![robot-Ai-6](https://svobodny-svet.cz/wp-content/uploads/2023/05/robot-Ai-6-678x381.jpg)
PETR VLK
Ale k věci a dnešnímu článku. Mezi svaté na informačním orloji patří James Rickards, publikující na webu Daily Reckoning. Minimálně půl roku, ale spíše déle, jsem tam nepáchl. Takže důvod, zejména v těchto turbulentních dobách se tam mrknout.
A za mne jen dobře!!! Protože to nej nej nej téma tedy AI, DeepSeek a jejich dopady tam dostalo nový rozměr – je tam totiž popsána první reakce těch, kteří, jak se obecně soudí, dostali s Deep Seekem ránu přímo na solar – tedy amerických veličin z oboru AI.
Tady to je:
American AI Strikes Back
podle překladače
Americká AI vrací úder
Americké firmy zabývající se umělou inteligencí zazvonily na poplach a veškerý personál se hlásil na bojové stanice ( u jejich počítačů).
Právě jsme dostali odpověď od generálního ředitele OpenAI (vlastníka ChatGPT) -Sama Altmana. Zde je to, co zveřejnil na X o DeepSeek:
deepseek r1 je působivý model, zejména pokud jde o to, co jsou schopni poskytnout za svou cenu.
samozřejmě dodáme mnohem lepší modely a také je oprávněně inspirující mít nového konkurenta! vytáhneme nějaké verze.
Altmanovy komentáře naznačují, že hrozba DeepSeek je reálná. V důsledku toho OpenAI „vytáhne nějaké verze“, což znamená, že urychlí vydávání pokročilejších modelů.
Minulý pátek udělal OpenAI první krok. Uvolnili „Operator“ uživatelům Pro (200 $ měsíčně). Operator je agent umělé inteligence, který může přímo ovládat váš počítač a plnit úkoly vaším jménem.
Pravděpodobně se jedná o model, který byl nějakou dobu připraven, ale byl zdržen kvůli obavám o bezpečnost. Představte si, co by hackeři a podvodníci mohli dělat s vylepšenou verzí ChatGPT, která dokáže ovládat váš počítač! Podívej, mami, žádné datlování!
Tyto obavy o bezpečnost jsou nyní druhotné. Objevila se legitimní konkurence z Číny a vítězství je nyní to jediné, na čem záleží.
OpenAI, Anthropic a Google půjdou do souboje naplno. Přemýšlejte o tom, jak mocní budou tito agenti umělé inteligence. Nakonec budou moci počítat a administrovat vaše daně, kontrolovat e-maily a plnit pracovní úkoly.
S prezidentem Trumpem zpět v Bílém domě budou domácí společnosti s umělou inteligencí konečně moci naplno rozvinout svůj potenciál.
Bude to stačit? Pokračující dominance amerického technologického sektoru závisí na odpovědi na tuto otázku.
Osud NVIDIE
Po brutální ztrátě -17% se NVIDIA zotavuje, právě když tohle píši. Akcie už vzrostly o 6,5 % ve 12:30 východního času.
Ale nejsem přesvědčen, že jsme za vodou. Jak vážné jsou průlomové objevy DeepSeek, budeme vědět snad až za několik týdnů.
Výzkumné laboratoře potřebují replikovat práci DeepSeek, aby dospěly ke konkrétnímu závěru. Konkurentům bude chvíli trvat, než zjistí chyby a pokusí se se je nějak využít pro svou práci.
Ale reakce, které vidíme od lídrů AI, nadále naznačuje, že hrozba je legitimní. Zde je více od generálního ředitele OpenAI Sama Altmana:
ale především nás těší, že můžeme pokračovat v provádění našeho plánu výzkumu a věříme, že více výkonu výpočetní techniky je nyní důležitější než kdy předtím, abychom uspěli v naší misi.
svět bude chtít používat HODNĚ AI a bude opravdu ohromen nadcházejícími modely nové generace.
