit globální krizi v dodávkách polovodičů, která již má zničující důsledky pro řadu průmyslových odvětví používajících stále všudypřítomnější čipy. Tchaj-wan – přední výrobce čipů obecně a 92 procent nejmodernějších čipů – také omezil svůj vývoz do Ruska a nyní může očekávat, že na oplátku bude čelit silně omezeným dodávkám vzácného plynu.

Je stále zřejmější, že sankce proti Rusku útočí na západní ekonomiky jako bumerang. Medvěd byl zatlačen do kouta a nyní se brání. S katastrofálními důsledky pro lidi a podniky v Evropě, kteří trpí sankcemi uvalenými jejich politiky.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Nic nám nebrání, abychom obnovili výrobu elektronek a tím obešli ošklivého Rusa…vlastně brání, nemáme plyn na tavení skla…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*