LADISLAV VĚTVIČKA
19. srpen v dějinách:
-
V roce 1883 se narodila Coco Chanel, francouzská módní návrhářka: „Pokud chcete být nenahraditelní, musíte být odlišní.“
-
V roce 1953 byla s přispěním CIA svržena vláda íránského ministerského předsedy Mohameda Mossadeka.
Jan Hnízdil na Radiu Universum: Texty ke covidu, které jsem od počátku publikoval, jsem na samém počátku uvedl tím, že se obávám zneužití viru k mocenskopolitickým účelům, což jsem pak ještě několikrát zopakoval, takže mi byl zrušen blog. Ale zjistil jsem, že špičkový psycholog, profesor Mattias Desmet z univerzity v Gentu, v téže době publikoval tytéž názory na covid, a použil právě termín „globální hypnóza“, kdy pomocí mediálně šířeného strachu byli lidé celého světa uvedeni do stavu jakési hypnózy. A pokud je člověk v hypnóze, nebo polohypnóze – a já jsem si všímal, když jsem jel v metru, v tramvaji, lidé zarouškovaní – že skutečně vypadali jak zhypnotizovaní, úplně jako kdyby byli mimo. A pokud je člověk v hypnóze, tak vykonává pokyny hypnotizéra, a oni nám ti psychopati, ti hypnotizéři, udíleli z médií pokyny: Nasaďte si roušky, nesmíte se stýkat, nesmíte vycházet, musíte se testovat, musíte se očkovat – a lidé v hypnóze poslušně respektovali pokynu hypnotizéra a chovali se způsobem, jakým by se v bdělém stavu nikdy nechovali. Nechali se týrat, zavírat, zbavovat svobody, nechali týrat své děti, které nesměly do školy, museli se testovat, a chovali se tímto způsobem – a teď se nechtějí probudit. Hypnóza je svým způsobem milosrdná. Takže my jsme se s několika kolegy – s tebou – snažili tyto lidi probudit, ale oni nechtěli, protože kdyby procitli a zjistili, čeho se dopustili, a k čemu se propůjčili, tak toto zjištění pro ně bude tak bolestivé, že dál setrvávají v hypnóze. O covidu už nikdo nechce mluvit: „To je za námi. Už nás s tím neobtěžujte.“ A kamarádi, vzdělaní vysokoškoláci: „Už s tím neotravuj, teď máme jiný problém.“ Byl globálně zneužit virus, za globální zlo byl označen virus, a veškerou energii, finance, veškeré úsilí, všechno vrhneme na zničení viru. Virus jsme nezničili, za to jsme zničili školství, zdravotnictví, kulturu, medicínu, ekonomiku, mezilidské vztahy, ale virus tady je dál.
iDNES: Rusko má ze své sovětské minulosti jasně určenou strategii, kterou s úspěchem využívá dodnes. Možná si myslíte, že hlavním nástrojem ruské propagandy je šíření lží. Ale tak to není. Nepravda je často snadno odhalitelná. Ruská strategie je zákeřnější: ovlivnit naše poznávací schopnosti tak, abychom nedokázali odlišit pravdu od nepravdy. Tedy narušit naši schopnost a vůli rozlišovat informace od mis- a dezinformací, učinit z nás pasivní příjemce čehokoli, co si Rusko přeje, abychom si mysleli.
Hlas lidu: Jen bych se rád zeptal, jestli bylo třeba popírání No-Go zón ve velkých městech západní Evropy také ruskou propagandou, nebo jestli to byla jen sprostá lež našich vlastních lidí od tisku. Ono je to totiž tak, že když vám někdo lže, potom mu nevěříte, ani když říká pravdu a toho pak může nějaký Ivan klidně využít. Čili první krok v boji proti ruské propagandě by měl spočívat v tom, že naše média budou psát pravdu, byť bude jakkoliv nepříjemná. Rusko se nemusí namáhat s vymýšlením a propagováním lží o tom, že naše vlády vydávají Evropu všanc migrantům z Asie a Afriky. Rusko si nemusí nic takového vymýšlet, protože my mu takový argument předkládáme jako na stříbrném podnose. Stejně tak zelené šílenství. A do identické míry například to šaškování kolem LGBT.
Konzervativní noviny: Rusko za dva roky toho konfliktu zpatnáctinásobilo produkci svého vojenského průmyslu. My toho nejsme samozřejmě schopni – a teď mluvím jako Západ, protože my jsme své hospodářství financializovali, my se akorát věnujeme půjčování peněz, a snažíme se, abyste byli všichni rentiéři. Nikdo nic nevyrábí, ani ve Spojených státech, ani nikde jinde na Západě, všechno jsme outsourcovali, takže nám to vyrábějí ti, proti kterým chceme bojovat. Vždyť to je přece strašná legrace – my chceme bojovat s Čínou – protože Rusko je jenom předstupeň k Číně – ale všecko jsme nechali vyrábět Čínu, včetně léků – tak co si o tom pomyslet?