Překlad: Mít obrovské množství špičkových GPU NVIDIA je nyní důležitější než kdy jindy. Tento argument je běžný mezi technologickou elitou Silicon Valley.
Teorie je taková, že tyto pokroky v efektivitě udělají AI ještě výkonnější, dostupnější a lacinější, což povede k obrovskému nárůstu poptávky.
Myslím, že po delší době se to může ukázat jako správné. Když se tyto výkonné modely uvažování stanou levnými a široce přijatými, výsledky budou skutečně ohromující a alarmující.
Ale z krátkodobého hlediska nejsem zcela přesvědčen, že prodeje NVIDIA nebudou zasaženy. Alespoň na příští rok.
Část problému spočívá v tom, že Čína také dělá pokroky. Pokud jde o hardware AI, který přímo konkuruje společnosti NVIDIA. Jsou stále 2-4 roky pozadu, ale mají mimořádně silnou motivaci budovat domácí alternativy.
Bude velmi zajímavé sledovat, zda Trump zavede další omezení na vývoz GPU do Číny. Mohlby je úplně odříznout.
Mohl by dokonce omezit americký přístup k čínským modelům, jako je DeepSeek R1. To by bylo složité kvůli open-source povaze R1. Bylo by relativně jednoduché postavit jeho používání mimo zákon, ale vymahatelnost by byla obtížnější.
Doufám, že USA mohou zrychlit a konkurovat za rovných podmínek. Pevně věřím, že používání sankcí k vítězství ve válce s umělou inteligencí by se i nadále obracelo proti proudu rozvoje.
Američané mají skutečně jedinečného podnikatelského ducha a toho musíme využít, abychom vyhráli závod AI proti Číně. Je jasné, že nevyhrajeme, když se budeme snažit blokovat naše konkurenty.
Bidenova administrativa nás posunula o krok zpět a teď je čas to dohnat.
**********
V těchto pár řádcích je úplně všechno:
1- Sam Altman, guru AI jak v USA, tak na celé planetě se k Deep Seek postavil přesně, jak bylo lze očekávat – typicky americky a chlapácky – je to challenge a my výzvy máme rádi, protože nás inspirují a budeme ještě lepší, hned zítra!
2- vzhledem k přístupu k nejlepším čipům nemá Číňan šanci! Protože na velikosti záleží! Omlouvám se – na výkonu záleží!
3- ale ten DeepSeek je vážně dobrý… Musíme si na něj dát pozor! Zatracený pozor, zejména ve vztahu cena / výkon! Vždyť oni to dokázali zbastlit za pár dolarů, parchanti!!!!
4- autor textu došel k témuž závěru jako já – že Trump asi zakáže vývoz JAKÝCHKOLIV procesorů do Číny
5- DeepSeek je tak dobrý, že se klidně může stát, že jeho používání a dost možná i instalace nebo vlastnictví v USA postaví mimo zákon!!! Ve snaze zamezit používání systému a tím jej vymazat z největšího trhu světa. A když tak učiní USA, bude následovat v tomto ohledu minimálně celý kolektivní Západ!
6-problém je ovšem platforma open source, na které se nachází. Každý má přístup zdarma ke zdrojovému kódu, každý může systém svobodně rozvíjet. Proč by někdo platil drahé americké systémy s jejich možnými omezeními??? Takhle to přece přesně stejně udělal Google s Androidem a tím pádem u telefonů a tabletů převálcoval Microsoft nebo Nokii s jejich kdysi velmi nadějnými produkty v tomto sektoru. Proč by platil kdo za licence Gatesovi, když Android byl zadarmo a proč by uživatel dál kupoval telefony od Nokie, jakkoliv je mám z hardwarového hlediska i komplexnosti a komfortu obsluhy operačního systému za dosud nejdokonalejší vůbec. Prostě uživatelé Nokii zavrhli, protože nabídka appek v Google play a pro nokiánský Symbian byla zcela nesrovnatelná. A dokonce v tomto směru nemohl konkurovat ani gigant typu Microsoft. Takže Android!
