Alternativní pohled na ochranu veřejného zdraví
Sdílet článek:

M. Kulldorff je epidemiolog z Harvardu, který se dvěma kolegy z amerických univerzit podepsal v říjnu roku 2020 takzvanou Barringtonskou deklaraci, která obhajovala odlišný přístup k řešení pandemie, než je stávající kurz. Soukromě také zveřejnil dvanáct pravidel ochrany veřejného zdraví.

Barringtonská deklarace obhajuje přístup k řešení pandemie, který by se dal popsat dvěma slovy jako Cílená ochrana”. M. Kulldorff jako jeden z jejích signatářů ji na sociálních sítích rozvedl pod 12 jednoduchými body.

Pravidlo číslo 1

Veřejné zdraví je o komplexním pohledu na výsledky, nejen na výsledky léčení jedné choroby, například Covid-19. Je důležité posoudit veškeré důsledky veřejných opatření na ochranu zdraví.

Pravidlo 2

Veřejné zdraví je spíše záležitostí dlouhodobou než krátkodobou. První kompletní uzávěry společnosti, takzvané lockdowny, pouze odložily a prodloužily pandemii.

Pravidlo 3

Veřejné zdraví je o každém jedinci. Nemělo by být využíváno k tomu, aby se zátěž, kterou choroba představuje, přesouvala od bohatých k méně bohatým, jako se to stalo v případě Covid-19.

Jeho kolega k tomu uvedl, že nemožné zcela uzavřít společnost. Takzvané lockdowny chránily většinou mladší, nízko rizikové a bohatší skupiny zaměstanců, kteří mohli jednoduše pracovat z domova. Starším ročníkům v manuálních zaměstnáních se takové ochrany nedostalo.

Pravidlo 4

Veřejné zdraví je globální. Odborníci v oblasti veřejného zdraví by měli posoudit globální dopady jejich doporučení.

Autor zmiňuje například zprávu OSN2, podle které vedlo narušení zdravotnických a dalších služeb způsobené reakcí na Covid-19 ke smrti více než 200 tisíc dětí mladších 5 let v jižní Asii. Obecně byly ženy a děti nejhůře zasaženou skupinou.

Pravidlo 5

Rizika a škody nemohou být kompletně eliminovány, ale mohou být sníženy. Snaha o kompletní eliminaci rizik, strategie nulové tolerance vůči nemoci Covid-19, má opačný účinek a situaci zhorší.

Pravidlo 6

Ochrana veřejného zdraví by se měla soustředit na rizikovou populaci. V případě nemoci Covid-19 nebylo využito mnoho standardních metod na ochranu zdraví rizikových osob ve vyšším věku, což vedlo ke zbytečným ztrátám.

Pravidlo 7

Jakkoli je trasování kontaktů a izolace nesmírně důležitá pro některé infekční nemoci, je zbytečná a kontraproduktivní pro běžné nemoci, jako je chřipka a Covid-19.

Pravidlo 8

Případem nemoci je pouze situace, kdy je daná osoba nemocná. Masové testování osob bez příznaků nemoci je škodlivé pro veřejné zdraví.

Pravidlo 9

Ochrana veřejného zdraví je závislá na důvěře veřejnosti. Pro získání důvěry veřejnosti musí být veřejní činitelé otevření a veřejnosti důvěřovat. Obviňování a vyvolávání strachu by nemělo být nikdy během pandemie použito.

Pravidlo 10

Oficiální instituce pověřené ochranou veřejného zdraví musí být upřímné a přiznat, že něco není známo. Například epidemiologické modely by měly být připravovány za použití široké škály možných vstupních parametrů.

Pravidlo 11

V případě veřejného zdraví je otevřená a civilizovaná debata kriticky důležitá. Cenzura, umlčování jiných názorů a pomlouvání oponentů vede ke strachu vyjádřit názor, stádovému myšlení a nedůvěře.

Pravidlo 12

Je důležité, aby odborníci pověření ochranou veřejného zdraví, naslouchali veřejnosti, která na svých bedrech nese důsledky přijatých opatření. Pandemie Covid-19 prokázala, že mnozí laici rozumí záležitostem ochrany veřejného zdraví lépe než někteří epidemiologové.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*