Všem dopravcům v Česku teď hrozí krach. Chtějí, ať vláda zruší spotřební daň z pohonných hmot
Sdílet článek:

Již tak závratná rychlost zdražování pohonných hmot v ČR se ještě zvyšuje. Benzín včera přes noc zdražil o 1,70 Kč/l. Nafta o 2,15 Kč/l. Rekordy. Za poslední měsíc nafta zdražila skoro o 12 Kč/l. Dopravci podezřívají čerpací stanice, že situace zneužívají a navyšují si marže. Ty to odmítají. Pohonné hmoty každopádně rychle zdražují k úrovni 50 Kč/l.

Vláda jednala o tom, jak růst cen pohonných hmot alespoň zmírnit, když tedy ne zlevnit. Dopravci totiž varují, že každý z nich, kteří v Česku podnikají, je nyní ohrožen krachem. Například největší sdružení silničních dopravců v ČR, Česmad Bohemia, má zhruba 2200 členských firem a subjektů. Podle prezidenta sdružení, Josefa Melzera, je každý ze členů nyní ohrožen krachem.

Krach dopravce znamená, že může váznout třeba zásobování i třeba potravinami nebo léky či zdravotními potřebami. Plošnější problémy dopravců tak mohou signalizovat otřes nejen ekonomický, ale i sociální. Dopravci jsou přitom nyní ve ztrátě čítající až čtyři koruny na každý kilometr. To je ztráta, která se za měsíc načítá do statisíců a posléze milionů, ba desítek milionů, takže dopravce nemůže takovou ztrátovost zvládat dlouho.

Dopravci i proto tlačí na vládu, aby přijala opatření, které jim uleví. Nejlépe by se mělo jednat o kombinaci opatření. Kombinace opatření by cenu pohonných hmot mohla vrátit opět na úrovně začínající trojkou. Co může vláda dělat? Má v zásadě šest možností.

Může snížit spotřební daň. Dopravci uvádějí, že bez problému lze snížit spotřební daň o 1,60 Kč/l. To by však při nárůstu ceny o zhruba 10 Kč/l za poslední rok zase tolik nepomohlo. Proto dopravci přicházejí i s tím, že by se mohla přechodně spotřební daň zcela zrušit. Takový krok by však mohl narazit v Bruselu.

Vláda také může snížit uplatňovanou sazbu DPH, jak tak od února na půl roku učinila vláda v Polsku. Nabízí se přechodné ukončení přimíchávání biosložky, které pohonné hmoty uměle zdražuje. Dalším z řešení je zastropování cen. Částku nad „stropem“ by stát čerpacím stanicím a dalším dodavatelům pohonných hmot dorovnával za peníze daňového poplatníka. Dalším z řešení je adresný program podpory pouze části firem a části domácností. Těch nejvíce zasažených. Dopravci konečně také míní, že by situaci mohl zlepšit apel vlády na čerpací stanice, ať situace nezneužívají a nenavyšují si marže.

PS: V reakci na skokové zvyšování cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině se vláda nakonec rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro pro osobní auta a dodávky do 12 tun.

 

LUKÁŠ KOVANDA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Názorná ukázka toho, jak fijalový hnus močí prostým lidem do obličeje. Silniční daň za firemní osobák činí nějakých 15 stovek. Tedy pro typického OSVČ je to “úleva” celé stokoruny měsíčně!!! Může si koupit o dva litry benzínu víc. Jak ušlechtilé. Nepodnikajícím občanům se nedostane pro jistotu pomoci vůbec žádné. Stále máte pocit, že není čas na urgentní deratizaci Strakovky?

  2. To jistě je. Jen by to chtělo možná přihodit k deratizaci i ty pumpaře. Pokud za den třikrát zvedne cenu,je to sráč, zloděj,podvodník a šmejd který jen zneužívá situace. Pochybuji že by ho třikrát denně zavážela dostat na. Tudíž to hovado roubuje novou cenu na STAROU naftu. Je to šmelina,lichva,podvod. Tuším že kdyby se chtělo,mohly by se za to rozdávat pěkné pálky. Když už máme ten nouzový stav,ne? Ukaž šmejde dodák za kolik si nakoupil,teď se mrknem za kolik to střílíš a? Marže víc jak 100%? Nastav pazoury ať ti je můžem přerazit než ti na ně dáme klepeta, hovado nenažraný! Myslím že by to mohlo trochu pomoct,co myslíte? Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří ,,Jiruna”

  3. Novinky, 9.3.2022: „Ceny ropy na světových trzích se ve středu prudce propadly, nejprve poklesly řádově o dolary za barel po oznámení o možnosti uvolnění zásob, pak slétly ještě níž poté, co Spojené arabské emiráty a Irák oznámily, že podpoří zvýšení těžby. Barel ropy Brent spadl na 106 dolarů, zatímco včera jeho cena atakovala 130 dolarů.“
    L.Kovanda opakuje všeobecně rozšířené dojmy typu: „Dopravci podezřívají čerpací stanice, že situace zneužívají a navyšují si marže. Ty to odmítají.“
    Od ekonoma bych očekávál, že situaci vyhodnotí trochu důkladněji. Jaká je cena ropy na trzích, za kolik a od koho ji nakupují rafinerie, za kolik prodávají benzin a naftu velkoobchodníkům a až na konec jak s cenami manipulují pumpaři. A kolik si ukradne stát. Aby se v tom laici jako já aspoň trochu vyznali. Bohužel mám dojem, že pan Kovanda čím dál víc sklouzává k presentaci banalit.

  4. A kde jsou teď Piráti?! Neslyšel jsem o Bartošovi od voleb… Za Babiše mlel každý den v televizi a pořád by všechno dělal a věděl líp a teď mlčí někde zalezlý jak krysa v kanále a hrabe si pro sebe co může…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*