Pokud jde o mne, očekávám, že Trump skutečně přistoupí k plošnému embargu čipů na Čínu a všechny další státy, které on a američtí průmyslníci budou považovat za nepřátelské nebo nespolehlivé. S tím bych počítal zcela jistě. Ale to jen podnítí čínské úsilí ovládnout ty nejšpičkovější technologie výroby čipů. A nelze pochybovat, že uspějí. Otázkou je kdy.
Stejně tak bych si vsadil na to, že Deep Seek bude skutečně na kolektivním Západě zakázán!
K čemu to ale povede? To nikdo odhadnout nedokáže ani přibližně. Deep Seek potvrdil v plné šíři přísloví, že i s malým kašpárkem lze sehrát velké představení. Když to šlo u Sputniku a nyní u Deep Seeku, nepochybně se to stane znovu.
Souhlasím, že s výkonnějším motorem v autě se dá jet daleko rychleji než třeba s Trabantem. Leč v kolika případech záleží na tom, jestli do Prahy autem dorazíte o čtvrt hodiny dříve nebo později? Většinou ne. Samozřejmě ale v tom zbytku je rychlost naprosto klíčová – například v ozbrojeném konfliktu, při živelních katastrofách, pandemiích a tak dále. Jistě, jde o fatální situace. Ale budou uživatelé schopni tu „čtvrthodinu“ technologického náskoku odpovídajícím náskokem využít? Nikdo neví… Navíc jsem přesvědčen, že důsledkem rozšíření AI bude zhloupnití lidstva. Proč používat mozek, když je zde AI! Zkuste dnešní školáky na ty nejjednodušší kupecké počty – sčítání, odčítání, násobení, dělení. A bud e jasno! Prč by trápili hlavičku, když existují kalkulačky v mobilu?
A když už jsem požil ten příměr AI hardwarem a motorem auta, budu pokračovat. Sebesilnější auto se sebevýkonnějším motorem je k ničemu, pokud není v nádrži palivo!!!
Ptáte se, co je palivem AI? Za mne soubory informací, ke kterým mají procesory hardware AI přístup a jež implementují a interpretují.
Podotýkám, že Číňanů je 1,5 miliardy, lidí na kolektivním Západě miliarda. Tedy o 50% méně. Čínská kultura je stará 4 000 let, ta naše 2000. Tedy polovic.
Už tohle mnohé determinuje.
Ale dovolím si spekulaci, kterou už Kosa také publikovala – mockrát jsem dumal nad tak neuvěřitelně razantním nástupem čínských výrobců v sektoru mobilních telekomunikací!!! Ano Apple a Samsung jsou největšími značkami v sektoru, ale co do celkového počtu přístrojů válcují čínské značky jasně zbytek světa. Proč ne v ostatní elektronice?
Ano, Hisense je dneska silně zastoupena na trhu s tzv. bílou i černou elektronikou, Lenovo, dříve divize osobních počítačů IBM Číňany odkoupená, je silnou značkou ve svém sektoru, ale jen jednou z mnoha. nikde natlačí Čína tak jako v mobilních telefonech! Nepřijde vám to zvláštní? Mně ano a už dlouho! Proč?
Nemohu si pomoci, napadá mne jen jediné vysvětlení – sběr dat!!! Telefon je zatraceně dokonalý počítač! S využíváním daleko větším, než naše domácí počítadla. Já jsem tradicionalista a mobil je pro mne především telefonem a pár dalšími službami. Ostatní, zejména internet a aplikace, jen když opravdu není zbytí. Vše ostatní, tedy naprostou většinu přes komp. Vnuk to jede přesně opačně – počítač jen v nouzi nejvyšší, vše v podstatě přes mobil. A syn je někde mezi námi.
