Boj za svobodu?
Sdílet článek:

Protest v kazašských městech Zhanaozen a Aktau kvůli zvýšení cen plynu se rychle proměnil v organizované násilné protesty v jižních oblastech Kazachstánu, v bývalém hlavním městě Almaty pronikli protestující do vládního komplexu a zmocnili se velkého množství zbraní. Liberální svoboda zahájila své první kroky v Kazachstánu uřezáváním hlav příslušníků ozbrojených složek, které se neukázaly v prvních dnech nepokojů moc schopné, nepodařilo se jim udržet protesty v přijatelné formě. Do boje za svobodu se spojil západem napájený liberalismus, islámisté a kazašské klany, které současný prezident odřezal od finančních toků, nelze vyloučit ani klan bývalého prezidenta. Je velmi pravděpodobné, že západní rezidentury “svobody” vybudovaly infrastrukturu této koalice a celý “demokratický” pokus organizují.

Rozvrátit nebo se přímo zmocnit státního kolosu ve střední Asii mezi Čínou a Ruskem nabitého nerostným bohatstvím, by pro západní dekadentní skomírající svět znamenalo až tak velkou vzpruhu, že by se jeho dies irae o pár let prodloužilo. V severní části Kazachstánu se nachází ruské kosmické rampy, v celém Kazachstánu žijí miliony Rusů. Mluvčí amerického státního departmentu Ned Price včera na speciálním mítinku vyjádřil ochotu USA pomoci Kazachstánu s řešením politických a ekonomických problémů. To je asi nejzábavnější zprávou od počátku roku, kdy tato země někomu pomohla? USA pomáhaly Afghánistánu, Vietnamu, egyptskému jaru atd. s jasným efektem. Kazachstán je bohatší než USA nejen v nerostném bohatství, ale i v průmyslové dynamice. Priceovi není vlastní minimum studu, řekl, že USA očekávají od kazašského prezidenta, vysvětlení své žádosti o vstup mírotvorců ODKB (Organizace dohovoru o kolektivní bezpečnosti) do země. Převrat v Kazachstánu by dal USA neuvěřitelné možnosti otevřít v srdci Ruska a na hranici Číny nebezpečnou frontu. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová prohlásila, že americký postoj ke kazašskému problému svědčí o americkém propadu v chápání reality. Rozvrácení země, které má západní politika v programu, nastolí totální chaos islámské provenience v celé širší střední Asii.
.
Za pokusem o převrat stojí zahraniční i kazašské klanové elity, které Tokajev odstranil od finančních toků. Předevčírem se obrátil kazašský prezident k hlavám států ODKB s prosbou o pomoc proti teroristické hrozbě a zahraničím organizovaným nepokojům. Státy ОDKB vyhověly prezidentově prosbě a promptně vyslaly do země kontingent asi 4 000 mírotvorců z Arménie, Běloruska, Kirgizie, Tadžikistánu a Ruska, hlavním jejich úkolem je vzít pod kontrolu klíčové komunikace a objekty infrastruktury. Ministerský předseda Arménie Pašinjan, který momentálně předsedá zemím ODKB, prohlásil, že nepokoje v Kazachstánu jsou organizovány ze zahraničí. Ve čtvrtek ráno se začala letecky přesouvat ruská část mírotvorců do Kazachstánu, ruské noviny píší, že 98. gardová divize patří k nejelitnější části armády, elitní jednotky poslaly i ostatní země ODKB.
.
Kazachstán se situoval do neutrální role mezi Ruskem a Čínou, poslední desetiletí byla patrná snaha vedení státu kulturně se vzdálit od ruského světa, podobně to začalo na Ukrajině. Např. snaha nahradit kyrillici latinkou zdaleka není formální záležitostí, ale rezignací na vlastní civilizační fundament. Za ekonomickou dynamiku a civilizační rozvoj vděčí Kazaši Rusku a ruskému obyvatelstvu v zemi, ovšem prázdnem nabitý západní konzum vždycky svede část populace.
.
Libor Číhal
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. “Kazachstán je bohatší než USA nejen v nerostném bohatství, ale i v průmyslové dynamice” – vy jste mě tedy pobavil. Ale jistě, z 10 na 20 se roste snáz, než z 1000 na 2000.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*