Vidlák: Všechno, co se od začátku války stalo, jsme si udělali sami. Rusové se toho vlastně od začátku prakticky neúčastní. Vedou si svoji podivnou vykusovací válku a když zaznamenají silnějšího nepřítele, položí pět linií minových polí. Pokud zaznamenají slabšího nepřítele, ničí ho klouzavými bombami. Jinak vlastně neudělali nic. Energie jsme si zdražili sami, techniku u Robotyne jsme si vyplýtvali sami, nábojovou iniciativu prozradil Fiala zcela o své vůli, díky čemuž to je fiasko, nová jatka u Kurska jsme si zařídili rovněž sami. Grýndýl jsme si také odhlasovali sami a migrační pakt podepsal Rakušan osobně. Zničení stavebnictví zvládl Bartoš také sám. Foltýnovy kecy o sviních, to je také naše vlastní práce. To neudělal žádný Čepiga ani Myškin. Teď naše vláda i Uršulka Leyenová srdnatě bojují proti problémům, které sami způsobili a na kterých se nepodílel žádný Rus. Sami jsme si zničili průmysl, sami jsme si podvázali životní úroveň, sami jsme se zadlužili, vláda si sama zařídila naprosto mimořádnou nepopularitu, Wolner také mňoukal ze svých vlastních pohnutek a Fridrichová si také pokřivila charakter sama. Česká televize si sama zařídila klesající zájem o zpravodajství, Tomáš Klus ze sebe udělal blbečka zcela dobrovolně a Sociální demokracie si Zaorálka vyhnala také úplně sama. V Británii to vypadá skoro na občanskou válku, ve Francii je bordel jako nikdy, v USA to také vypadá na pořádný volební virvál, Izraelci se také rozhodli, že válka nic neřeší, takže to chce větší válku, Ukrajina stále utrácí životy v konfliktu, který nemohou vyhrát a tak se rozhodli že prohrají s co největšími ztrátami a ještě většími dluhy. Co mezitím udělali Rusové? Posunuli frontu asi o dvacet kilometrů. Jinak vlastně nic…
Petr Hampl: Znovu a znovu narážím na představu, že když bude něco dělat opravdu hodně lidí, vláda bude vůči nim bezmocná. Přestaneme třeba platit nějakou daň nebo přestaneme plnit nějakou povinnost a vláda přece nemůže potrestat miliony lidí. Jak naivní! Ze strany státní moci to má velmi jednoduché řešení, známé už starým Římanům. Trestací loterie. Většiny odbojných si nebudeme všímat a na ty vylosované se zaměříme, využijeme všechny možnosti do krajnosti a úplně je zničíme. A pak vylosujeme další a další. Necháme rebely žít ve strachu, že příště může být vylosován kdokoliv z nich. Nemáme kam spěchat. Pokud státní moc postupuje tímto způsobem, odpor se nutně a logicky musí zhroutit. Ono „když nás bude strašně moc, vláda si s námi neporadí,“ platí pouze ve speciálních případech. Třeba tehdy, když jsou lidé perfektně organizovaní, netrpí černé pasažérství a dokážou účinně pomoci těm, na které se vládnoucí moc zaměří. Nebo tehdy, když je vládnoucí moc na něčem závislé natolik, že i relativně krátké přerušení práce znamená její kolaps. Nebo když od vás státní úředníci něco potřebují natolik, že budou represe sabotovat.
Michal&Petr: Podíváme-li se na chronologii dodávek houfnic, budeme překvapeni, co rozpoutala. 13. května prodává ČR Ázerbájdžánu 70 houfnic, a 25. června prodává Francie 36 houfnic Arménii. 31. června Arménie vystupuje z obranné organizace několika bývalých sovětských zemí (CSTO) a deklaruje spojenectví se Západem. Kavkazská geopolitika se v důsledku rozsáhlých dodávek zbraní Arménii hlavně z Francie začíná rychle hroutit. Vůdce Arménie Nikola Pašinjan jedním dechem 31. července oznamuje výstup z CSTO, vstup do Západní aliance proti Rusku, ale tají, že 30. července v Teheránu uzavřel alianci s Iránem, a nakoupil od něj útočné drony a další zbraně. Už 24. července přitom Indie oznámila, že Pašinjan se letos stal největším kupcem indických zbraní.
Slovenská pravda: Barmani a čašníci z Jadrana sa často stretávajú so štyrmi obzvlášť iritujúcimi vetami: „Dajte mi to, čo vždy“, „Poznám majiteľa…“, „Toto som si neobjednal!“ alebo spomínajú zákazníkov, ktorí lusknú prstami, pískajú alebo volajú „poď sem, dievča“ („dođi mala“).
“ovlivnit naše poznávací schopnosti tak, abychom nedokázali odlišit pravdu od nepravdy” není (jenom) ruská strategie.
To je strategie všech státních médií ve všech státech, včetně ČR.
A nenusí se příliš snažit – a dokonce mohou i psát pravdu.
Samozřejmě jen tu část pravdy, která se v tom kterém případě hodí.