Zkrátka jestli jestli Čína „těží“ přes mobily informace, nikoliv kvůli špionáži, nýbrž aby „krmila“ DeepSeek a případné další fabrikáty tohoto typu, informacemi, sbírá obrovská množství dat každý den! Nepředstavitelně mnoho. A nejen to – získává je napříč planetou a v mikrodetailu. Což by jí umožnilo „vypilovat“ Deep Seek do absolutní nacionalizované dokonalosti! Například jazykové nebo zvykové! Přidejte si k tomu i čínskou e-Komerci – Aliexpress nebo Alibabu! S pravděpodobností stejného využití….
Co tím chci říci? Jen to, že jestli by byla moje spekulace správná, pak čínské AI motory, sice ze starších součástek, budou mít více a lepšího paliva! Zakáže Trump i čínské mobilní telefony? A vnutí celému kolektivnímu Západu Apply? Už se těším! Zejména na to, jak budeme přetahovat naše adresáře s kontakty…
Ale je tu ještě jeden rozměr! Totiž investiční. Amerika jsou finanční trhy, tedy burzy. A burzy jsou USA!
Mnohokrát jsem přemýšlel připojit se k davovému zešílení tamních burz a naskočit do vlaku AI a za svých pár peněz na něm profitovat. Vždycky jsem odolal. Ke své škodě. Měl jsem za to, že cena je prostě přehřátá a nesmyslná. Zejména , když člověk mrknul na finanční výkazy Tesly Elona Muska. Za mne podvod, křížený s fanatickou vírou. A že ta bublina tedy už zítra přece musí prasknout. Přišel jsem o zisky v řádu stovek procent. Moje chyba. Jakkoliv ta bublina fakt někdy rupne a bude to tedy rána.
Ale to není důležité – jde o můj problém. Říkejme mu třeba nedostatek odvahy.
Vrátím se k tvrzení, že USA je burza a burza je USA! Do firem nějak napojených na AI je nalito už teď obrovské množství peněz. Obrovské. A kdyby se sektor zřítil, to by byl mazec!
A Trump hned po inauguraci vyhlásil program Open Gate za PUL BILIONU USD, jehož cílem je zajistit nedotknutelnou dominanci Ameriky právě v oblasti AI. A teď se objeví nějaký rejže produkt, co umí to, co mají právě teď USA!!! Zkuste si představit, že jste investovali nějakou podstatnou, prostě pro vás nezanedbatelnou část svých soukromých úspor do akcií americké tzv. magické sedmy, jež je AI lidrem. A najednou z hodiny na hodinu zjistíte, že jacísi šikmoocí žluťáci postavili totéž, co vaši giganti, ale za zlomek finančních prostředků…. Budete se jejich akcií držet dál nebo z pudu sebezáchovy se rozhodnete prodat tu slavnou NVidii a místo ní koupit radši Coca Colu, s kterou netrhnete rekordy v růstu ceny, ale která vám, každý rok spolehlivě yygeneruje dividendu ve výši necelých 4%, protože ten hnědý patok se bude pít pořád napříč zeměkoulí?
Říkáte, že záleží na schopnosti akceptovat riziko a že každý nehraje při zdi jako já? Máte pravdu. Jenže nejsou jen investoři drobáci. Do tohohle kasina lijí obrovské sumy všelijaké investiční fondy, pojišťovny, banky, důchodové fondy. A velká část z nich je vázána svými investičními předpisy, které mnohé omezují. A ti, ten faktor, že zlomku čínských peněz proti americkému půl bilion, při dosud stejném výsledku rozhodně zohlednit musí. Přidejte si k tomu eventuální americká omezení – jak na komponenty, tak na rozdělení světa na sféru Deep Seeku a americké AI a co z toho asi tak vyvodí????
Tohle rozhodně bude asi ještě zajímavější kino než ukrajinská válka. Ukrajina je přehlídkou hlouposti a bezbřehé omezenosti, ale příběh AI je soubojem nejchytřejších mozků Zeměkoule. Tedy nejméně do okamžiku, dokud do toho nezasáhnou papaláši. Zejména kolektivního Západu. Stačí se podívat, co dokázali zdevastovat v automobilovém průmyslu!
Buďte první kdo přidá komentář